Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Akčné trojky si rozdelia Slovensko

Boris Kollár vyčítal vládnej zostave Smer - SNS - Most-Híd lumpárne. Foto N - Vladimír Šimíček
Boris Kollár vyčítal vládnej zostave Smer – SNS – Most-Híd lumpárne. Foto N – Vladimír Šimíček

Koalícia prehlbuje partokraciu. Kým sme sa Dankovi smiali, on chystal príjemné prekvapenie a dlhová brzda zažila sondáž, aká je pevná + krátke správy, zaujímavé články, status dňa a nový Shooty.

Neodkladajte svoje sny a začnite podnikať. Tatra banka vám dá podnikateľský účet na rok bez poplatku


Tri udalosti dňa vybral a komentoval Roman Pataj

1. Koalícia prehlbuje partokraciu

Vládna koalícia podpísala dodatok ku koaličnej zmluve. Na prvý pohľad ide o formalitu. Koalícia sa odteraz bude stretávať každý pondelok. Za pravicových vlád to býval štandard a po takejto kríze je len prirodzené, že sa pokúsili predísť ďalšej tým, že sa budú viac rozprávať.

V hre ďalej zostávajú 13. platy či národný letecký dopravca, ale o ich presnej podobe sa ešte iba bude rokovať a v pondelok nič definitívne nepadlo.

Padlo však niečo iné. Zostava Smer, SNS a Most ide v zavádzaní partokracie ďalej, než vopred avizovala. Jej lídri oznámili, že koaličné rady budú odteraz zasadať aj na úrovni krajov a okresov. Aj to je dôsledok doplnenia koaličnej zmluvy.

A to už formalita nie je.

Samozrejme, koaličné vlády si krajinu zakaždým parcelovali. V tomto okrese bude prednosta okresného úradu zo Smeru, v tomto od Danka a v tomto od Bugára. Bežná prax.

Lenže tu ide o niečo iné. Smer si po voľbách v roku 2012 zvykol, že vládne sám. Štátnu správu ovládal odhora až dole. Keď v marci 2016 vytvoril koalíciu s ďalšími dvoma stranami, mnohí Ficovi nominanti sa museli zbaliť. No nebolo ich dosť, aby najmä v SNS nemali pocit, že Smer uvoľnil toľko miest, ako podľa matematiky mal.

Takže. Kým koaličná rada sa na celoštátnej úrovni naozaj venuje aj iným témam, ako je upratovanie ľudí do funkcií, v krajoch a okresoch to bude základná úloha akčných trojok.

Na prvom stretnutí zoberú kalkulačky a začnú počítať, či Smeru v regiónoch nezostalo viac funkcií, ako by si podľa výsledku vo voľbách zaslúžil.

Samozrejme, môžu sa tváriť, že rokujú napríklad o tom, ktorú cestu opraviť a ktorú nie, lenže to by bola kamufláž a najmä otvorené stranícke zasahovanie do rozhodovania na to určených odborníkov.

Výsledkom tejto koaličnej krízy teda je obnovené sebavedomie Roberta Fica (počas tlačovky sa vrátil k nechutným a nezmyselným útokom na novinárov).

A môže ním byť aj nadmieru posilnená vláda politických strán nad krajinou.

Tá môže spôsobiť, že úradníci nebudú mať jasno v tom, či je ich šéfom vedúci, ktorého právomoci sú normálne napísané v zákonoch, alebo akási trojka, ktorú si vymysleli Fico s Dankom a Bugárom.

2. Kým sme sa Dankovi smiali, on chystal príjemné prekvapenie

Andrej Danko si konečne vybral človeka na ministerstvo školstva. Novou ministerkou bude Martina Lubyová.

Aby bolo jasné, že toto naozaj nie je typický nominant z prostredia SNS, tu sú základné body z jej životopisu:

– okrem iného študovala v New Yorku,

– riadila Prognostický ústav SAV,

– teraz je zástupkyňou Centra spoločenských a psychologických vied SAV,

– od roku 2000 do roku 2010 pracovala pre Medzinárodnú organizáciu práce ako špecialistka pre rozvoj zamestnanosti v južnej Ázii a neskôr pre rozvoj zamestnanosti vo východnej Európe a v strednej Ázii.

Čo je dôležitejšie, o Lubyovej nepovedal nikto oslovený nič zlé. Ľudia, ktorí sa školstvom zaoberajú, sú príjemne prekvapení a ak nie príjemne, tak aspoň nie zle. To neznamená, že sa ešte niečo neobjaví, ale pre nás všetkých bude omnoho lepšie, ak sa tak nestane.

Samozrejme, Danko opäť hovorí o tom, aký je zodpovedný, ako nikomu v SNS nejde o funkcie, a preto hľadal mimo strany. Netreba mu na to skočiť, a to ani vtedy, keby to myslel úprimne. Ak by totiž mal stranu plnú kvalifikovaných ľudí, svojich ministrov by automaticky vyberal medzi nimi.

Takto robí z núdze cnosť. No vďaka za ňu. Predstavte si namiesto Lubyovej napríklad Hrnka.

3. Smer a spol. si testuje dlhovú brzdu

Sedemdesiatšesť poslancov (iba koaliční + nezaradená Alena Bašistová) hlasovalo za uznesenie o uvoľnení dlhovej brzdy. Proti bolo 61 (opozícia), zdržali sa traja (Igor Janckulík z Mosta-Hídu a dvaja odpadlíci od Borisa Kollára).

Ministerstvá dopravy a financií v uznesení zaviazali, aby do 15. októbra pripravili všetky podklady, aby brzda neblokovala výstavbu ciest a železníc.

Ďalší plán koalície je, že keď ministerstvá dodajú vyžiadané materiály, parlament bude o uvoľnení hlasovať.

Ak by takáto zmena prešla, všetky projekty financované podľa nej by musel preveriť tím Hodnota za peniaze (áno, to je ten, o ktorom Robert Fico jasne hovorí, že ho názor „nejakého“ úradníka nezaujíma) a vznikol by aj špeciálny parlamentný výbor s rovnakým zastúpením koalície a opozície.

Dlhová brzda je nástroj, ktorý má zabrániť tomu, aby sa štát bezhlavo zadlžoval. Obsahuje striktné mechanizmy na vynucovanie jej dodržiavania. Podľa koalície je však prekážkou vo výstavbe infraštruktúry.

Informácia o prijatí uznesenia možno znie dramaticky, ale nič vážne sa zatiaľ nedeje. Koalícia na prelomenie brzdy potrebuje 90 hlasov, pretože bola schválená ako ústavný zákon. Opozícia zároveň jej zmiernenie odmieta. Ak nikto z nej nezmení názor, Smer, SNS a Most nemajú šancu ústavnú väčšinu nazbierať ani s pomocou nezaradených poslancov, z ktorých časť s ňou zvykne hlasovať.

Základný argument opozície proti zjemneniu brzdy je, že peňazí na diaľnice je dosť, len štát nedokáže stavby dobre pripraviť a manažovať.

Jednou vetou:

4.  Dvaja spolumajitelia Esetu prišli o väčšinu v Carltone, väčšinovým vlastníkom Carltonu je podľa obchodného registra od 29. júna podnikateľ v realitách Erik Mikurčík, partnerov zbavil kontroly nad hotelom štýlom známym z 90. rokov.

5. SaS vyzbierala podpisy na mimoriadnu schôdzu, na ktorej chce odvolávať Kaliňáka, premiér Fico vytvoril podľa strany precedens pri odvolaní ministra školstva Plavčana, a ten sa vzťahuje aj na Kaliňáka, SNS nebude žiadať odvolanie Kaliňáka.

6. Možnosti na odvolanie predsedu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou sa majú od budúceho roka rozšíriť, navrhuje to ministerstvo zdravotníctva.

7. Europoslancov by malo byť po vystúpení Veľkej Británie z Únie menej, Slovensko by paradoxne mohlo v rámci zmeny súvisiacej s brexitom jeden mandát navyše získať.

8. V materských školách pribudne 4780 nových miest, informovala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná po vyhodnotení výzvy na zvýšenie kapacít.

9. Polícia oznámila výšku úplatku, pre ktorý zadržala ortopéda Jozefa P. z nitrianskej nemocnice, ktorého monitorovali niekoľko mesiacov, chytila ho pri preberaní 20-eurového úplatku od sedemdesiatničky Márie K.

10. Analýzy, expertízy a prognózy zhotovené z verejných prostriedkov sa nebudú musieť povinne zverejňovať, poslanci totiž odmietli novelu zákona o slobodnom prístupe k informáciám z dielne OĽaNO, podľa ktorej by sa okrem zmlúv povinne zverejňovali aj významné dokumenty, ktorých vypracovanie je hradené z verejných zdrojov.

Zaujímavé články:

Štefan Hríb o zlyhaní elít. (tyzden.sk)

Peter Schutz o kvótach a Ficovi. (sme.sk)

Jozef Majchrák o zlyhaní opozície pred župnými voľbami. (postoj.sk)

Zuzana Kepplová sa rozprávala s Ondrejom Prostredníkom. (sme.sk)

FB status:

Citát dňa:

Keď bude treba, tak ju zas doplníme. Pre nás je podstatné, aby táto vláda splnila svoje sľuby. O to sa snažíme.

Béla Bugár o tom, či doplnená koaličná zmluva vydrží do konca volebného obdobia

Nový Shooty:

 

 

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Koaličná kríza

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie