Denník N

Klus a Mičev uvažujú o zadaní dvoch prieskumov, ktoré určia súpera Kotlebovi

Martin Klus a Stanislav Mičev. Foto: TASR
Martin Klus a Stanislav Mičev. Foto: TASR

Skupina okolo Martina Klusa a Stanislava Mičeva si dá urobiť vlastný prieskum niekedy na budúci týždeň. Dohodli sa na tom piati kandidáti na piatkovom rokovaní v Banskej Bystrici. Prieskum ukáže, kto z nich sa postaví proti Marianovi Kotlebovi.

Kandidáti na župana sa stretli v piatok ráno pri ďalšom okrúhlom stole. Témou rokovania bol ďalší postup pred župnými voľbami bez Jána Luntera, ktorý deň predtým zadal agentúre Focus, aby mu urobila vlastný prieskum.

Luntera, ako tvrdia Stanislav Mičev a poslanec Národnej rady za SaS Martin Klus, pozvali tiež, ale neprišiel. Ondrej Lunter však povedal, že pozvánku, kde by bolo uvedené čas a miesto, nedostal.

Vlastný prieskum

Skupina okolo Mičeva a Klusa uvažuje o zadaní prieskumov dvom agentúram, AKO a Median. Odôvodnili to najlepšími výsledkami ich prieskumov pred poslednými parlamentnými voľbami. Otázok bude viac, ale dve sú jasné. Prvá a druhá voľba, teda koho by ste volili a koho by ste volili, ak by sa váš kandidát vzdal.

Výsledky prieskumov budú približne mesiac pred voľbami minimálne dva, Lunterovho a skupiny okolo Mičeva a Klusa. Nie je isté, či budú porovnateľné. Stále teda nie je známa odpoveď na otázku, či sa postaví proti Kotlebovi jeden, alebo viacerí demokratickí kandidáti, hoci všetci deklarujú „rozumné“ rozhodnutia. Z odpovedí kandidátov zatiaľ vyplynulo, že stále veria, že by mal byť len jeden.

„Dúfam, že taká situácia nevznikne. Nebolo by to rozumné, ale počkajme si na výsledky prieskumov,“ reagoval na otázku o dvoch demokratických kandidátoch manažér kampane Ondrej Lunter.

Stanislav Mičev a Martin Klus odpovedali na hypotetickú otázku, čo by ste urobili, ak by ste sa stali po prieskume lídrom vašej skupiny a výsledky Lunterovho prieskumu by favorizovali jeho.

„V prípade, že by hrozili dvaja demokratickí kandidáti proti Kotlebovi, navrhol by som pánovi Lunterovi spoločný prieskum v polovici októbra, a ak by sme sa dohodli, tak ten by rozhodol,“ zauvažovali zhodne Mičev a Klus.

Kto bude lídrom

Všetci relevantní demokratickí kandidáti od apríla deklarujú, že urobia všetko pre to, aby Marian Kotleba už nebol ďalšie volebné obdobie županom, vrátane vzdania sa v prospech najsilnejšieho kandidáta. Zároveň robia všetko pre to, aby rozhodujúci prieskum ukázal, že práve každý jeden z nich je práve ten, kto bude súperiť s Kotlebom.

Súboj sa začal pred niekoľkými mesiacmi, keď Mičev zverejnil takzvané memorandum o porozumení, akúsi džentlmenskú nezáväznú dohodu kandidátov, že sa vzdajú v prospech najsilnejšieho kandidáta, ktorého vygeneruje spoločný prieskum.

Mičev vyzval ostatných, aby ho podpísali. Predpokladal, že ho podpíšu všetci, alebo aspoň väčšina, ale nikto sa nepripojil. Neskôr tak urobil Klus a ku skupine sa pripojili postupne ďalší traja kandidáti – Viliam Baňák, Pavol Greksa a Igor Kašper.

Lunter verzus Mičev a Klus

Ján Lunter od začiatku razil teóriu vlastnej cesty a „rozumného“ rozhodnutia na záver. Znamenalo to, že si dá urobiť na konci septembra prieskum a podľa neho sa rozhodne, či pôjde do súboja s Kotlebom, alebo sa vzdá v prospech niektorého z demokratických kandidátov.

Medzičasom ho podporil Smer, vytvorila sa skupina okolo Mičeva a Klusa a Marian Kotleba ohlásil kandidatúru.

Lunter sa snažil prebrať na začiatku septembra po dvoch úspešných prieskumoch agentúry Focus iniciatívu a odkázal ostatným kandidátom, že sa môžu pripojiť k jeho prieskumu.

Skupina mu vytkla odkazovanie cez médiá, že nenavrhuje nič iné, ako to, čo bolo v memorande, ktoré nepodpísal. Mali výhrady k jedinej otázke v prieskume aj k počtu agentúr, ale v podstate spoločný prieskum neodmietli. Požadovali však rokovanie o prieskume za okrúhlym stolom.

Lunter, ktorého tlačil čas na zadanie prieskumu, vyzval kandidátov, aby sa oficiálne vyjadrili k jeho ponuke, a určil termín do stredy 16. hodiny. Skupina okolo Mičeva a Klusa neodpovedala, presnejšie reagovali, že ak Lunter chce, môže sa pripojiť k ich prieskumu, ale určite ich nemá „úkolovať“.

Lunter vo štvrtok zadal ráno agentúre pokyn, aby urobila prieskum len pre neho. V piatok vlastný prieskum ohlásila aj „memorandová“ skupina. Uvažujú aj o medzinárodnom dohľade.

Kotleba - kniha od autora tohto textu

Viac info

Župné voľby 2017

Teraz najčítanejšie