Newsfilter: Akčné trojky si rozdelia Slovensko

Koalícia prehlbuje partokraciu. Kým sme sa Dankovi smiali, on chystal príjemné prekvapenie a dlhová brzda zažila sondáž, aká je pevná + krátke správy, zaujímavé články, status dňa a nový Shooty.

Koalícia sa dohodla na dodatku ku koaličnej zmluve. Foto N – Vladimír Šimíček

Prosím, potvrďte, ak chcete dostávať čerstvý newsfilter na e-mail.

Zadaním e-mailu súhlasíte s podmienkami.

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Koalícia prehlbuje partokraciu

Vládna koalícia podpísala dodatok ku koaličnej zmluve. Na prvý pohľad ide o formalitu. Koalícia sa odteraz bude stretávať každý pondelok. Za pravicových vlád to býval štandard a po takejto kríze je len prirodzené, že sa pokúsili predísť ďalšej tým, že sa budú viac rozprávať.

V hre ďalej zostávajú 13. platy či národný letecký dopravca, ale o ich presnej podobe sa ešte iba bude rokovať a v pondelok nič definitívne nepadlo.

Padlo však niečo iné. Zostava Smer, SNS a Most ide v zavádzaní partokracie ďalej, než vopred avizovala. Jej lídri oznámili, že koaličné rady budú odteraz zasadať aj na úrovni krajov a okresov. Aj to je dôsledok doplnenia koaličnej zmluvy.

A to už formalita nie je.

Samozrejme, koaličné vlády si krajinu zakaždým parcelovali. V tomto okrese bude prednosta okresného úradu zo Smeru, v tomto od Danka a v tomto od Bugára. Bežná prax.

Lenže tu ide o niečo iné. Smer si po voľbách v roku 2012 zvykol, že vládne sám. Štátnu správu ovládal odhora až dole. Keď v marci 2016 vytvoril koalíciu s ďalšími dvoma stranami, mnohí Ficovi nominanti sa museli zbaliť. No nebolo ich dosť, aby najmä v SNS nemali pocit, že Smer uvoľnil toľko miest, ako podľa matematiky mal.

Takže. Kým koaličná rada sa na celoštátnej úrovni naozaj venuje aj iným témam, ako je upratovanie ľudí do funkcií, v krajoch a okresoch to bude základná úloha akčných trojok.

Na prvom stretnutí zoberú kalkulačky a začnú počítať, či Smeru v regiónoch nezostalo viac funkcií, ako by si podľa výsledku vo voľbách zaslúžil.

Samozrejme, môžu sa tváriť, že rokujú napríklad o tom, ktorú cestu opraviť a ktorú nie, lenže to by bola kamufláž a najmä otvorené stranícke zasahovanie do rozhodovania na to určených odborníkov.

Výsledkom tejto koaličnej krízy teda je obnovené sebavedomie Roberta Fica (počas tlačovky sa vrátil k nechutným a nezmyselným útokom na novinárov).

A môže ním byť aj nadmieru posilnená vláda politických strán nad krajinou.

Tá môže spôsobiť, že úradníci nebudú mať jasno v tom, či je ich šéfom vedúci, ktorého právomoci sú normálne napísané v zákonoch, alebo akási trojka, ktorú si vymysleli Fico s Dankom a Bugárom.

2. Kým sme sa Dankovi smiali, on chystal príjemné prekvapenie

Andrej Danko si konečne vybral človeka na ministerstvo školstva. Novou ministerkou bude Martina Lubyová.

Aby bolo jasné, že toto naozaj nie je typický nominant z prostredia SNS, tu sú základné body z jej životopisu:

– okrem iného študovala v New Yorku,

– riadila Prognostický ústav SAV,

– teraz je zástupkyňou Centra spoločenských a psychologických vied SAV,

– od roku 2000 do roku 2010 pracovala pre Medzinárodnú organizáciu práce ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v južnej Ázii a neskôr pre rozvoj zamestnanosti vo východnej Európe a v strednej Ázii.

Čo je dôležitejšie, o Lubyovej nepovedal nikto oslovený nič zlé. Ľudia, ktorí sa školstvom zaoberajú, sú príjemne prekvapení a ak nie príjemne, tak aspoň nie zle. To neznamená, že sa ešte niečo neobjaví, ale pre nás všetkých bude omnoho lepšie, ak sa tak nestane.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |