Bol som naivný, tvrdí odchádzajúci šéf komory sociálnych pracovníkov, ktorý kontroloval Čistý deň

Odobratie akreditácie sa mi zdalo ako veľmi jednoduché riešenie, chcel som, aby diskusia pokračovala a vinníci boli potrestaní, hovorí o kauze Čistý deň Peter Kulifaj z komory sociálnych pracovníkov, ktorý v zariadení robil kontrolu.

Zuzana Tománková z vedenia zariadenia Čistý deň, minister práce Ján Richter a Peter Kulifaj, odchádzajúci šéf Slovenskej komory sociálnych pracovníkov. Foto – TASR a archív PK

Peter Kulifaj končí ako šéf komory sociálnych pracovníkov. Minister práce Ján Richter (Smer) veľmi rád citoval jeho výrok o tom, že by zariadenie „ponechal v systéme“. Dnes tvrdí, že bol pri riešení kauzy Čistý deň naivný.

Odchádzate z čela Slovenskej komory sociálnych pracovníkov. Je to aj pre Čistý deň?

Moje rozhodnutie odísť prišlo ešte predtým, než sa udialo to, čo sa udialo. Dlhšie to vo mne zrelo. Ale Čistý deň bol jedna z tých vecí, pre ktoré som sa rozhodol odísť.

Čo rozhodlo v súvislosti s Čistým dňom?

Nedokázal som správne vyhodnotiť informácie. Človek v pozícii predsedu komory sociálnych pracovníkov by mal mať triezvejší pohľad na to, ako fungovať v kontrolnej skupine a v celom kontexte okolo, než som mal ja.

Ako člen kontrolnej skupiny ste nevydali oficiálne stanovisko, že by ste zariadeniu akreditáciu neodobrali. Prečo si myslíte, že ste zlyhali?

To je veľmi ťažká otázka. Keď sa na to spätne pozerám, v prvom rade som bol naivný v tom, ako som tie veci vnímal, lebo som nemal dosť skúseností. Chcel som veriť a stále verím, že tá kontrola chcela byť objektívna, a nevidel som tam nejakú manipuláciu. Ak by som však poznal širší kontext vecí, mohol som sa na to pozerať inak a pýtať sa na ďalšie veci. Svoju rolu v kontrolnej skupine som nesplnil tak, ako by som to od seba neskôr očakával.

Peter Kulifaj (1986) pred pár dňami odstúpil z čela Slovenskej komory sociálnych pracovníkov. Je predsedom občianskeho združenia Mládež ulice. Vyštudoval sociálnu prácu na Univerzite Komenského v Bratislave. Bol súčasťou kontrolnej skupiny, ktorá na prelome rokov 2016 a 2017 robila kontrolu v resocializačnom zariadení Čistý deň.

Minister Richter rád používal váš citát, že by ste Čistý deň „ponechali v systéme“. Znamená to, že ste mu nechceli odobrať akreditáciu?

Vtedy som veril, že ak Čistý deň skončí, téma sa uzavrie. Ja som bol presvedčený, že téma resocializácie, jej metódy, techniky a postupy, by mala nejakým spôsobom žiť a malo by sa o nej diskutovať. Predpokladal som, a to bolo to naivné, že ľudia z Čistého dňa, ktorí boli zodpovední za nevyhovujúci stav zariadenia, jednoducho odídu a organizácia by hypoteticky mohla fungovať ďalej. Bol som presvedčený, že ani rozbíjať komunitu by nebolo profesionálne, lebo tie decká nie sú stoličky, ktoré môžeme rozdeliť do iných zariadení. Odobratie akreditácie sa mi zdalo ako veľmi jednoduché riešenie. Chcel som, aby diskusia pokračovala a vinníci boli potrestaní.

Vo svojom blogu ste napísali, že tento váš výrok sa neobjavil v žiadnom oficiálnom protokole a nebol ani adresovaný ministrovi – odkiaľ teda pochádza?

Napísal som ho do mailu predsedovi kontrolnej skupiny, ktorým bol vtedy Karol Molin, riaditeľ Národného koordinačného strediska na riešenie problematiky násilia na deťoch.

Je to v poriadku, že ho posunul ďalej?

Asi to je v poriadku. V tom maili som ho nedovysvetľoval preto, lebo ďalšie kontexty sme si dovysvetlili osobne.

Máte pocit, že ho minister používal vytrhnutý z kontextu?

Ministrovi to zrejme len niekto pripravil. Ten človek zrejme videl mail. Ak by mi to niekto takto pripravil a nevysvetlil by mi kontext, možno by som si to aj ja interpretoval tak, ako to robil minister práce, lebo by mi to padlo vhod. Blog o svojom postoji k Čistému dňu som napísal, lebo som mal potrebu to dovysvetliť.

Počas kontroly ste sa stretli aj s manželmi Tománkovcami. Ako na vás pôsobili?

V zásade spolupracovali. Možno aj preto som si myslel, že by sa to zariadenie vedelo pozbierať. Po kontrole sme s nimi riešili aj ďalšiu agendu a tam už som dokázal zachytiť nejaké manipulatívne postupy, ktoré som vtedy nevidel.

Čo konkrétne sa vám zdalo manipulatívne?

Počas kontroly sa mi zdalo, že Tománek naozaj verí tomu, čo robí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Kauza Čistý deň

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |