Zúfalí Krupinčania zablokovali medzinárodnú cestu

Krupinčanom sľubovali obchvat mesta azda všetci politici, ktorí sa vystriedali v parlamente. O výsledku sa presviedčajú denne, keď sa snažia dostať z jednej strany cesty na druhú. Miestni aktivisti, ktorým sa už nechcelo počítať autá, kamióny a dopravné nehody, prehradili na hodinu medzinárodný ťah.

Foto N – Daniel Vražda

Krupinou denne prejde vyše 9700 áut. Stačí napočítať do deväť a prejde auto, ďalších deväť ďalšie, a potom znova a znova, celý deň. Na kamión nemusíte čakať ani celú minútu, niekedy ich ide niekoľko za sebou.

Rozťaté kráľovské mesto

Krupina je historické kráľovské mestečko s takmer osemtisíc obyvateľmi. Predstavte si, že žijete v meste, ktoré pretína medzinárodná cesta spájajúca Poľsko s Maďarskom. Pretína znamená doslova pretína, pretože tisíce áut denne tranzitujú úzkou cestou pomedzi rodinné domčeky, cez akúsi krupinskú obchodnú ulicu v centre a množstvo priechodov pre chodcov.

Možno dva metre od miestneho kostola prehučal vo štvrtok pol hodiny pred protestom kamión a za ním ďalší. Dvaja Krupinčania stáli pri priechode pre chodcov, cez ktorý práve prechádzal kamión a za ním rad áut a rozprávali, ako sa žije v meste.

Celú Krupinu autom prejdete za päť až desať minút. Ráno, v dopravnej špičke, trvá Krupinčanom pätnásť minút, len kým sa dostanú na hlavnú cestu.

„Je to katastrofa. Ráno sa neviem dostať do práce,“ hovorí jeden z mužov, obidvaja majú cez päťdesiat rokov.

„Tu som stál. Videl som to, ako strhol nedávno kamión starenku, presne na tomto priechode,“ pridáva druhý, ale rozprávanie o trčiacej nohe sa už nedá počúvať.

Obidvaja si úplne presne spomínajú, že obchvat Krupiny bol nakreslený už za socializmu v 80. rokoch. A potom sa o ňom hovorilo aj po revolúcii. Chlapi hovoria, že keď ho nepostavili za Mečiara, keď mala Krupina troch či štyroch poslancov v parlamente, nepostavia ho už nikdy.

„Bol som ešte malý chlapec, keď sa o obchvate rozprávalo. Pravdaže za socializmu,“ snaží sa prekričať autá.

Foto N –- Daniel Vražda

Kamióny ničia domy

Miestni aktivisti vyrobili na Facebooku prezentáciu zloženú z fotografií z dopravných nehôd. Marec, rok 2017 Krupina. Kamión zrazil na priechode vyše osemdesiatročnú starenku. Ten istý rok, pred niekoľkými dňami, tragická dopravná nehoda, dvaja mŕtvi. Rok predtým sa zrazil kamión s autobusom, jeden mŕtvy množstvo zranených…

Erika Bartošová patrí medzi organizátorov protestu. Na propagačnom videu pozývala už niekoľko dní ľudí, aby prišli podporiť akciu. Zišlo sa ich približne 150. Hodinu chodili hore-dolu cez jeden z priechodov na frekventovanej ceste. Bartošová vyhlásila, že ak sa nič nezmení, budú takto blokovať cestu aj týždeň.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kotleba - kniha od autora tohto textuViac info

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |