Kúzelník a skeptik James Randi: Kde bol Boh, keď bol Dachau?

Kúzelník by mal byť maximálne otvorený, aby ľudia vedeli, že to, čo predvádza, je iba trik, vraví v rozhovore svetoznámy kúzelník a skeptik James Randi.

James Randi. Foto N – Tomáš Benedikovič

James Randi (1928) je kanadsko-americký kúzelník a skeptik. Napísal viacero kníh, kde spochybnil existenciu paranormálnych javov. Randi je kritikom pseudovedy. New York Times ho označil za najznámejšieho žijúceho boriča mýtov.

Randi napríklad odhalil, že Uri Geller alebo teleevanjelista Peter Popoff sú podvodníci, ktorí nemajú žiadne paranormálne schopnosti. Mnohokrát sa objavil v šou Johnnyho Carsona a účinkoval aj v relácii Penn & Teller: Bullshit!

V roku 1996 založil Vzdelávaciu nadáciu Jamesa Randiho, ktorá vzdeláva verejnosť, aby neverila neovereným tvrdeniam. Organizácia vypísala paranormálnu výzvu na milión dolárov, ktoré by vyplatili každému, kto v kontrolovaných podmienkach dokáže existenciu nadprirodzených schopností. Dosiaľ nebola suma nikdy vyplatená. Ako iluzionista je Randi držiteľom dvoch Guinnessových rekordov. V 70. rokoch bol na turné s kapelou Alice Cooper.

Randi prišiel do Európy, aby sa zúčastnil na Európskom kongrese skeptikov, ktorý sa uskutoční od 22. septembra v poľskej Vroclavi. Udalosť spoluorganizuje Český klub skeptikov Sisyfos, ktorý nám umožnil stretnúť sa s Randim (návštevu Európy koordinovala Claire Klingenberg). 89-ročný iluzionista a skeptik je stále veľmi čiperný, počas rozhovoru nám predviedol niekoľko kúziel a sršal vtipom.

Dá sa podľa vás oklamať každý?

Absolútne, najmä vedci. Povedal by som, že obzvlášť oni.

Prečo práve vedci?

Často sa dívajú len istým smerom, a potom hrozí, že minú veci, ktoré sú mimo ich vymedzeného poľa.

Ja by som zase povedal, že veda ponúka tie úplne najlepšie metódy, ako porozumieť svetu a v tomto zmysle nemá konkurenta.

Absolútne, s tým súhlasím. Ale nie je to dokonalé, hlavne preto, že k dispozícii máte vždy len obmedzené množstvo experimentov a dát. Súčasťou vedeckej práce je aj oprava pôvodných názorov, ak sa vo svetle nových dôkazov ukážu ako chybné. Nie je nič zlé na tom povedať „mýlil som sa“. Nie je nič zlé robiť chyby, ak nemáte dosť dát.

Ak v empirickej vede pracujeme vždy len s obmedzeným súborom údajov, ktoré môžu byť raz spochybnené, môžeme potom s absolútnou istotou povedať, že neexistuje nič paranormálne?

To nemôžeme.

Ako by sme to mali povedať, aby sme boli presní? Že vzhľadom na aktuálny stav poznania je vysoko pravdepodobné, že nič paranormálne neexistuje?

Môžeme povedať, že s najväčšou pravdepodobnosťou je to nezmysel. Uprednostňujem jeden technický termín, aký to len je? Hmm, kravina (z angl. bullshit) (smiech). Nehovorím, že neexistuje nič paranormálne. Len vravím, že som doposiaľ nevidel nič, čo by ma na základe dôkazov dostatočne presvedčilo, že paranormálne javy existujú. Verte mi, za tie desiatky rokov som videl tisícky príkladov.

Čiže ľudia, ktorí tvrdia, že existujú paranormálne javy ako duchovia alebo mimozmyslové vnímanie, sú klamári?

Nie nevyhnutne,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom