Kaliňák o úniku kriminálnej informácie o Dankovi: Toto sa nesmie stávať

Kriminálne informácie sú podľa ministra vnútra klebety zozbierané na ulici. O politikoch ich je podľa neho tisíc. Opozícia hovorí, že NAKA je malé ŠtB.

Robert Kaliňák. Foto N – Tomáš Benedikovič

Kriminálne informácie, ktoré zbierajú operatívci od svojich zdrojov, sú podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka „klebety zozbierané na ulici“. „Na mňa ich bolo tisíc, na každého politika sú ich stovky, práve preto sú chránené a v režime utajenia,“ povedal Kaliňák.

Pred dvoma týždňami dostal Denník N informáciu, ktorá hovorí o podozrení z korupcie Andreja Danka pri eurofondoch na vedu. Súčasťou dokumentov boli aj ďalšie operatívne materiály, ktoré hovorili o vyšetrovaní firmy Anext v súvislosti s eurofondmi na ministerstve školstva. Denník N dokumenty odovzdal orgánom činným v trestnom konaní.

Počas mimoriadnej schôdze o odvolávaní Jána Richtera minulý týždeň zverejnila časť informácie o Dankovi podpredsedníčka parlamentu Lucia Nicholsonová (SaS). Podľa nej informácia o Dankovi mohla slúžiť aj na jeho politické vydieranie.

Kaliňák v stredu po rokovaní vlády povedal, že on s Dankom o informácii nikdy nehovoril. „My sme si nemali veľmi čo v tejto veci vysvetľovať,“ tvrdil Kaliňák.

Šéf NAKA: Najprv fabulácia, potom tajné

Správny postup polície pri narábaní s kriminálnou informáciou by mal byť taký, že na základe informácie vznikne operatívny spis. Podľa toho, či sa informácie potvrdzujú, sa neskôr začína oficiálne vyšetrovanie.

Riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško najprv

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Eurofondy v školstve

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |