Denník N

Newsfilter: Akýmkoľvek je Kiska dobrým prezidentom, na začiatku urobil chybu

Prezidentské voľby v roku 2014 vyhral Andrej Kiska. Foto - TASR
Prezidentské voľby v roku 2014 vyhral Andrej Kiska. Foto – TASR

1. Anonym poslal ďalší e-mail na Andreja Kisku. 2. Koalícia proti Kotlebovi sa rozpadla 3. Babiš môže ďakovať koalícii Smer-SNS-Most. + krátke správy, zaujímavé články, citát a status dňa.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Anonym poslal ďalší e-mail na Kisku

Dnes ráno ktosi novinárom poslal protokol z daňovej kontroly v Kiskovej firme. Vyše stostranový dokument však už veľa nového v porovnaní s pondelkovým anonymom nepriniesol. Viac-menej potvrdil domnienku, že si Kiskovci (bratia Andrej a Jaroslav) neoprávnene účtovali do nákladov (ako daňovo uznateľné) výdavky, ktoré minuli na prezidentskú kampaň.

V protokole sa dá dočítať, že daniarom nesedeli náklady napríklad na tlačenie letákov či lepenie plagátov s predmetom podnikania firmy, ktorým boli najmä prenájom a finančné a poisťovacie služby. Stále dookola argumentujú daniari rovnakým paragrafom o výdavkoch osobnej potreby, ktoré sa nemôžu automaticky účtovať ako náklady znižujúce daň. Technicky a zjednodušene povedané: ak firma nezarábala na propagovaní Andreja Kisku (Andrej Kiska jej za to neplatil), tak si ani nemohla odpočítavať z daní náklady na jeho propagáciu. Bez ohľadu na to, že to bola jeho firma.

Kiska, resp. jeho účtovníci teda išli proti jednému zo základných princípov zdaňovania: že z daní sa dá odpočítať len niečo, čo súvisí s podnikaním (a dosahovaním zisku). Porušenie tohto princípu je trestným činom. No posudzovanie oprávnenosti výdavkov účtovaných ako náklady je často sporné, preto zákon pripúšťa možnosť, že nesprávne zaúčtovanie môže byť len omyl – a to v prípade, že podnikateľ uzná chybu a okamžite (v podstate na druhý deň od stanoviska policajného vyšetrovateľa) doplatí daň, ktorú si neoprávnene odpočítal. Kiska zaplatil už hneď po daňovej kontrole.

Rozdiel medzi trestným činom a „omylom“, ktorý sa ešte dá napraviť, je teda len v čase a ochote priznať chybu. Na to, že sa bavíme o osobe prezidenta, by sa dalo povedať „tesnotka“. Nie preto, že by mu reálne hrozilo trestné stíhanie či väzenie (po kontrole reagoval presne tak, ako mal), ale preto, že sa vôbec do tejto situácie dostal.

Môžeme ho ľudsky chápať, môžeme mu ako daňovníci stokrát prepáčiť. Veď možno za to môžu účtovníci, ktorí nemali skúsenosti s kampaňami a Kiska o zdaňovaní nič netušil. No rovnako mu to môžeme pripomínať do konca kariéry ako pokus podviesť štát. Niektorí to už robia, ďalší zaručene budú. A ktokoľvek sa môže sám seba spýtať, aký zhovievavý by bol, keby nešlo o Kisku, ale o Fica či Kaliňáka.

A to budú najväčšie nezdanené náklady, ktoré bude Andrej Kiska musieť znášať. Bez ohľadu na to, že sa jeho spis dostal do sveta z ukrajinského e-mailu, že je ďalším potvrdením nulovej bezpečnosti súkromných údajov v rukách štátnych úradov a nespoľahlivosti finančných a policajných orgánov.

2. Koalícia proti Kotlebovi sa rozpadla

Dohoda banskobystrických kandidátov na župana urobiť všetko pre porážku Kotlebu dnes definitívne padla. Zámienkou boli prieskumy a termíny.

Keď najsilnejší kandidát Ján Lunter navrhol minulý týždeň Stanislavovi Mičevovi a Martinovi Klusovi spoločný prieskum vo Focuse, ktorý rozhodne, v čí prospech sa ostatní vzdajú kandidatúry, odpoveď nebola ani áno, ani nie. Obaja chceli, aby sa rozhodujúci prieskum nepýtal len na prvú, ale aj na druhú voľbu (koho by ste volili, ak by sa váš kandidát vzdal), aby nebol len jeden, ale dva prieskumy, z toho jeden v zahraničnej agentúre.

Lunter súhlasil, avšak vyzval svojich konkurentov, aby definitívne potvrdili dohodu do stredy 16.00. To sa nestalo, Lunter teda zadal Focusu vlastný prieskum a odvtedy sa už len navzájom všetci obviňujú, kto čo pokazil. Mičev s Klusom vyčítajú Lunterovi, že ich namiesto debaty „termínuje“ a zbytočne tlačí čas, Lunter hovorí o ich výhovorkách a krkolomných požiadavkach v situácii, keď je už čas dôležitý.

