Opozícia po kriminálnej informácii na Danka podozrieva NAKA, že slúži na likvidáciu politických súperov

Lucia Nicholsonová sa obrátila na NBÚ, aby povedal, či je informácia o Andrejovi Dankovi pravá.

Šéf NAKA Peter Hraško a policajný prezident Tibor Gašpar. Foto N – Monika Tódová

Podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová z SaS zverejnila formálne znaky kriminálnej informácie o Andrejovi Dankovi, ktorá hovorí o korupcii. Nicholsonová zverejnila číslo písomnosti, to, že vznikla v auguste 2016, že ju vyhotovil kapitán Milan Žáčik, že išlo o jediný výtlačok, dva listy a že spoľahlivosť zdroja je „A1“, teda najvyšššia.

Povedala, že hoci je písomnosť utajovaná, týka sa to iba obsahu, nie formálnych náležitostí.

Nicholsonová sa zároveň obrátila na Národný bezpečnostný úrad, aby jej oznámil, či naozaj ide o utajovanú skutočnosť.

Podpredsedníčka parlamentu dostala informáciu minulý týždeň a zverejnila ju v parlamente počas schôdze o odvolaní ministra práce Jána Richtera.

Rovnaký dokument dostal pred dvomi týždňami aj Denník N a odovzdal ho orgánom činným v trestnom konaní. Inšpekcia ministerstva vnútra už prípad začala vyšetrovať. Podľa jej riaditeľa Milana Lučanského preveria to, ako mohol tajný dokument uniknúť, a aj to, či polícia urobila všetko pre to, aby obsah informácie potvrdila alebo vyvrátila.

Šéf NAKA: Vyfabulovaná informácia

Riaditeľ NAKA Peter Hraško cez víkend pre Plus 1 deň povedal: „Považujem to za vyfabulované informácie, keďže nedisponujem materiálmi, o ktorých sa hovorí.“

Dokument má pritom pečiatku, že bol vložený do NAKATOK-u – informačného systému NAKA. Hraško na otázky Denníka N, na základe čoho hovorí o fabulácii, keď sa prípad ešte vyšetruje, neodpovedal. Nevysvetlil ani, ako je možné, že z NAKA unikajú tajné dokumenty.

„Bude jednoduché preveriť, či je informácia pravá alebo nie,“ povedala Nicholsonová. Ešte počas parlamentnej rozpravy povedala, že informácia vznikla buď na politickú objednávku, aby mohol niekto vydierať Andreja Danka,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |