Kiska: Veril som, že sa účtovalo správne, ale súdiť sa s daňovým úradom nemá význam

Prezident sa pýta, či aj ostatní prezidentskí kandidáti boli preverení tak ako on.

Prezident Andrej Kiska reagoval na informáciu, že jeho firma KTAG mala nedoplatok na dani 27-tisíc eur, ktorý súvisel s hradením nákladov na jeho prezidentskú kampaň.

Potvrdil, že daňová kontrola prebehla a že jeho firme vyrubila zvýšenú daň z príjmu. Dodal, že daňový úrad ešte predtým kontroloval aj vratky DPH súvisiace s tými istými nákladmi, neuznal ich, a preto ich firme nevyplatil.

Prezident Kiska tvrdí, že mal s bratom Jaroslavom, s ktorým firmu KTAG vlastnia, dohodu, že táto firma bude hradiť všetky náklady pred záverečnou oficiálnou časti jeho kampane.

„Spoločnosť KTAG účtovala na základe zmlúv s právnickými a fyzickými osobami, medzi týmito osobami som bol aj ja. Pokladal som pred samotnou kampaňou za dobré, aby ma zastupovala spoločnosť, ktorá má právne a účtovné oddelenie. S bratom sme mali dohodu, že akýkoľvek náklad spoločnosť uhradí,“ povedal Kiska.

Podľa daňového úradu si však firma náklady na Kiskovu kampaň nemala dať do oficiálnych nákladov a znížiť si tak základ dane. Prezident po výsledkoch daňových kontrol daň aj s pokutami uhradil.

Nie je to nezvyčajné, tvrdí prezident

Prezident vyhlásil, že nepovažuje za nič neštandardné, keď podnikateľ a daňový úrad majú rozdielny názor na to, čo si smie podnikateľ zahrnúť do nákladov.

„Nie som daňový úradník, audítor ani právnik – vychádzal som z toho, že ekonomické oddelenie KTAG potvrdilo, že účtuje správne,“ povedal prezident.

Denník N si od prezidenta vyžiadal zmluvu medzi ním a jeho spoločnosťou.

Najprv kontrola na DPH

Kiska povedal, že firma funguje na trhu 24 rokov a vždy každú faktúru a DPH načas uhradila. Povedal, že kontrola v jeho firme sa začala v apríli 2014, keď firme vznikol nárok na odpočet DPH.

„Daňový úrad sa nestotožnil s postupmi účtovania spoločnosti a s odpočtom DPH nesúhlasil, na základe toho KTAG okamžite uhradila DPH 9-tisíc 227 eur a penále 15-tisíc 543 eur,“ povedal Kiska.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kiskov problém s daňami

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |