Denník N

Sieť sa tvári, že existuje, čaká ešte milión od štátu. Postráži ho známy podnikateľa Barana

Ivan Zuzula. Foto – FB Siete
Ivan Zuzula. Foto – FB Siete

Novým predsedom strany sa stal Ivan Zuzula, ktorý do Siete vstúpil až v roku 2017. Zadlžená strana potrebuje, aby vláda dovládla do konca. Predčasné voľby by ju pripravili o peniaze.

Nové logo v pastelových farbách, nový predseda hovoriaci o reštarte, tlačové správy komentujúce debatu o vstupe Slovenska do jadra EÚ.

Strana Sieť, z ktorej po voľbách odišli všetky relevantné osobnosti, sa tvári, že ďalej existuje. Dokonca o sebe hovorí ako o parlamentnej strane – aj keď nemá žiadnych poslancov. Všetci desiati už odišli.

„Na základe výsledkov posledných parlamentných volieb celkom oprávnene aj parlamentnou stranou,“ tvrdia ľudia, ktorí stranu spravujú.

„Iba vďaka systému, ktorý umožňuje povýšiť vôľu a prehnané ambície niekoľkých jednotlivcov nad názor takmer 150-tisíc voličov, nemôže toto svoje postavenie v Národnej rade aj reálne uplatňovať. “

Kto a prečo vlastne ešte za zabudnutú stranu so slabými preferenciami hovorí? Nový predseda nemá ďaleko od podnikateľa Radoslava Barana, ktorého vplyv na Sieť všetci členovia vždy zanovito popierali.

Čaká sa na milión a niečo

Len krátky výlet do nedávnej histórie: Sieť vedená Radoslav Procházkom získala v minuloročných parlamentných voľbách 5,6 percenta hlasov a desať poslancov. Po rozhodnutí vstúpiť do vlády Roberta Fica ju hneď traja opustili – na čele s Miroslavom Beblavým, ktorý práve ohlásil vznik nového projektu Spolu – občianska demokracia.

Tým sa však turbulencie neskončili. Strana sa nakoniec úplne rozpadla, keď pätica ďalších poslancov vedená Andrejom Hrnčiarom prešla do klubu Mosta-Hídu. Predsedu Radoslav Procházka nahradil minister dopravy Roman Brecely, ktorý však v zápätí o svoj rezort prišiel.

Postupne zo strany odišiel aj Procházka, posledná poslankyňa strany Alena Bašistová, a dokonca aj nový predseda Brecely. V máji tohto roku Sieť oznámila, že stranu spravuje jej kancelár Marek Čepko.

Procházka dnes hovorí, že o tom, čo sa s jeho stranou deje, nič netuší. „Už rok nie som členom Siete a o jej vnútorných procesoch nemám ani nechcem mať žiadne informácie,“ odpísal Denníku N. „Slovenskú politiku sledujem len prísluchovo a mimoparlamentnú už vôbec nie.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Reštart Siete

Teraz najčítanejšie