Najskôr ju obliali fekáliami, teraz podpálili auto, známa novinárka radšej ušla z Ruska

Julia Latynina je známa svojimi ostrými komentármi na adresu Putinovho režimu. V bezpečí sa necítia ani tí, ktorých spájajú s filmom o cárovej milenke.

Ruská novinárka Julia Latynina (51). Foto – WIKIMEDIA

Zoznam novinárov, ktorí sa z obavy o svoj život rozhodli odísť z Ruska, je znovu o niečo dlhší.

Podpálenie auta bolo pre komentátorku opozičných novín Novaja gazeta Juliu Latyninu poslednou kvapkou po sérii útokov. Auto jej zhorelo začiatkom septembra, keď ho mala zaparkované vedľa dreveného domu svojich rodičov. V tom čase bola sama v Európe.

Medzinárodný Výbor pre ochranu novinárov (CPJ) vyzval ruské autority, aby identifikovali a potrestali zodpovedných za útok na novinárku a jej rodinu a uistili novinárku, že môže pracovať a žiť bezpečne v Rusku.

Séria útokov

Latynina sa po útoku radšej rozhodla žiť v zahraničí, kam vzala aj svojich rodičov. Incident v rádiu opísala ako pokus o jej atentát. „Vyšetrovatelia nás informovali, že auto vzbĺklo na troch miestach. To je veľmi smutné, pretože to znamená, že nešlo len o oheň, ale o pokus o zabitie,“ povedala 51-ročná novinárka a odmietla pôvodnú teóriu vyšetrovateľa, že by auto vzbĺklo samo.

Okrem pravidelného stĺpčeka je slávna aj pre svoju reláciu v rádiu Echo Moskvy, odkiaľ ju poslucháči poznajú ako veľmi ostrú kritičku prezidenta Vladimira Putina. Je autorkou viacerých trilerov a detektívok a laureátkou medzinárodných novinárskych cien.

Pochádza z intelektuálne založenej rodiny, jej mama Alla je novinárka a literárna kritička, otec Leonid zase básnik.

Dva mesiace predtým jej niekto nastriekal páchnucu zmes do domu cez okno. Plyn zranil osem ľudí, vrátane dvoch detí. Vlani v auguste ju zase obliali výkalmi do tváre.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |