Český lezec vytvoril nový stupeň obťažnosti, v nórskej jaskyni zdolal najťažšiu cestu sveta

Mladý rodák z Brna zaujal už vlani. Extrémne náročnú kilometrovú stenu v Yosemitoch preliezol za osem dní, čím o jedenásť dní prekonal rekord dvoch amerických lezcov, ktorí sa na výstup pripravovali celé roky.

Foto – FB/Adam Ondra

Najnáročnejšie lezecké steny mali doteraz podľa takzvanej francúzskej klasifikácie obťažnosť 9b+. Na svete sú zatiaľ tri a všetky ich zdolal len dvadsaťštyriročný český lezec Adam Ondra.

Po prvej septembrovej nedeli už však obťažnosť 9b+ nie je maximom, ktoré človek dokázal pokoriť. Zmenil to práve Adam Ondra, ktorý v nórskom Flatangere vyliezol najťažšiu skalnú cestu sveta a stanovil nový stupeň lezeckej obťažnosti 9c.

Výstup mu trval 20 minút, príprava naň však zabrala Ondrovi celé mesiace. „Od úľavy a eufórie som ani nedokázal kričať, len som si sadol do lana a v očiach som cítil slzy,“ povedal o momente, keď skalný prelez dokončil.

Mal to byť len ďalší tréningový deň

Cestu so stupňom obťažnosti 9c objavil Adam Ondra už v roku 2013. Nachádzala sa v nórskej oblasti Flatanger, viedla cez žulovú jaskyňu a merala 45 metrov. Jej sklon bol približne 60 stupňov, čo znamená, že pre jej zdolanie bolo potrebné celý čas liezť v záklone.

Ondra mal v tom čase 19 rokov. Stenu vyčistil, pripravil na lezenie a odišiel. V hlave mal však plán, ktorý pracovne nazval Project Hard.

„Už vtedy sa mi zdala príliš náročná, ale teoreticky možná. Preto som ju na pár rokov zanechal. Posledné dva roky som ju však nosil v hlave,“ povedal.

Adam Ondra na marcovom festivale Hory a mesto v Bratislave. Foto TASR – Jakub Kotian

K projektu Hard sa český lezec vrátil v roku 2016 a odvtedy mu obetoval celé mesiace. Do Nórska cestoval sedemkrát a pod žulovou stenou trávil mnohé hodiny. Postupne si cestu zospodu nacvičoval, plánoval jednotlivé kroky a hľadal spôsob, ako preliezť najnáročnejšie pasáže. Mnohé z nich si vyžadovali lezenie v krkolomných polohách, na ktoré sa Ondra pripravoval špecifickým tréningom spolu s fyzioterapeutom.

Čech postupne dokázal vyliezť stále vyššie, to, kedy a či vôbec cestu zdolá, však nevedel. Nedeľu 3. septembra preto považoval len za ďalší deň projektu, ktorý ho mal posunúť bližšie k cieľu.

Potreboval 150 pokusov

„Bolo teplo, ale vzduch bol svieži a suchý. Necítil som žiadny tlak, psychicky som bol úplne v pohode a to bolo pre prelez kľúčové,“ napísal

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |