Udalosti týždňa: Prichádza čas okresných programových vyhlásení a hľadania chémie po krajoch

Štrasser, Korda, Bezák, Stach a Michalič píšu o kompromateriáloch na prezidenta, prijatí novej ministerky, koaličnom zmieri a iných udalostiach, prešľapoch a podcenených veciach týždňa.

Ján Štrasser, spisovateľ

Udalosť týždňa

Nová ministerka školstva Martina Lubyová je podľa tých, ktorí ju poznajú: rozhľadená, odborne zdatná, vzdelaná, rázna, má kredibilitu, reformný zápal, manažérske skúsenosti… Potichu sa pýtam: ako sa niekto s takými skvelými charakteristikami môže stať nominantom SNS v exekutíve?

Nahlas sa pýtam: Platí aj na pani Lubyovú výrok Andreja Danka z mája tohto roku na adresu (ex)ministra školstva Plavčana: „Budem ho riadiť, budem hovoriť, čo tam má robiť“? Pani Lubyová tvrdí, že neplatí. Koho bude teraz riadiť Danko? Šéfku výživy národa Matečnú? Generála Gajdoša? Pánboh s nami a kapitán preč!

Prešľap(y) týždňa

Daňová „kreativita“ Kiskovej firmy počas prezidentskej kampane je prešľap. Odhalený, potrestaný, vyriešený, odložený. Únik protokolu o daňovej kontrole je megaprešľap. Anonymný, podrazácky, uplatňujúci Mečiarovu metódu „našiel som na stole“. Filip Rybanič sa pozrel na kontá Roberta Kaliňáka, posunul na verejnosť diskrétne informácie a má na krku súd. Nájdu a vyšetria daniari a polícia zverejniteľa daňového tajomstva a odosielateľa kompromateriálov?

Podcenená udalosť

V nijakom prípade by sme nemali podceniť famózne víťazstvo SNS, ktoré si v koaličnej kríze vybojovalo zriadenie národného leteckého prepravcu. O tom, že je to na spadnutie, svedčí aj uniknutá informácia, že sa pre tento účel odkonzervuje bývalý vládny JAK 40 (rok výroby 1974) a bude denne lietať na linke Bratislava – Piešťany – Žilina – Sliač – Poprad – Košice (odlet z Bratislavy 06:20, prílet do Košíc 23:30). Napísal som, že je to na spadnutie? Preboha, to hádam nie!

 

Eugen Korda, novinár, .týždeň

Udalosť týždňa

Podpis koaličnej zmluvy bol celkom nepochybne jednou z najvýznamnejších udalostí nielen tohto týždňa, ale možno aj najvýznamnejšou udalosťou v celých dejinách samostatného Slovenska. Verejnosť sa dozvedela totiž dve zásadné veci. Prvou je poznanie, že o „ničom“, teda o novej koaličnej zmluve, sa dá hovoriť dlho, s mimoriadne vážnym a hlavne odhodlaným výrazom v tvári, ktorý by mal verejnosť presvedčiť o nezlomnom odhodlaní vydržať spolu.

Predviedli to všetci traja účastníci tohoto „Bôrikového“ summitu v miere vrchovatej. Druhým poznaním bolo to, že všetci traja predsedovia trpia záľubou vo vznešenom oslovovaní sa. V prvých minútach sa im podarilo vysloviť 11-krát vety, v ktorých sa navzájom titulovali ako „vážený pán predseda, či „ vážený pán podpredseda“.

Ešte nikdy som v zátylku necítil taký intenzívny dych tejto historickej chvíle a nikdy mi nebolo tak do smiechu ako pri pohľade na túto „jadrovú trojku“.

Prešľap týždňa

Redaktorka TV JoJ sa stala opäť terčom zvráteného uvažovania Roberta Fica. Pred očami jej kolegov a v priamom televíznom prenose ju obvinil z toho, že pracuje v službách opozície. Čo je však horšie, jeho výpady nechali chladnými aj jej kolegov, ktorým ani nenapadlo sa jej zastať. Je to smutný pohľad na profesiu, ktorá by sa mala vyznačovať nebojácnosťou a dravosťou.

Podcenená udalosť

Neviem, či si to verejnosť dostatočne uvedomuje, ale zdá sa, že sa začína v tichosti rozbiehať mašinéria diskreditácií politických oponentov a verejne činných osôb, ktoré z nejakého dôvodu prekážajú mocným ľuďom. A to všetko sa deje v réžii skupinky, ktorá operuje priamo na úrade vlády.

 

Braňo Bezák, copywriter, hudobník

Udalosť týždňa

Tolstého Vojna a mier a telefónny zoznam môžu byť pre niekoho podobné. Veď hrubá knižka a veľa postáv. Snaha urobiť z Kisku Bašternáka cieli na rovnaké vnímanie sveta.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |