Denník N

Pozor, aby ste Kisku neudržali v politike

Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič
Andrej Kiska. Foto N – Tomáš Benedikovič

Prezident javil známky človeka, čo chce z politiky vycúvať. Ak ho naštvú, mohol by si to rozmyslieť.

Uplynulé mesiace smerovali k tomu, že Andrej Kiska v politike pravdepodobne skončí. Narodilo sa mu dieťa, ktorému sa chce venovať, a oznámil, že nechce byť premiérom. To znamená, že sa ho mohli prestať báť politické strany. V poslednom čase zároveň výrazne ubral z tempa. Čiastočne za to môžu prázdniny, ale aj bez nich bolo zrejmé, že sa nejde pretrhnúť.

Aj iné signály z jeho okolia naznačujú, že Kiskova účasť v budúcich prezidentských voľbách je menej ako viac pravdepodobná. Zrejme si ich všimli aj tí veľkí hráči, čo by ďalšie voľby do paláca chceli skúsiť. Teoreticky medzi nimi môže byť aj Robert Fico. Aj on osobne by preto mohol s úľavou sledovať, že inak vážny favorit nenápadne opúšťa hru.

Čo by bolo v takejto situácii rozumné od ľudí, ktorí by sa Kisku radi zbavili? Nedávať mu dôvody, aby v politike zostal. Ako by také dôvody mohli vyzerať? Napríklad by prezidenta niekto naštval až tak veľmi, že získa novú motiváciu bojovať.

Nevieme, či úniky daňových kontrol v Kiskovej firme majú taký potenciál. Dá sa predstaviť aj to, že ho znechutia a radšej si o dva roky s radosťou odíde užívať život. No rovnako predstaviteľné je, že toto ešte nie je posledný pokus o kompro. V takom prípade môže rozhodovať, koho bude Kiska považovať za vinníka. Či nejakého mafiánskeho obchodníka s vplyvom, alebo napríklad Smer, pod ktorý patria daniari.

Ak sa prezident nahnevá na Súmračnú, mohol by ešte Ficovi a spol. narobiť nepríjemnosti. Aj keby to náhodou nestačilo na rozhodnutie kandidovať aj druhýkrát, mrzuté by pre Smer bolo aj to, keby zostávajúci čas vo funkcii využil na veľmi intenzívny boj s „mafiánskym štátom“, ktorý sa podľa Kisku prejavuje práve vypúšťaním kompromatov na prezidenta republiky.

Kiskov problém s daňami

Komentáre

Teraz najčítanejšie