Keď si Nadal ako dieťa zabudol fľašu, strýko ho nechal hrať o smäde. Víťazný US Open bol rozlúčkou Toniho a Rafu

Rafael Nadal zdolal Kevina Andersona vyhral US Open, získal 16. grandslamový titul. Od útleho detstva mal len jedného trénera – strýka Toniho.

Toni a Rafa Nadalovci po tohtoročnom víťazstve na Roland Garros. Foto – tasr/ap

Bol naňho tvrdý, viac ako na ostatné deti. Práve malý Rafael bol tým, kto väčšinou zbieral loptičky a zametal antukové kurty po tréningu. Ak si niekto myslel, že pre rodinné konexie bude mať protekciu, bol na omyle.

Práve naopak, Toni si na Rafu dovolil viac, pretože vedel, že mu to prejde u jeho brata, úspešného biznismana z Manacoru na španielskom ostrove Malorka.

Už dospelý Rafael vo svojej autobiografii priznal, že úspechy sa mu zrejme podarilo dosiahnuť práve vďaka prístupu svojho strýka.

Ich spolupráca sa však teraz po viac ako dvadsiatich rokoch končí. Sezóna 2017 je ich poslednou a víťazný US Open posledným grandslamovým turnajom. Vyhrali ich šestnásť.

Nasadená jednotka Nadal vo finále zdolal Kevina Andersona z Juhoafrickej republiky, dvadsaťosmičku turnaja. Stačili mu na to tri sety – 6:3, 6:3 a 6:4.

Pre 31-ročného Andersona je už postup do finále životný úspech. Doposiaľ posledný Juhoafričan, ktorý hral v New Yorku o titul, bol v roku 1965 Cliff Drysdale. V grandslamovom singlovom finále mala JAR naposledy zastúpenie vo Wimbledone 1985 zásluhou Kevina Currena.

Pre Nadala je to šestnásty grandslamový titul v kariére, tretí na US Open. Lepší je len Roger Federer (19), tretí je Pete Sampras (14).

Počas turnaja v siedmich zápasoch prišiel o svoje podanie len sedemkrát.

31-ročný Nadal zostáva svetovou jednotkou, ohroziť ho mohol Roger Federer, ten sa však neprebojoval do ich potenciálneho vzájomného semifinále.

Novak Djokovič, Andy Murray ani Stan Wawrinka na US Open pre zranenia neštartovali.

Foto – tasr/ap

Napätie

Roky sa hovorilo, že Toni a Rafa vydržali tak dlho spolu len pre to, že sú rodina. Keď malý Rafa prišiel domov z tréningu s plačom, mama mu musela sľúbiť, že to nepovie svojmu švagrovi. Bál sa, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |