Newsfilter: Akýmkoľvek je Kiska dobrým prezidentom, na začiatku urobil chybu

1. Anonym poslal ďalší e-mail na Andreja Kisku. 2. Koalícia proti Kotlebovi sa rozpadla 3. Babiš môže ďakovať koalícii Smer-SNS-Most. + krátke správy, zaujímavé články, citát a status dňa.

Prezidentské voľby v roku 2014 vyhral Andrej Kiska. Foto – TASR

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Anonym poslal ďalší e-mail na Kisku

Dnes ráno ktosi novinárom poslal protokol z daňovej kontroly v Kiskovej firme. Vyše stostranový dokument však už veľa nového v porovnaní s pondelkovým anonymom nepriniesol. Viac-menej potvrdil domnienku, že si Kiskovci (bratia Andrej a Jaroslav) neoprávnene účtovali do nákladov (ako daňovo uznateľné) výdavky, ktoré minuli na prezidentskú kampaň.

V protokole sa dá dočítať, že daniarom nesedeli náklady napríklad na tlačenie letákov či lepenie plagátov s predmetom podnikania firmy, ktorým boli najmä prenájom a finančné a poisťovacie služby. Stále dookola argumentujú daniari rovnakým paragrafom o výdavkoch osobnej potreby, ktoré sa nemôžu automaticky účtovať ako náklady znižujúce daň. Technicky a zjednodušene povedané: ak firma nezarábala na propagovaní Andreja Kisku (Andrej Kiska jej za to neplatil), tak si ani nemohla odpočítavať z daní náklady na jeho propagáciu. Bez ohľadu na to, že to bola jeho firma.

Kiska, resp. jeho účtovníci teda išli proti jednému zo základných princípov zdaňovania: že z daní sa dá odpočítať len niečo, čo súvisí s podnikaním (a dosahovaním zisku). Porušenie tohto princípu je trestným činom. No posudzovanie oprávnenosti výdavkov účtovaných ako náklady je často sporné, preto zákon pripúšťa možnosť, že nesprávne zaúčtovanie môže byť len omyl – a to v prípade, že podnikateľ uzná chybu a okamžite (v podstate na druhý deň od stanoviska policajného vyšetrovateľa) doplatí daň, ktorú si neoprávnene odpočítal. Kiska zaplatil už hneď po daňovej kontrole.

Rozdiel medzi trestným činom a „omylom“, ktorý sa ešte dá napraviť, je teda len v čase a ochote priznať chybu. Na to, že sa bavíme o osobe prezidenta, by sa dalo povedať „tesnotka“. Nie preto, že by mu reálne hrozilo trestné stíhanie či väzenie (po kontrole reagoval presne tak, ako mal), ale preto, že sa vôbec do tejto situácie dostal.

Môžeme ho ľudsky chápať, môžeme mu ako daňovníci stokrát prepáčiť. Veď možno za to môžu účtovníci, ktorí nemali skúsenosti s kampaňami a Kiska o zdaňovaní nič netušil. No rovnako mu to môžeme pripomínať do konca kariéry ako pokus podviesť štát. Niektorí to už robia, ďalší zaručene budú. A ktokoľvek sa môže sám seba spýtať, aký zhovievavý by bol, keby nešlo o Kisku, ale o Fica či Kaliňáka.

A to budú najväčšie nezdanené náklady, ktoré bude

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |