Junckerov prejav: Dvojaká kvalita potravín je problém, ignorovanie verdiktu o prerozdeľovaní utečencov tiež

Šéf Európskej komisie hovoril o lepšej ochrane hraníc pred nelegálnou migráciou, aj o smútku z krajín, ktoré nezdieľajú solidaritu rovnako.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker. FOTO – AP

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo svojom výročnom prejave hovoril o optimistickejšej Európe, aj o najväčších problémoch. „Vietor znovu fúka do európskych plachiet,“ povedal na margo dobrého ekonomického stavu. Zhrnuli sme najzaujímavejšie body jeho hodinového prejavu.

Turecko sa vzďaľuje od EÚ

Juncker sa vyslovil za rýchle začlenenie Bulharska a Rumunska do schengenského priestoru voľného pohybu. Podľa neho by to zlepšilo ochranu vonkajšej hranice EÚ. Ak splní všetky podmienky, do Schengenu sa zaslúži dostať aj Chorvátsko.

Úvahy, že Turecko by sa mohlo stať v dohľadnej dobe členom Európskej únie, sú pasé. Prioritou pre vstup do EÚ je totiž fungujúci právny štát, spravodlivosť a základné hodnoty. Ankara sa navyše podľa Junckera od Európy vzďaľuje míľovými krokmi. Juncker ju vyzval, aby prepustila zatknutých a väznených novinárov. „Novinári patria do redakcií, nie do väzenia,“ vyhlásil.

Rýchlejšie vracanie migrantov

Bojovanie s nelegálnou migráciou má byť priorita.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |