Denník N

Lunter bude mať svoj prieskum, skupina okolo Mičeva a Klusa svoj

Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR
Martin Klus, Marian Kotleba, Ján Lunter a Stanislav Mičev. Foto N – Tomáš Benedikovič a TASR

Protikandidáti Mariana Kotlebu v Banskobystrickom samosprávnom kraji sa nedokázali dohodnúť ani na tom, že spravia spoločne predvolebný prieskum, ktorý by určil, kto z nich sa má vzdať v prospech najsilnejšieho z nich.

Hlavní demokratickí kandidáti na župana Banskobystrického samosprávneho kraja Ján Lunter, Stanislav Mičev a Martin Klus (SaS) sa nedohodli na spoločnom záverečnom prieskume, ktorý mal ukázať, kto z nich pôjde do súboja s úradujúcim županom Marianom Kotlebom z ĽSNS. Lunter vo štvrtok oznámil, že zadal vlastný prieskum agentúre Focus.

„Pôvodne sa zdalo, že sa demokratickí kandidáti spoja proti súčasnému županovi. Dnes to vyzerá skôr tak, že sa dohodli takmer všetci proti Lunterovi. Považujem to za absurdné,“ napísal Ján Lunter vo vyhlásení.

Lunter: Množia sa požiadavky a výhovorky

Ešte v stredu dopoludnia sa zdalo, že nič zásadné nestojí v ceste dohode hlavných demokratických kandidátov. Skupina okolo Mičeva a Klusa reagovala na Lunterovu ponuku, aby sa pripojili k jeho rozhodujúcemu prieskumu, pozitívne, ale požadovali spoločné rokovania o jednotlivých bodoch za okrúhlym stolom.

Lunter totiž pred niekoľkými dňami hovoril o prieskume agentúrou Focus a jednej otázke – koho by ste volili. Mičev a Klus presadzovali prieskumy u minimálne dvoch agentúr a ďalšiu otázku – koho by ste volili, ak by sa váš kandidát vzdal v prospech iného.

Ján Lunter pred vizuálom svojej kampane Lunter pre dobrý kraj. Foto N – Daniel Vražda

„Zhodli sme sa na tom, že ideálnou verziou by bol prieskum viacerých agentúr, prípadne zahraničnej agentúry. Že otázky musia zahŕňať okrem prvej voľby aj sekundárnu, ktorá vernejšie odhalí zmysluplnosť vzájomného vzdávania sa v prospech iných kandidátov,“ napísali Lunterovi a pod odpoveďou sa objavili aj podpisy ďalších kandidátov, Viliama Baňáka, Pavla Greksu a Igora Kašpera.

Ondrej Lunter, ktorý je manažérom kampane Jána Luntera, vyzval v stredu popoludní Mičeva a Klusa, aby oficiálne deklarovali, že sa pripájajú k spoločnému prieskumu, a určil im aj termín.

„Ak záujem deklarujú do 16.00 hodiny, neexistuje technická prekážka zahrnúť do dotazníka aj otázku na sekundárnu preferenciu a uskutočniť ho ako náš spoločný prieskum. Prípadne zadať rovnaké zadanie aj inej agentúre,“ konštatoval v stredu poobede Ondrej Lunter.

Skupina kandidátov nezareagovala, a tak vo štvrtok ráno myšlienka spoločného prieskumu padla. Ján Lunter zadal agentúre Focus svoj vlastný prieskum.

Viktor Vigoda, ktorý je asistentom Jána Luntera, konštatoval, že ponúkli

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie