Michal Havran: Napísal som knihu o Bratislave 90. rokov, akú si pamätám ja

Je užitočné vedieť, z akého prostredia pochádzame, vysvetľuje hlavný motív svojho literárneho debutu. S románom Analfabet je medzi finalistami ceny Anasoft litera.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Je známy ako publicista a teológ. Tvrdí, že už ako tínedžer chcel písať knihy a konečne si našiel čas jednu dokončiť. S románom Analfabet je medzi finalistami ceny Anasoft litera.

Prečo táto kniha vznikala desať rokov?

Treba to spresniť. Nechcem, aby to pôsobilo, že som robil Vojnu a mier. Mal som pre inú prácu obrovské prestoje, niekedy som sa k rukopisu nedostal niekoľko rokov. Dôležitejšie je, že v knihe sú nakoniec štyri časti, ktoré som napísal ešte dávno ako poviedky pre kamarátov pri rôznych príležitostiach. Postupne to začalo do seba zapadať. Je to môj oficiálny literárny debut, ale nie je to dielo, ktoré by bolo výsledkom nejakej neskorej úvahy alebo dodatočného pocitu, že ešte potrebujem mať v portfóliu nejakú knihu. Už mám za sebou stovky textov, literatúra je pre mňa len ďalšia platforma na ktorú som sa presunul. Už od tínedžerských čias som chcel písať knihy a konečne som si našiel čas jednu dokončiť. Nemám pocit, že som človek, ktorý jazdil na formuli a zrazu si povedal: Chcem si zahrať kriket.

Je to generačný aj mestský román – o Bratislave 90. rokov. Chceli ste zaznamenať, ako si ju pamätáte?

Ja som si ju začal uvedomovať až keď som odišiel študovať do Francúzska. Tam som bol nútený o Bratislave oveľa viac premýšľať, pretože ľudia mi veľmi často kládli otázku, z akého mesta pochádzam. Vtedy som si začal sám klásť otázku, z akého mesta vlastne pochádzam a uvedomil som si, že s tým nejako budem musieť naložiť. Je to pre nás dôležité a vôbec sa to netýka len Bratislavy a Bratislavčanov, ale ľudí všeobecne, či žijú v mestách, alebo na vidieku. Nie je to povinné, ale môže byť užitočné, keď aspoň trochu vieme, z akého prostredia pochádzame. Netvrdím, že táto knižka tú odpoveď priniesla, dokonca ani mne ju asi úplne nepriniesla, ale chcel som sprostredkovať pocit, ktorý som vtedy z tohto mesta mal.

Anasoft Litera 2018

Kniha zachytáva aj rastúcu frustráciu po Novembri 1989.

Stalo sa všetko z toho, čo sme neočakávali a naopak – takmer nič z toho, čo sme očakávali sa nestalo. Chceli sme slobodné Československo, dostali sme poloretardované samostatné mečiarovské Slovensko. Chceli sme férovosť, dostali sme ľudí, ktorí úplne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Rozhovory

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |