Kedy nechať dieťa doma samotné? Položte si pár otázok, ktoré vám pomôžu sa rozhodnúť

Vyspelé desaťročné dieťa môže byť pripravenejšie zostať chvíľu osamote doma ako nezrelé štrnásťročné. Ako zistiť, kedy prišiel pravý čas?

Foto – Flickr.com/Lawrence Harman

Píše Allison Kleinová, článok zverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Tie deti tak rýchlo rastú. Sú čoraz bystrejšie, stávajú sa zodpovednejšími a dožadujú sa nezávislosti. Možno už nastal čas dovoliť im zostať občas doma osamote. Počkať… To naozaj? Doma osamote? Bez dospelého?

Bez dospeláckeho dohľadu sa toho môže pokaziť naozaj neúrekom. No experti tvrdia, že ak urobíme správne opatrenia, môžeme tento míľnik dosiahnuť skôr, získať tak želanú slobodu a dopriať deťom pocit zadosťučinenia. Z dlhodobého hľadiska to môže prispieť aj k posilneniu vzájomnej dôvery.

„Je to veľký krok k samostatnosti a môžeme ho považovať za dôležitý míľnik vo vývoji dieťaťa,“ vraví Patti Cancellierová z marylandského Programu na podporu rodičov (Parent Encouragement Program). „Úlohou rodičov je predsa vychovať z detí úplne samostatné osoby.“

Vnímajte signály

Niektoré z amerických štátov majú uzákonený najnižší vek, odkedy môžu ostať deti samotné. Napríklad v Marylande smiete nechať doma už osemročné dieťa, avšak bez mladších súrodencov. No väčšina štátov, vrátane Virgínie a Washingtonu D.C., má pre rodičov iba pokyny s odporúčaniami a nie zákony.

Deti sa nevyvíjajú rovnako rýchlo, porovnávanie nie je celkom namieste. Vyspelé desaťročné dieťa môže byť pripravené na väčšiu mieru slobody skôr ako nezrelé štrnásťročné. Experti na rodičovstvo sa zhodujú, že keď sa váš potomok začne vypytovať, či by mohol ostať sám doma, je to signálom, že už by mohol byť pripravený.

„Záleží na ich osobnosti aj na tom, akú zodpovednosť na nich doma kladiete,“ pripomína bostonská psychoterapeutka Michelle Visserová. „Bývajú vaše deti zlostné? Chcú vás držať za ruku, keď sa predierate davom ľudí? Čakajú, kým odídete z domu, aby si mohli na počítači prezerať stránky, ktoré im zakazujete?“ pýta sa odborníčka na rodičovstvo.

Štyri podmienky

Zisťovanie, či je dieťa pripravené zostať doma osamote, je postupný proces. Terapeutka a sociálna pracovníčka Ruthie Arbitová prišla s kontrolným zoznamom, ktorý má štyri body a vďaka nim sa môžu váhaví rodičia rozhodnúť, či nastal čas nechať deti samotné.

1. Bezpečnosť – Ak by vaše dieťa potrebovalo v prípade núdze opustiť dom, ocitlo by sa v bezpečnom prostredí? Bol by nablízku nejaký sused alebo známy, ktorý by mu dokázal pomôcť?

2. Zodpovednosť – Dokáže vaše dieťa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |