Prešiel kilometer po lane 650 metrov nad zemou: Hlava hovorí uteč, aby si sa nezabil

Danny Menšík drží svetový rekord v highline, po tenkom popruhu vo výške stoviek metrov prešiel viac ako kilometer. Majú nás za cirkusantov, no my sme šetrní k prírode, hovorí.

Danny Menšík v akcii. Foto – Facebook/Danny Menšík

Danny Menšík má 21 rokov a na Českej poľnohospodárskej univerzite v Prahe študuje lesníctvo. Už niekoľko rokov sa venuje lezeniu a slackline – chodeniu po voľnom popruhu širokom niekoľko centimetrov. Ako highline sa označuje popruh vo výške viac ako desať metrov, ktorý sa zvyčajne napína medzi skalami, stromami, ale aj medzi budovami v mestách. V máji minulého roku vo francúzskom Aiglune spolu s Nathanom Paulinom prekonali svetový rekord. Vo výške viac ako 650 metrov prešli 1020 metrov po lane.

 

Posledný rekord v prechode na popruhu vo výške bol kratší ako pol kilometra, kilometer všetci považovali za nedosiahnuteľnú métu. Kedy ste sa rozhodli, že vy to zvládnete?

Niekedy na jeseň v roku 2015 sme sa s Nathanom Paulinom, ktorý je jedným z najlepších francúzskych slacklinerov, začali pohrávať s myšlienkou prekonania rekordu. Chceli sme to však spraviť vo veľkom štýle, tak, aby bol ten rekord ťažko prekonateľný a nebol len jedným z mnohých. Najlogickejšia a najkrajšia méta po 100-metrovej vzdialenosti je, keď pridáte ešte jednu nulu, teda tisíc metrov. Nevedeli sme, či sa to vôbec bude dať prejsť, a dlho sme vymýšľali, ako technicky zvládnuť naťahovanie.

Ako dlho trvali prípravy? 

Zháňať sponzorov na materiál, ktorý je naozaj drahý, sme začali už v januári. Pôvodne sme mali dátum naplánovaný na marec, ale postupne sme ho posúvali pre ďalšie zdržania pri organizácii až na máj. Okrem sponzorov sme museli nájsť aj vhodné miesto, zmerať to, obhliadnuť a získať viaceré povolenia. Hodiny strávené s telefónom v ruke ani nepočítam, ale bola to pre mňa dobrá lekcia byrokratickej francúzštiny.

Video: Ako prekonali 1020 metrov po lane vo výške v kopcoch

 

Potrebujete na zakotvenia popruhu vo výškach povolenia?

Veľmi to záleží na oblasti. Natiahnuť highline na skalách a v horách, kde sa bežne lezie, väčšinou nie je problém. Slackline vychádza z lezenia, takže sa snažíme, aby to tak ľudia vnímali. Občas sa nájde nejaký hundroš, ktorý nás má za cirkusantov.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |