Denník N

Newsfilter: Kiska je dnes ľahký terč, no Smer po ňom zatiaľ nestrieľa

Prečo je Smer ku Kiskovi zatiaľ taký krotký. Koalícia stále ide po šéfovi ÚPN. Fico dostal rybie prsty do Junckerovho prejavu + jednou vetou, FB status, zaujímavé texty, citát dňa a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Tomáš Gális

1. Čo nám má Kiska čo hovoriť?

„Táto vec sa komentuje sama, určite nepotrebujete môj komentár. Ja som sa tým ani veľmi nezaoberal, priznám sa, že som mal trošku inú prácu,“ povedal minister vnútra Robert Kaliňák na prezidentovu kauzu. Veľmi strohá reakcia.

Až na zopár vyjadrení nastalo okolo prípadu firmy KTAG, ktorej spolumajiteľom je prezident Andrej Kiska, prekvapujúce ticho. Zdalo by sa, že politici zo Smeru, SNS či od Kotlebu si nenechajú ujsť príležitosť poskákať si trochu po dosiaľ nepoškvrnenom imidži hlavy štátu.

Pri spomienke na prezidentskú kampaň, počas ktorej bolo protikandidátovi Robertovi Ficovi a jeho podporovateľom dobré aj veľmi krkolomné obvinenie z napojenia na scientológiu a keď nebolo možné nájsť jediného človeka, ktorého poškodila Kiskova splátková spoločnosť, zrazu Smer dostal na podnose úžasný dar. No takmer ho nevyužili. Ponúkajú sa tri vysvetlenia.

Kiska ich už nezaujíma. Prezident už pred niekoľkými mesiacmi ohlásil, že o premiérsky post nemá záujem a s prezidentským si to ešte rozmyslí. Smer a jeho predseda si jednoducho mohli povedať, že už nemá zmysel sa ním zaoberať. Do prezidentských volieb zostáva poldruha roka, Kiskova kandidatúra je neistá, a tak míňať energiu na boj s populárnym prezidentom je ešte zbytočnejšie ako doteraz.

Raz mu to pripomenú. Spomínate si na Kiskove lety vládnym špeciálom? Dlho to nebol problém, nikto nič nehovoril, až raz, keď to Smeru vyhovovalo, minister vnútra ukázal prstom na prezidenta s papalášskymi spôsobmi. Pokojne sa to môže opakovať aj s prípadom KTAG.

Dlho môže byť ticho, ale keď sa Kiska najbližšie rozhodne trebárs v správe o stave republiky skritizovať daňové úniky, okrádanie štátu a podobne, stačí opäť ukázať prstom a spýtať sa, čo nám má tento čo hovoriť?

Niečo už naznačil minister kultúry a šéf kampaní Smeru Marek Maďarič, keď povedal, že je to Kiskova vec a nedá sa zľahčiť, že také veci sa v podnikaní dejú bežne a dodal: V kontexte rôznych morálnych apelov na iné prípady účinnej ľútosti by si to možno zaslúžilo niečo viac.“

Nechajú to na iných. Alebo je to ešte trochu inak. Smer nechá vec tak, pretože Kiskovi to radi pripomenú iní. Strana potom len blahosklonne povie, že veď to neboli oni, kto sa v tom vŕtal.

Bez ohľadu na reakciu Smeru a iných strán je otázkou, či a nakoľko dôveryhodne teraz budú z Kiskových úst takéto témy znieť. Všetko síce vysvetlil, všetko doplatil, tá suma sa s podozreniami okolo smerákov nedá porovnávať, ale predsa tu zostane pachuť a u niektorých zrejme aj presvedčenie, že Kiska ukázal, že aj tak sú všetci tam hore rovnakí.

2. Parlament rozhodoval o ÚPN

Prvé salto poslankyne Edit Pfundtnerovej sme videli v minulom volebnom období. Keď ju v predposledných voľbách tesne nezvolili do NR SR, opustila Most-Híd. Do parlamentu sa nakoniec dostala ako náhradníčka a po čase predsa len skončila v klube tejto strany.

Druhé predviedla v súvislosti so zákonom o ÚPN. Najprv sa jej podpis ocitol pod návrhom, ktorého hlavným cieľom bolo skrátiť volebné obdobie súčasnému šéfovi ústavu Ondrejovi Krajňákovi. V deň hlasovania prišla s pozmeňovacím návrhom, ktorý neznamená automatický koniec predsedu Správnej rady ÚPN. Namiesto vágnej formulácie vymedzuje, za akých okolností je možné jeho odvolanie: napríklad, ak bol právoplatne odsúdený za trestný čin, najmenej tri mesiace nevykonával svoju funkciu alebo ak boli zistené nedostatky pri výkone jeho funkcie či pri plnení jeho zákonných povinností. 

Je to mierne zlepšenie, ale nič to nemení na silnom podozrení, že účelom novely je minimálne zo strany niektorých navrhovateľov pomsta a snaha ovládnuť ako-tak stabilizovanú a vo večnom provizóriu pôsobiacu inštitúciu, ktorá mnohým politikom lezie na nervy už z princípu.

3. Bude solidarita. Aj rybie prsty

Predseda Európskej komisie Jean Claude Juncker predniesol v Bruseli prejav o stave Únie. Zo slovenského pohľadu sú zaujímavé napríklad dva body, ktoré v poslednom čase rezonovali v našej politike.

1. Juncker povedal, že Európa nesie kolektívnu zodpovednosť, zostane kontinentom solidarity a musí migrantom otvoriť legálne cesty, ktoré by boli alternatívou tých nelegálnych.

Znie to vágnejšie ako kvóty, čo mohlo ušiam väčšiny našich politikov lahodiť. Ale len do chvíle, keď Juncker povedal, že rozhodnutia Európskeho súdu musia rešpektovať všetci.

Postoj nášho premiéra, že „My súd rešpektujeme, ale svoj opačný názor nemeníme“, nemusí byť udržateľný donekonečna.

2. Naopak, vďaka Jeanovi-Claudovi si Fico môže pripísať plusový bod. Veď len pred pár týždňami sa s ním stretol pri téme dvojakej kvality potravín a zrazu o nich šéf eurokomisie hovorí v takomto prejave!

Dozvedeli sme sa, že si nezaslúžime menej mäsa v rybích prstoch. A potom aj to, že právo EÚ už takéto praktiky zakazuje a národné orgány potrebujú silnejšie právomoci, aby s nelegálnymi praktikami skoncovali. Takže až taká výhra to zatiaľ nebola.

Jednou vetou:

4. Prezident Kiska vymenoval novú ministerku školstva Martinu Lubyovú, o SNS povedala, že ju s ňou spája národné cítenie.

5. RTVS oficiálne potvrdila zmeny vo vedení spravodajstva, odišiel Lukáš Diko, riaditeľom sekcie spravodajstva sa stane Juraj Rybanský, televízne spravodajstvo povedie Boris Chmel.

6. Päť kandidátov na župana v Banskobystrickom kraji prejavilo záujem o ponuku Jána Luntera na spoločný prieskum verejnej mienky pred voľbami, dohodli sa, že budú diskutovať a vyberať agentúru či agentúry, termín, počet a typ otázok.

7. Slovensko ponúkne nového kandidáta pre Všeobecný súd EÚ, rozhodla o tom vláda, ktorá zobrala na vedomie späťvzatie súhlasu Radoslava Procházku s jeho kandidatúrou.

8. Po takmer 10 rokoch a vyše 100 miliónoch utŕžených eur končí Váhostav na Bratislavskom hrade, do poslednej súťaže za štyri milióny na prezentáciu keltsko-rímskych stavieb sa už ani neprihlásil.

9. Boj o doménu .sk sa nekončí, odborníci sa obracajú na medzinárodné autority, doména je aj napriek protestom odborníkov a verejnosti v rukách súkromnej zahraničnej firmy, ktorá spravuje aj domény Laosu, ostrovov Curacao či Mikronézie.

10. NAKA nielen radí a pátra, ale aj informuje, tentoraz však nie o tom, že kriminálna informácia o Andrejovi Dankovi je fabulácia, ale o tom, že všetko je tajné a Danka nikdy nevyšetrovala a nevyšetruje.

Zaujímavé články:

• Dag Daniš o Kiskovi. (aktuality.sk)

• Peter Schutz píše o kompromitovaní prezidenta. (sme.sk)

• Fero Múčka o novej ministerke školstva. (postoj.sk)

• Marián Leško o kríze, ktorá nebola. (etrend.sk)

FB status:

Citát dňa:

My sme boli mládež, ktorá pila, nie drogovala.

Peter Žiga, minister hospodárstva (Smer), je proti návrhu na miernejšie tresty za marihuanu.

Nový Shooty:

 

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie