Denník N

O plchovi, prvej lige a prvej vete

ΑΛΈΞΑΝΔΡΟΥ ΑΝΑΒΑΣΙΣ - Foto JR
ΑΛΈΞΑΝΔΡΟΥ ΑΝΑΒΑΣΙΣ – Foto JR

Ak je na začiatku ústavy slovo národ, zapne sa červená kontrolka, problém.

Kamarát s manželkou majú chatu na Vtáčom vrchu. Nádherný výhľad do krajiny, staré borovice. Rekonštruovaná chata vidieckeho lekára, za vojny telefónna ústredňa wehrmachtu, predtým chata staviteľa priehrady. Väčšina kníh je v kôlni a zažral sa do nich plch. Iosephus Flavius, tri diely Líviových dejín z edície Antická knižnica. Ostali z nich len šúľôčky rozžutého papiera, scrvrknuté dejiny. O noblese aj intrigách rímskeho senátu sa číta dobre, je to ako kuchárska kniha politiky, receptár, podľa ktorého sa varí dodnes.

Nočné letné rozhovory o knihách, politike, vývoji v Európe, o národe, hraniciach a to všetko pretkávame príbehmi zo života. Rozhovory členilo na kapitoly húkanie sovy. Kapitola prvá, rozhovory o štátoch, ideách a náhodách, ktoré ich stvorili. Niekedy je to stáročný proces, raz sa na desaťročia stratí ako ponorná rieka, aby sa zas nečakane zjavil. Oboch nás fascinujú veľké udalosti rozmenené na drobné príbehy, napríklad o najmladšom viedenskom poručíkovi, ktorý pred sto rokmi prisahal za posádku vernosť novému cisárovi. V čase keď mi rozprával svoj príbeh, jemne v štýle baróna von Münchenhausena, to bol už veľmi starý muž. Živé oči, na ruke prsteň s erbom liptovskej rodiny.

„Po vzniku republiky som bol vojenským pridelencom a tlmočníkom misie generála Piccioniho, ktorý vytyčoval južnú hranicu republiky. Pekne z dediny do dediny. Vystúpim z auta, privolám richtára, dá vybubnovať dedinu a pýtam sa. ,Ste slovenská a či maďarská dedina?’ Zloží klobúk. ,Prosím ponížene, maďarská.’ Vytiahnem revolver, natiahnem, priložím mu ho k hlave a pýtam sa ešte raz. ,Prosím pekne, ponížene, slovenská.’ A večer na mapu krajiny prišpendlím ďalšiu slovenskú dedinu. Nuž tak som zväčšil Slovensko zas o pár desiatok kilometrov štvorcových.“

Zábavná historka a zrejme pravdivá. Keby bola z 19. storočia, všetko by bolo v poriadku, lenže všetko je v pohybe, katalánska jeseň, potom Škótsko. Kamarát otvoril novú tému. „Vieš, na začiatku bolo slovo a aj na začiatku štátu je slovo. Ústava. Ak nie je dobrá, je to diagnóza a nepomôže ani ilustrácia.“ Išli sme podľa mapy. „Každá dobrá ústava, ak ju vôbec majú, dobrého štátu (tu sme sa obaja trochu skepticky usmiali) sa začína ,My, ľud’, alebo ,My, občania’ Ak je tam slovo národ, zapne sa červená kontrolka: problém…“ Zaujímavý nočný objav, prvoligové hranice sa kryjú s tou príjemnejšou dikciou prvej vety ústavy.

Ráno sme zistili, že v tú noc sa plch pustil do ďalšej knihy. Arriános – Ťaženie Alexandra Veľkého. Nahryzol kapitolu, kde autor popisuje barbarské uctievanie klaňaním.

Komentáre

Teraz najčítanejšie