Denník N

Najviac mŕtvych od druhej svetovej. Ako by vyzerala vojna Trumpa so Severnou Kóreou

Severná Kórea má 1,2 milióna vojakov v aktívnej službe. Foto – TASR/AP
Severná Kórea má 1,2 milióna vojakov v aktívnej službe. Foto – TASR/AP

KĽDR znovu vypustila strelu ponad Japonsko. „Vojne sa treba vyhnúť, bolo by to šialenstvo,“ varuje analytik z Južnej Kórey.

Keby sme brali amerického prezidenta podľa toho, čo hovorí alebo píše na Twitteri, svet by mohol byť na pokraji veľkej vojny. Donald Trump opakovanie hovoril, že ak Severná Kórea neprestane s vývojom jadrových zbraní, Amerika odpovie.

„Vojenské riešenie je možnosťou“, „slová o ustupovaní nebudú fungovať“, „rozumejú iba jednému“, povedal v posledných týždňoch.

Severná Kórea dáva dlhodobo jasne najavo, že jej cieľ je mať použiteľnú jadrovú zbraň a sankcie ani diplomacie jej snahy za 20 rokov nezastavili. V reakcii na tie posledné odpálila v piatok ráno medzikontinentálnu balistickú strelu. Po druhý raz v krátkej dobe preletela ponad japonský ostrov Hokkaidó a dopadla asi 2-tisíc kilometrov od jeho brehov.

Trumpove reči o možnej vojenskej reakcii lídra Severnej Kórey Kim Čong-una nebrzdia. Už koncom augusta vystrelil balistickú strelu ponad Japonsko a začiatkom septembra otestoval doteraz najsilnejšiu jadrovú zbraň.

Severokórejskí veteráni na vojenskej prehliadke v rámci 70. výročia založenia vládnucej Kórejskej strany práce v roku 2015. Foto – TASR/AP

Je však možné, a niečo to naznačuje, že s vojenskou možnosťou americká vláda reálne ráta. Americké médiá a experti sa tak pozreli na to, ako by vyzerala vojna a aké má vlastne Amerika možnosti.

1. Druhá vojna na Kórejskom polostrove

Druhá vojna na Kórejskom polostrove by mohla byť najhoršou vojnou na Zemi od druhej svetovej vojny, čo pripúšťajú aj americkí generáli.

„Zomrelo by toľko ľudí, ako sme počas našich životov nevideli. Nikto, kto sa narodil po druhej svetovej vojne, ešte nevidel také straty na životoch, k akým by prišlo v konflikte na Kórejskom polostrove,“ povedal Joseph Dunford, šéf generálneho štábu USA, v apríli podľa magazínu Atlantic.

„Zničenie polostrova by bolo katastrofické, jednoducho katastrofické,“ dodal pre New Yorker generál James Marks, ktorý slúžil v prvej vojne v Kórei.

Vojenská technika juhokórejskej armády počas každoročného spoločného cvičenia s USA. Foto – TASR/AP

Aj keby udreli Američania na Severnú Kóreu plnou silou, zrejme by sa im nepodarilo hneď paralyzovať najnebezpečnejšie zbrane, ktoré režim má. Jadrové zbrane držia Severokórejčania na rôznych miestach, sú v dobre chránených bunkroch. Navyše niektoré majú na mobilných odpaľovacích zariadeniach.

Vojna by podľa expertov pre USA bola náročnejšia ako konflikt v Iraku či Afganistane. Zbrane Severnej Kórey sú možno trochu zastarané, no diktatúra má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Severná Kórea

Teraz najčítanejšie