Zúfalí Krupinčania zablokovali medzinárodnú cestu

Krupinčanom sľubovali obchvat mesta azda všetci politici, ktorí sa vystriedali v parlamente. O výsledku sa presviedčajú denne, keď sa snažia dostať z jednej strany cesty na druhú. Miestni aktivisti, ktorým sa už nechcelo počítať autá, kamióny a dopravné nehody, prehradili na hodinu medzinárodný ťah.

Foto N – Daniel Vražda

Krupinou denne prejde vyše 9700 áut. Stačí napočítať do deväť a prejde auto, ďalších deväť ďalšie, a potom znova a znova, celý deň. Na kamión nemusíte čakať ani celú minútu, niekedy ich ide niekoľko za sebou.

Rozťaté kráľovské mesto

Krupina je historické kráľovské mestečko s takmer osemtisíc obyvateľmi. Predstavte si, že žijete v meste, ktoré pretína medzinárodná cesta spájajúca Poľsko s Maďarskom. Pretína znamená doslova pretína, pretože tisíce áut denne tranzitujú úzkou cestou pomedzi rodinné domčeky, cez akúsi krupinskú obchodnú ulicu v centre a množstvo priechodov pre chodcov.

Možno dva metre od miestneho kostola prehučal vo štvrtok pol hodiny pred protestom kamión a za ním ďalší. Dvaja Krupinčania stáli pri priechode pre chodcov, cez ktorý práve prechádzal kamión a za ním rad áut a rozprávali, ako sa žije v meste.

Celú Krupinu autom prejdete za päť až desať minút. Ráno, v dopravnej špičke, trvá Krupinčanom pätnásť minút, len kým sa dostanú na hlavnú cestu.

„Je to katastrofa. Ráno sa neviem dostať do práce,“ hovorí jeden z mužov, obidvaja majú cez päťdesiat rokov.

„Tu som stál. Videl som to, ako strhol nedávno kamión starenku, presne na tomto priechode,“ pridáva druhý, ale rozprávanie o trčiacej nohe sa už nedá počúvať.

Obidvaja si úplne presne spomínajú, že obchvat Krupiny bol nakreslený už za socializmu v 80. rokoch. A potom sa o ňom hovorilo aj po revolúcii. Chlapi hovoria, že keď ho nepostavili za Mečiara, keď mala Krupina troch či štyroch poslancov v parlamente, nepostavia ho už nikdy.

„Bol som ešte malý chlapec, keď sa o obchvate rozprávalo. Pravdaže za socializmu,“ snaží sa prekričať autá.

Foto N –- Daniel Vražda

Kamióny ničia domy

Miestni aktivisti vyrobili na Facebooku prezentáciu zloženú z fotografií z dopravných nehôd. Marec, rok 2017 Krupina. Kamión zrazil na priechode vyše osemdesiatročnú starenku. Ten istý rok, pred niekoľkými dňami, tragická dopravná nehoda, dvaja mŕtvi. Rok predtým sa zrazil kamión s autobusom, jeden mŕtvy množstvo zranených…

Erika Bartošová patrí medzi organizátorov protestu. Na propagačnom videu pozývala už niekoľko dní ľudí, aby prišli podporiť akciu. Zišlo sa ich približne 150. Hodinu chodili hore-dolu cez jeden z priechodov na frekventovanej ceste. Bartošová vyhlásila, že ak sa nič nezmení, budú takto blokovať cestu aj týždeň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |