Denník N

Čo ukázala návšteva Kažimíra u Kisku

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Čím vyššia funkcia, tým rýchlejšia snaha vyvolať dojem činnosti.

Prezident Andrej Kiska si ešte minulý týždeň na tento pondelok predvolal ministra financií. Mal mu vysvetliť, ako je možné, že jeho daňové dokumenty kolujú médiami. Peter Kažimír vtedy dal verejne najavo, že sa mu zvolený tón nepáči. V pondelok však prišiel, pretože ak vás na koberček zavolá nahnevaný prezident, prísť musíte.

Minister Kiskovi nemal veľmi čo povedať. Najzaujímavejšia správa dňa je, že cez víkend jeho podriadení identifikovali úzky okruh ľudí, ktorí mali Kiskove dane v rukách. Ich zoznam už finančná správa posunula ďalej vyšetrovateľom. V ideálnom prípade by to viedlo k odhaleniu páchateľa.

Šanca, že sa tak naozaj stane, je však minimálna. Nech je za únikom ktokoľvek, je veľmi nízka pravdepodobnosť, že hlavnými páchateľmi sú na Kisku nahnevaní radoví úradníci z daňového úradu, ktorí sa nechajú ako amatéri ľahko nachytať. Navyše je oprávnený predpoklad, že vôľa vec vyšetriť bude malá.

Lenže aj tak je na tom prezident lepšie ako iní. Napríklad Igor Matovič musel čakať dlhé mesiace, kým aspoň formálne vypočujú Roberta Fica, ktorý bez hanby s jeho súkromím mával v priamom prenose pred kamerami. Finančná správa medzitým dokonca prišla s nezmyslom, že chybu v Matovičovom prípade spravil iba konkrétny človek, čo únik u daňovákov spôsobil, ale nie premiér, ktorý daňové tajomstvo zverejnil. Pritom ako doc. JUDr. CSc. mohol tušiť, že by to robiť nemal.

Takýto postup si teda štát dovolil proti predsedovi druhej najsilnejšej opozičnej strany. No ani Matovič na tom nemusí byť najhoršie.

Keď uniklo bankové tajomstvo ministra vnútra Roberta Kaliňáka, páchateľa začali veľmi rýchlo stíhať. Hoci v jeho prípade je najmenšia pochybnosť o tom, či konal vo verejnom záujme. Prezidenta ignorovať nemôžu a rovnako rýchlo vzbudzujú zdanie činnosti, ale tentoraz výsledky tak skoro neprídu. Ak vôbec. Opozičného politika zas rôzne šikanovali, ale aspoň formálne sa naveľa museli tváriť, že sa ho pokúšajú chrániť. Zlé pomyslieť, aký servis by dostal niekto menej dôležitý.

Kiskov problém s daňami

Komentáre

Teraz najčítanejšie