Denník N

Má len 15 a už má titul v gymnastike, bude nás reprezentovať vo vzpieraní, no najviac sa teší z úspechu v crossfite

Foto N – Pavel Bielik
Foto N – Pavel Bielik

Nikdy v minulosti sa na CrossFit Games nekvalifikoval žiaden Slovák ani Čech. Až kým sa o to nepokúsila vtedy len 14-ročná Nina Ladvenicová.

Nina Ladvenicová pochádza z Trnavy a ku crossfitu ju pred troma rokmi priviedla mama. Na tohtoročných CrossFit Games, ktoré sú považované za vrcholové svetové podujatie tohto športu, obsadila šieste miesto vo svojej kategórii a umiestnila sa ako najlepšia Európanka. Nikdy v minulosti sa na toto podujatie žiaden Čech ani Slovák nekvalifikoval. Slovensko okrem crossfitu reprezentuje aj vo vzpieraní, najbližšie na majstrovstvách Európy v Kosove.

Prečo sa človek v takom mladom veku pustí do crossfitu?

Sedem rokov som robila gymnastiku, v dvanástich som sa stala majsterkou Slovenska vo svojej kategórii a potom som s gymnastikou prestala. Po nejakom čase ma mama priviedla do telocvične vyskúšať si crossfit. Spočiatku ma veľmi skupinové tréningy nebavili, ale neskôr som začala cvičiť individuálne s mojím trénerom Radom Erentom.

K tréningu vás dostala vlastná mama?

Po skončení s gymnastikou som sa dlho hľadala. Skúšala som chodiť do posilňovne aj na bedminton, či softbal, ale nič ma nebavilo. A mama spomenula práve tento šport. Dohodli sme sa, že to skúsime.

V čom vás zaujal?

Crossfit je spojenie atletických, silových a aj gymnastických prvkov, čiže zahŕňa širokú škálu športov. Nie je to len o cvikoch s vlastnou váhou, sú tam zahrnuté aj činky a rôzne iné.

Aj ľudia, ktorí crossfit poznajú, nerozumejú jeho bodovaniu.

Na každej súťaži to môže byť inak. Na CrossFit Games bolo desať eventov. Body sa rozdeľovali podľa miesta, na ktorom som skončila po každom z nich. Za prvé miesto bolo 100 bodov. A samozrejme vyhráva športovec, ktorý má po všetkých eventoch najviac bodov.

Môžu byť na rôznych súťažiach úplne odlišné disciplíny?

Na každej súťaži sú rozdielne disciplíny zložené z rozdielnych cvikov. Nikdy neviete, aké workouty vás čakajú.

Foto N – Pavel Bielik

Takže musíte byť pripravená úplne na všetko.

Na všetko. Tých disciplín je veľmi veľa. Cviky s činkami aj s vlastnou váhou, beh, plávanie, švihadlo a aj rôzne vytrvalostné športy. My tínedžeri to máme oproti dospelým športovcom trochu jednoduchšie a bezpečnejšie, keďže organizátori v našich kategóriách nechcú riskovať zbytočné zranenia.

Čo je crossfit

Je to všestranne zamerané cvičenie s vysokou intenzitou. Kombinuje gymnastické cviky (kľuky, zhyby, cvičenie na kruhoch) s atletickými (beh, skoky) či s cvikmi so závažiami (vzpieranie, mŕtvy ťah) a rôznymi inými (plávanie, veslovanie na trenažéri, švihadlo). Crossfit sa teda zameriava na všetky svaly a vďaka vysokej intenzite tréningu aj na rozvoj kondície.

Také tréningy musia zaberať veľa času.

V mojej vrcholnej príprave trénujem sedemkrát do týždňa. V utorky a piatky mávam dvojfázové tréningy. Vo štvrtok mám regeneráciu a v nedeľu úplné voľno.

Takže ste stále v telocvični.

V čase prípravy na CrossFit Games, zahŕňal môj denný program iba tréningy, jedlo a spánok. Zranenia sa mi našťastie vyhýbajú, môžem teda plnohodnotne trénovať. Tiež chodím k fyzioterapeutovi, ktorý už dokáže odhadnúť, kedy riskujem zranenie a musím poľaviť alebo niečo zmeniť. V crossfite majú športovci často problémy s ramenami, bolesťami chrbta, alebo si potrhajú prsné svaly, čo je odrazom pretrénovania alebo nesprávneho cvičenia.

Ako sa líši váš tréning, keď sa nepripravujete na súťaž?

Je to voľnejšie, ale v princípe ide o podobnú zostavu. Hlavne nemám dvojfázové tréningy.

Musíte už vo svojom veku užívať doplnky výživy?

Užívam predovšetkým vitamíny a omega-3. Na rýchlejšiu svalovú regeneráciu BCCA (aminokyseliny), glutamín a proteíny. Keď potrebujem nabrať na váhe tak gainer a kreatín.

Foto – archív N. L.

Je toho dosť. Bez spomenutých prípravkov takýto šport nezvládnu už ani dievčatá vo vašom veku?

Neviem, či nezvládnu, ale snažím sa telu dať všetko, čo potrebuje pri mojej fyzickej aktivite, najmä čo sa týka regenerácie svalov.

Doprajete si sladkosti?

V nedeľu jedávam hocičo, aj sladké, ale cez týždeň mám prísny režim, hoci jem prakticky nonstop, keďže bývam stále hladná, snažím sa jesť hlavne zdravú stravu.

Predpokladám, že ste najmladšia v telocvični.

Áno, som, okrem mňa sú v telocvični len dospelí, som tam jediná tínedžerka. Ale raz do týždňa mám aj tréningy detí vo veku od šesť rokov. Je to však skôr pohyb hrou, nič náročné.

Porovnáte sa na tréningoch s dospelákmi?

Samozrejme, trénujeme spolu. Verím, že som pre nich dostatočná konkurencia. Určite nezdvihnem viac ako urastený dospelý chlap, ale vo vytrvalostných veciach si trúfam.

Čo znamenajú CrossFit Games pre tento šport?

Je to absolútne vrcholové podujatie. Ak ho vyhráte, viac sa v tomto športe už dosiahnuť nedá. Crossfit nie je olympijský šport, takže pre nás je to taká pomyselná olympiáda. Je to v USA, pretože tam to celé vzniklo. A Američania sú samozrejme najlepší. Tam sa crossfit učí už na základných školách. U nás sa povedomie o tomto športe stále len rozbieha. Nesťažujem sa, ale zázemie nie je ideálne. Združujeme sa iba v telocvičniach a v kluboch.

Foto – archív N. L.

Súperi sú z celého sveta.  Nikdy sa tam žiaden Slovák nekvalifikoval. Aké náročné to bolo a čo ste pre to museli urobiť?

Tuším ani žiadna Češka, v žiadnej kategórii. Bolo potrebné prejsť dvoma kvalifikačnými kolami. Môžu sa prihlásiť ľudia z celého sveta a počas obdobia piatich týždňov musia zvládnuť päť disciplín, ktoré nakrútia na video, najlepšie za účasti rozhodcu. Video sa posiela do Spojených štátov a dvesto najlepších v danej kategórii postupuje do druhého kola, ktoré zahŕňa štyri disciplíny v priebehu štyroch dní. Bolo to nesmierne náročné, ale v druhom kole som sa kvalifikovala z druhého miesta a z prvého ako Európanka.

Napokon ste obsadili si 6. miesto a skončili ako najlepšia Európanka. Aké boli očakávania pred súťažou?

Dúfala som, že získam medailu, ale nesadli mi silové disciplíny s činkami. A mne, keďže som bývalá gymnastka, vyhovujú skôr vytrvalostné cviky alebo tie s vlastnou váhou. V behu a v plávaní sa mi podarilo obsadiť štvrté miesto a neskôr navyše vyhrať jeden event, ktorý bol taký náročný, že ho dokončilo len pár dievčat. To bol môj najväčší úspech na CrossFit Games.

Aké máte očakávania na budúci rok?

V tomto ročníku som súťažila ako štrnásťročná a keďže som v kategórii do pätnásť rokov, mala som miernu nevýhodu oproti starším a skúsenejším dievčatám. O rok tú výhodu už ale budem mať ja, takže chceme ísť na víťazstvo.

Ako toto celé zvládate so školskou dochádzkou?

Keď som mávala dopoludňajšie tréningy, často som na tri alebo štyri hodiny vynechávala školu.

Nebol potrebný individuálny študijný plán?

Nie, od pani riaditeľky som mala súhlas na vymeškávanie určitého počtu hodín, ktoré sa mi prekrývali s tréningami. V tomto mi vyšli v ústrety. Nič iné mi však neodpúšťali. Celú vynechanú látku som si musela doštudovať sama počas voľných večerov a potom prišli testy a úlohy.

Akých máte spolužiakov, podporujú vás?

Boli super, posielali mi všetky školské materiály, držali palce a ak bolo treba, aj vysvetlili učivo, ktoré som nevedela. Tento školský rok už ale nastupujem na strednú školu do Bratislavy s odborom výživa a šport. Je to nové mesto a nikoho tam nepoznám, takže uvidíme.

Foto – archív Štefana Drgoňa

Chcela by ste športu na profesionálnej úrovni zasvätiť celú svoju kariéru?

V budúcnosti by som chcela byť skôr trénerka ako atlétka. Mať vlastnú telocvičňu a zameriavať sa na crossfit. Určite však dovtedy chcem súťažne prejsť všetkými tínedžerskými kategóriami do 17 rokov.

Je crossfit po finančnej stránke športom, ktorý je dostupný bez podpory veľkých sponzorov?

Je určite dostupný pre každého aj bez sponzorov. Aj ja som trénovala bez cudzej podpory. Najprv musíte niečo dosiahnuť a až potom vás oslovia sponzori. Tak to bolo aj u mňa. Momentálne dostávam oblečenie, športové náradie a doplnky výživy. Všetky náklady na cestovanie, ako sú napríklad letenky, ubytovanie a registračné poplatky mi platia rodičia.

Akú protihodnotu vie športovec vo vašom veku týmto sponzorom poskytnúť?

Medzi mnou a sponzormi funguje akási spolupráca, oni mi dajú produkty, ktoré potrebujem pre môj tréning, a ja postujem tieto produkty cez sociálne siete. Mám svoje fanpages na Facebooku a na Instagrame a aj YouTube kanál. Čo sa týka CrossFit Games, naša kategória tam dostala od organizátorov oblečenie a iné vecné ceny. Víťazi v dospeláckych kategóriách získavajú za prvé miesto viac ako štvrť milióna dolárov v hotovosti.

Vaša kategória peniaze za medailové umiestnenie na CrossFit Games nedostáva?

Tínedžerské kategórie zatiaľ nie sú odmeňované peniazmi, víťazi získavali medailu a tričko.

Neuvažujete nad návratom ku gymnastike pre prípadnú reprezentáciu Slovenska? Ako ste už spomenuli, crossfit zatiaľ nie je olympijská disciplína.

Slovensko idem koncom septembra reprezentovať do Kosova na majstrovstvá Európy vo vzpieraní. Hoci som zo začiatku rozmýšľala, či sa vôbec prihlásim do kvalifikácie. Je to dobrá skúsenosť, i keď nečakám žiadne prelomové výsledky.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Človek

Šport a pohyb, Veda

Teraz najčítanejšie