Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Občania, neplašte sa, celé to bola len nevinná letná komunikačná kríza

Po víkende je všetko nachystané na slávnostné ukončenie letných sporov. Tento týždeň sa dozvieme aj meno nového ministra školstva; vo finále vidíme dve ženy. A Shooty zhrnul víťazov a porazených v jednom obrázku.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Tri udalosti víkendu vybral a komentoval Konštantín Čikovský

1. Na pondelok je nachystaný dodatok koaličnej zmluvy, nič prevratné v pláne nie je

Predsedovia troch koaličných strán by podľa vlastných vyjadrení mali v pondelok podpísať dodatok ku koaličnej zmluve. Neprezradili, čo presne by sa malo meniť, len že by sa to malo týkať výhradne fungovania koalície.

Okrem banalít typu stretávanie sa každý pondelok treba čakať sľub postu vicepremiéra pre jedného nominanta SNS a nejaké šalamúnske riešenie dilemy, či môže Fico bez Dankovho vedomia odvolať aj nejakého budúceho Plavčana.

Druhý najdôležitejší problém koalície – spory štruktúr v regiónoch – je nateraz odložený kompromismi pri kandidátkach do VÚC volieb a prísľubmi funkcií v krajoch, kde vyhrá kandidát vládnej koalície.

Ak sa SNS zatne, ešte možno aj klesnú dane. Detaily dohôd o konkrétnych ekonomických opatreniach sa v pondelok ešte zrejme nedozvieme; koalícia tvrdí, že len vytvorí pracovnú skupinu, ktorá by ich mala definitívne dohodnúť.

Potvrdila sa teda predpoveď ministra financií Petra Kažimíra, ktorý povedal, že táto kríza sa skončí až niekedy v prvej polovici októbra dohodou o rozpočte. Až v jeho návrhu napríklad uvidíme, že na budúci rok vláda nepočíta s peniazmi na národného leteckého prepravcu, neráta sa so žiadnym extra režimom pre takzvaný 13. a 14. plat, ale ani s výrazným dotovaním domácej turistiky či kúpeľníctva.

SNS si preto musí za pár dní vymyslieť niečo iné, za čo si bude môcť robiť zásluhy už od januára. Nemôže tak preto ísť o nič zložité, čím rastie šanca, že SNS tak len znova vyboxuje nejaké zvýšenie platov alebo zníženie odvodov alebo daní, ako to urobila pri vstupe do vlády posunom povolených paušálnych výdavkov živnostníkov až na úroveň 60 percent príjmov.

Keďže Smer a Most svoje požiadavky zrozumiteľne opísali už v máji, Kažimír môže už na začiatku rokovaní navrhnúť taký kompromis takzvaných priorít rozpočtu, aby definitívna dohoda bola relatívne rýchla, aby prešlo málo zmätočných návrhov a aby sa všetko vtesnalo do plánov na znižovanie deficitu.

2. Ficovi sa tajný kandidát na ministra školstva páči

V pondelok by sa mala SNS aj rozhodnúť, koho navrhne na ministra školstva. Andrej Danko sľubuje, že 5 možných kandidátov najprv predstaví predsedníctvu strany, ale premiér Fico už zároveň dal najavo, že s ním Danko kandidáta na ministra prebral a že je s ním spokojný.

Najlepší kurz má športovkyňa. Cez víkend pribudla aj informácia, že ministrom bude žena, nepolitička, z prostredia ministerstva školstva. Ak táto charakteristika nie je od predsedov strán zámerná kačica, vo finále potom sú Helena Poláková a Monika Maršáleková.

Poláková bola medzi favoritmi už aj v čase, keď SNS hľadalo ministra školstva prvý raz, no napokon skončila v najvyššej úradníckej funkcii ministerstva.

Ako generálna tajomníčka služobného úradu spolu so šéfom kancelárie ministra Vladimírom Kováčikom mala rozhodujúci vplyv na to, čo a kedy sa dostane k Plavčanovi na podpis a čo si ten o tom bude napokon myslieť.

Maršáleková má k SNS tiež blízko, je dcérou Karola Konárika staršieho. Za Plavčana z nej urobili vedúcu odboru športu, vedľa Danka stála napríklad pri spore populárnych lyžiarok s ich zväzom.

Vyhovovať by mohla aj Smeru, lebo fotenie sa s úspešnými športovcami a dotácie na štadióny šli Ficovi vždy lepšie ako diskusie o smerovaní vzdelávania.

Oproti Polákovej je jej výhodou aj to, že nenesie žiadnu zodpovednosť za problémy s eurofondmi na výskum a vývoj.

Hoci v tomto svete len ťažko niečo predpovedať, a správanie SNS už vôbec nie, tak radíme skôr staviť na možnosť, že budúca ministerka školstva a vicepremiérka bude Monika Maršáleková.

Edit 10:34: Podpredseda SNS Anton Hrnko tvrdí, že kandidátka na ich ministra nepracuje v súčasnosti na ministerstve školstva.

3. Aká kríza? Mali sme len komunikačný problém

Víkendové a predvíkendové vystúpenia premiéra Fica ukázali aj jeho novú komunikačnú taktiku, ktorá má verejnosti vysvetliť, že žiadna koaličná kríza sa vlastne neudiala a že pri posudzovaní problémov ministrov Smeru nebol mäkší ako v momente, keď šlo o ministra školstva za SNS.

Predseda Smeru tvrdí, že šlo prinajhoršom o „komunikačnú“ krízu, pretože vláda aj parlament normálne fungovali, a že pri ministroch Smeru po preskúmaní obvinení jednoducho nenašiel naozajstný problém, a tak ich neodvolal.

Fakty o normálnom fungovaní parlamentu a vlády: Parlament počas koaličnej krízy pracoval normálne, ale len v tom zmysle, že vôbec nezasadal, lebo poslanci mali ako každé leto dovolenku.

Vláda fungovala v lete normálne tak, že sa dvakrát stalo aj to, že predseda SNS zavolal svojim ministrom, aby na ňu nešli. Raz preto vôbec nebola a raz preto len per rollam schválili Ficovi mandát na rokovanie s Macronom.

A o funkčnosti vlády počas „komunikačnej“ krízy svedčí aj list ministrov Mosta, v ktorom tvrdia, že v takýchto podmienkach sa nedá normálne pracovať: „Za vzniknutej situácie nevieme napĺňať naše priority z programového vyhlásenia vlády a potom je otázne, či má zmysel takto pokračovať.“

Pár faktov o tom, čo hovoria autority (nie Denník N) o práci ministrov Smeru: Najprv Kaliňák: 1. Polícia a daňové úrady nanovo prešetrili Ladislava Bašternáka a na rozdiel od minulosti, keď bol tiež ministrom vnútra Robert Kaliňák, už ho aj obvinili z daňových podvodov. Keďže Robert Kaliňák s Bašternákom obchodoval, a preto sa prešetrovalo aj podozrenie z korupcie, minimálne konflikt záujmov u ministra vnútra bol.

2. Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol, že ministerstvo vnútra porušilo zákon pri objednávaní klientskeho centra v Bratislave. Kaliňák osobne pritom komplikovanú schému zámen, prenájmov a nákupov obhajoval ako vlastný nápad.

3. Úrad pre verejné obstarávanie rozhodol, že Nemocnica sv. Michala pri tendri na svoju obnovu porušila zákon trikrát. Nemocnica patrí pod Kaliňákovo ministerstvo a jej obnovu prezentoval Kaliňák tiež ako svoj úspech.

A Richter: Generálna prokuratúra zrušila rozhodnutie ministra Richtera o nezobratí licencie Čistému dňu. Ministerstvo to zakrátko zobralo na vedomie a licenciu Čistému dňu vzalo. Minister Richter teda podľa generálnej prokuratúry urobil kľúčové rozhodnutie v kľúčovej kauze nezákonne.

Jednou vetou:

4. Predsedníčka Najvyššieho súdu Daniela Švecová nesúhlasí s rozhodnutím senátu Štefana Harabina, ktorým prepustil z väzby obvineného z útoku na študenta tmavej pleti v Banskej Bystrici.

5. Ministerstvo školstva priznalo, že nenaplánovalo peniaze na pravidelné testovanie piatakov.

6. Kaucia za prepusteného bossa takáčovcov Ľubomíra Kudličku bola neprimerane nízka, skonštatovala generálna prokuratúra.

7. Novým predsedom Siete sa stal Ivan Zuzula, podnikateľ a vysokoškolský pedagóg, ktorý je zakladateľom Recyklačného fondu.

8. Vedenie strany Borisa Kollára v parlamente zopakovalo, že koalícii zmeniť dlhovú brzdu nepomôže.

9. O rozpustení strany Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko bude rozhodovať päťčlenný senát Najvyššieho súdu.

10. Minister vnútra Robert Kaliňák podľa jeho hovorcu Ivana Netíka nedisponoval kriminálnou informáciou NAKA, ktorá sa týka Andreja Danka.

Zaujímavé články:

• Gabriel Šípoš o tom, ako dobrou hodnotou za peniaze je protischránkový zákon. (blog sme.sk)

• Andrej Bán o Uhríkovi a plnej špajze v Nitre. (tyzden.sk)

• Daniel Dujava o tom, ako sa domôcť vyšších miezd v čase Amazonu a Facebooku. (sme.sk)

• Pavel Sibyla o tom, aký štát chceme mať. (dennikn.sk)

FB status:

Citát víkendu:

Je úplne jedno, ktorý minister by sedel na mieste ministra Plavčana. Či by to bol Peter Žiga, Peter Kažimír, Robert Kaliňák, konal by som rovnako. Bolo to pre mňa principiálne rozhodnutie. Konal by som tak pri inom ministrovi a budem tak konať.

Robert Fico, premiér 

 

Nový Shooty:

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Slovensko

Teraz najčítanejšie