Skeptik by povedal, že podobný scenár sa dal čakať. Napriek všetkým rečiam o potrebe poraziť Kotlebu sa všetci traja jeho hlavní súperi od začiatku prejavovali výrazne viac vlastnými ambíciami než nejakým kolektívnym odhodlaním. Klusovo obvinenie Focusu z nadŕžania Lunterovi bolo najsilnejším, ale nie jediným náznakom, že k žiadnemu spoločnému postupu nakoniec nedôjde. Aspoň nie podľa papierovej dohody.

Je menej ako päťdesiat dní do volieb a vyzerá to tak, že s vlastným prieskumom príde Lunter a s ďalším ostatní kandidáti. To samo osebe ešte poskytne dosť príležitostí na konflikty. No zároveň platí, že dohodnúť sa bude dať aj bez papiera, najmä ak budú výsledky prieskumov v podobnom duchu. Keď už sa stratil lesk spoločného boja proti Kotlebovi, stále tu zostáva aspoň táto nádej.

3. Babiš môže ďakovať koalícii Smer-SNS-Most

V parlamente včera prešla podstatná zmena fungovania Ústavu pamäti národa. Koalícia to nakoniec nespravila až tak okato, ako to v pôvodnom návrhu chcela. Odvolanie šéfa úradu Ondreja Krajňáka z novely zákona vypustili, aby z celej zmeny až tak netrčalo, že im v skutočnosti išlo hlavne o jeho hlavu.

No zvyšok novely zostal, ako ju osvietená pätica (Paška – SNS, Janíková – Smer, Želiezka – Smer, Pfundtner – Most a Šimkovičová bývalá Sme rodina) napísala. A teda Krajňáka, respektíve ktoréhokoľvek ďalšieho budúceho šéfa bude môcť odvolať správna rada úradu, ktorá sa tým stáva skutočnou hlavou inštitúcie. Rada má deväť členov a rozhodnutia bude prijímať hlasovaním, vedenie úradu teda bude kolektívne. Ak sa raz rozhodne neposkytnúť informácie napríklad o temnej minulosti Andreja Babiša, vinný bude kolektív, teda nikto.

Do pamäti národa teraz môže vojsť nielen to, že koalícia, ktorá je hrádzou proti extrémizmu, teraz podstatne oslabila možnosti ÚPN bojovať s extrémizmom napríklad faktami o fašistickom slovenskom štáte. Nech je v pamäti aj to, že to urobila napriek prosebným či argumentujúcim hlasom mladých aj starých, ktorí sa dožadovali stiahnutia novely a odbornej diskusie. Proti novele bolo zoskupenie mladých Pamätaj, ktorí symbolicky zaväzovali oči sochám, i bývalí politickí väzni. Jedným aj druhým záležalo na tom, aby úrad mohol zostať studnicou informácií o našej minulosti, nech už bola akákoľvek smutná. Koalícii však záležalo viac na politickej kariére Andreja Babiša a ďalších, ktorí sa majú za čo hanbiť.

Jednou vetou:

4. Účastníci národného boja za oslobodenie a vdovy a vdovci po týchto osobách dostanú vyššie príspevky, Národná rada 102 hlasmi schválila novelu od poslancov SNS Antona Hrnka, Jaroslava Pašku a Tibora Bernaťáka a Dušana Čaploviča zo Smeru.

5. Polícia stále nezačala stíhanie vo veci možného podvodu pri ovládnutí hotela Carlton Erikom Mikurčíkom, ktoré navrhli spolumajitelia spoločnosti Eset a zároveň akcionári Denníka N Rudolf Hrubý a Maroš Grund.

6. Nová električka v Bratislave nezasiahne Umelku ani trhovisko Miletičova, developer J&T RE ukázal detaily trate, ktorou sľubuje prepojiť Euroveu a Miletičovu.

7. Bojnické kúpele sa obrátili na europarlament, obávajú sa, že existujúca a plánovaná ťažba hnedého uhlia na hornej Nitre poškodí tamojšie termálne liečivé vodné zdroje.

8. Ústavný súd dnes nerozhodol o sťažnosti Ústavu pamäti národa, ktorú podal po prehratom spore s Andrejom Babišom a zasadnutie senátu odročili na 12. októbra.

9. Bývalého ministra Lászlóa Szigetiho definitívne oslobodili spod obžaloby z trestného činu subvenčného podvodu, pretože dotácia podľa neho išla štandardnou cestou a on nemohol niesť zodpovednosť za to, že bola použitá na iný účel.

10. Kauza šoférovania Vladimíra Weissa ml. sa končí tak, že jeho kamarát Dávid B., ktorý mu sedel na kolenách, zaplatí pokutu 50 eur za nepoužitie smeroviek, bezpečnostných pásov a trojnásobné prekročenie limitu na počet osôb v aute.

Zaujímavé články:

Peter Schutz o Kiskovi a únikoch informácií. (sme.sk)

Roman Pataj o Kiskovi. (dennikn.sk)

Marián Leško o Richterovi. (etrend.sk)

Matúš Ritomský o slovenských hydinároch. (sme.sk)

FB status dňa:

Citát dňa:

Pôvodne sa zdalo, že sa demokratickí kandidáti spoja proti súčasnému županovi. Dnes to vyzerá skôr tak, že sa dohodli takmer všetci proti Lunterovi.

Ján Lunter, kandidát na banskobystrického župana.

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie