Ich muž či otec bojovali za Dáiš, oni museli ísť s nimi, teraz sú za mrežami a bez práv

Príbuzní teroristov takzvaného Islamského štátu skončili v právnom vákuu a domovské krajiny ich naspäť nechcú.

Zadržané príbuzné bojovníkov Dáišu v Mosule. Foto – AP

Hovoria, že s teroristami z Dáišu nič nemajú. Iba poslúchali svojich mužov, a niekedy ani presne nevedeli, kde vlastne sú. Ženy, ktoré sa ocitli v osobnom a právnom chaose po tom, čo iracké či sýrske vojská dobyli územia ovládané islamistickými militantmi. Ich mužov zabili, uväznili, alebo sú nezvestní. Ony a ich deti zostali osamotené.

Mnohé z nich sú cudzinky a chceli by domov. Ich domáce krajiny po nich a ich deťoch, ktoré často nemajú ani žiadne občianstvo a doklady totožnosti, lebo sa narodili v nikým neuznanom „kalifáte“, práve netúžia. A Iračania a Sýrčania ich držia v internačných táboroch v drsných podmienkach.

Agentúra Reuters navštívila jeden takýto tábor v Iraku. Žije v ňom asi 1 300 žien a detí.

„Správame sa k nim slušne. Sú to rodiny ťažkých kriminálnikov, ktorí chladnokrvne zabíjali nevinných, ale pri vypočúvaní sme zistili, že mnohé boli oklamané hroznou propagandou Dáišu,“ povedal o zadržiavaných ženách a ich deťoch plukovník irackej armády Ahmed al-Taie.

Reportéri Reuters, ako aj webu Middle East Eye, korí zase navštívili podobné zariadenie v Sýrii, všal miestne pomery opisujú ako ťaživé. Rodiny bývajú v preplnených stanoch, a keby nedostávali pomoc od mimovládnych organizácií, nemali by na jedlo. Nemôžu ani kontaktovať svoje rodiny v zahraničí.

Na niektorých miestach sú držané v rovnakých táboroch strážených armádou ako ľudia, čo utekali pred Dáišom, alebo zažívali jeho krutovládu, čo nie je dobrá kombinácia.

Chcem ísť domov

Príbehy zadržiavaných žien bojovníkov Dáišu, väčšinou z blízkovýchodných krajín, severnej Afriky, bývalých ázijských republík ZSSR, ale aj Nemecka či Francúzska, sú si veľmi podobné. S mužmi išli často neochotne, ale s vedomím, že tak sa to patrí. Zažívali nedostatok, drastické zákony Dáišu, ktoré od nich vyžadovali podriadenie sa manželovi, odev podľa najprísnejších kritérií cudnosti. Súčasťou ich života sa stalo bombardovanie, útoky vládnych jednotiek a často aj rodinné tragédie.

Jedna z nich, 24-ročná Francúzka,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Vojna v Sýrii

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |