Denník N

Remišová: Prezident mal o daňovej kontrole informovať sám, ale bola by škoda, keby skončil

Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto N - Tomáš Benedikovič
Veronika Remišová, líderka OĽaNO. Foto N – Tomáš Benedikovič

Robert Fico ani Andrej Danko sa ku kráteniu dane v Kiskovej firme nevyjadrili.

OĽaNO vyhlásilo, že by považovalo za správne, keby Andrej Kiska o nezrovnalostiach spojených so svojou volebnou kampaňou informoval sám hneď po ukončení kontroly daňového úradu. Povedala to poslankyňa Veronika Remišová. „Vyhli by sme sa tak nedôstojnej situácii, keď sa zneužívajú utajené informácie štátnych orgánov na politické ciele.“

Remišová povedala, že prezident si robí svoju prácu dobre a „bola by veľká škoda, ak by vládna koalícia bez vízie pre Slovensko a poznačená obrovskými škandálmi stratila v osobe pána prezidenta prirodzenú protiváhu, o to viac nás vzniknutá situácia mrzí“.

Remišová si v utorok vypočula aj stanovisko prezidenta, podľa ktorého je bežné, že podnikateľ a daňový úrad majú iný názor na to, čo si firma môže dať do nákladov.

„Samozrejme, je bežné, že daňový úrad a podnikatelia majú spory pre výdavky v účtovníctve. Zverejnené informácie sa týkali firmy pána prezidenta, ktorej nebol konateľom. Nepoznáme podrobnosti o zmluve medzi pánom prezidentom a firmou, ale výdavky na predvolebnú kampaň prirodzene nepatria do nákladov komerčnej firmy, pokiaľ ich neposkytuje ako službu klientovi,“ povedala Remišová.

OĽaNO ďalej hovorí, že každé krátenie dane by sa malo vyšetriť, bez ohľadu na to, či ide o bežného človeka, alebo prezidenta. Prípad však podľa nich odhaľuje zneužívanie informácií z finančnej správy na diskreditáciu politických oponentov.

„Namiesto diskreditácie politických oponentov by daňová správa mala riešiť obrovské zámerné daňové podvody s DPH. Ako vidíme na prípade Bašternák, v jednotlivých operáciách môže štát prichádzať o desiatky miliónov eur,“ dodala Remišová.

Anonym

V pondelok popoludní dostali viaceré redakcie e-mail od anonymného odosielateľa, ktorého prílohou bolo uznesenie o skončení vyšetrovania Kiskovej firmy, aj časť protokolu o daňovej kontrole.

Z dokumentov vyplýva, že firmu KTAG, ktorú vlastní prezident s bratom Jaroslavom, preveroval daňový úrad pre krátenie dane. Firma si dala do nákladov aj výdavky na propagáciu prezidenta ešte pred oficiálnou kampaňou, ale podľa daňového úradu to bolo protizákonné. Kiska tak daň, asi 27-tisíc eur, doplatil. Zaplatil zároveň pokutu. Daňový úrad kontroloval Kisku aj pri odpočte DPH, aj v tomto prípade prezident zaplatil daň aj pokutu.

Kiska v utorok pred médiami vyhlásil, že zvažoval, že sa bude s daňovákmi súdiť, ale nevidel v tom zmysel. Tvrdí, že úmyselne žiadnu daň nekrátil a považuje za bežné, že podnikateľ a daňový úrad majú rôzne názory na to, čo si možno dať do nákladov.

SaS to považuje za vysvetlené, Kaliňák mlčí

„Súhlasíme s pánom prezidentom, že v podnikateľskej praxi sa často stáva, že pohľad podnikateľov, respektíve ich účtovníkov, je na nákladové položky odlišný ako pohľad daňového úradu. Z toho zároveň vyplýva, že nie je žiadny dôvod na vyvodenie zodpovednosti. Podľa nášho názoru na dnešnej tlačovej konferencii situáciu vysvetlil uspokojivo,“ napísala k prezidentovi SaS.

Premiér Robert Fico, predseda parlamentu Andrej Danko, ani minister vnútra Robert Kaliňák na otázky, ako vnímajú Kiskovo vysvetlenie, neodpovedali. Prezidentovo stanovisko nepostačuje Transparency International, ktorá by tiež privítala, keby Kiska o situácii informoval sám.

Práve Kaliňáka Kiska v posledných mesiacoch kritizoval pre kauzu Bašternák a spolu s opozíciou žiadal jeho odstúpenie z funkcie. Bašternák si na vratkách DPH vypýtal protizákonne minimálne 2 milióny eur a polícia ho začala vyšetrovať až potom, čo o prípade informovali médiá.

Kiskov problém s daňami

Slovensko

Teraz najčítanejšie