Denník N

Spolu s Beblavým za európskymi zajtrajškami

Foto - TASR
Foto – TASR

Strana Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála zapchá možno malú, ale veľmi dôležitú medzeru.

Keďže medzi politickými stranami je módou hanbiť sa za svoje názory, aj najnovšia sa bude volať Spolu. V poriadku, stále je to lepšie ako Toska. (Pamätá sa ešte niekto na ten divný nápad?)

Miroslav Beblavý a spol. k Spolu ešte našťastie pridali dôvetok „občianska demokracia“. Síce ho nikto nebude používať, ale v kombinácii so 17. novembrom, keď stranu oficiálne predstavia, je jasné, s kým máme do činenia. Vzniká tu pokus nadviazať na zlatú éru Mikuláša Dzurindu bez jej chýb a nič na tom nemení ani tvrdenie, že v Spolu budú „liberálni, konzervatívni aj sociálni“.

Počiatočné vyhlásenia rodiacej sa strany sú presne také, ako sa dalo čakať. Nikoho neuraziť, na nikoho nezabudnúť. Vďaka bohatej politickej minulosti Miroslava Beblavého a Jozefa Mihála je však už dnes jasné, kto ich nebude mať rád. A kto ich rád bude mať?

Najmä proeurópski stredoví a stredopraví voliči, ktorí Ficovi neveria jeho čerstvú lásku k európskej integrácii a lezie im na nervy Sulíkova neschopnosť pochopiť, že európske jadro, to nie sú len dane a strata národných kompetencií, ale aj tesnejšie primknutie sa k západnej civilizácii a viac bezpečia pred Putinom.

Jedinou stranou, ktorá ešte donedávna jasne ponúkala takúto alternatívu, bol Most-Híd. Ten hrá túto svoju rolu vo vláde našťastie naďalej veľmi spoľahlivo, ale slovenskí mestskí voliči mu ju už nemusia uveriť. Strana Spolu práve túto medzeru zaplní, čo je dobrá správa. Časom sa k nej pridá aj Progresívne Slovensko, ktoré sa asi otočí o čosi viac doľava.

Potenciál týchto zoskupení je veľmi otázny a zatiaľ skôr neveľký. Pre voličov, ktorí Európu nechcú len preto, že si to práve teraz želá Smer, ale naozaj sa cítia jej súčasťou, sú však dôvodom opäť raz tie voľby skúsiť.

PS/Spolu

Teraz najčítanejšie