Čo robiť, keď Ryanair zruší let, a na čo všetko majú cestujúci nárok?

Ryanair ruší približne 50 letov denne, niektoré sú aj z Bratislavy. Oplatí sa preveriť, kto má nárok na odškodné niekoľko sto eur a nielen na novú letenku.

Foto – TASR/AP

Nízkonákladové aerolinky Ryanair skomplikovali život tisíckam cestujúcich. Oznam o rušení približne 50 letov denne počas najbližších šiestich týždňov sa dotkne aj stoviek pasažierov, ktorí plánovali letieť z bratislavského letiska do londýnskeho Stanstedu či do Berlína a prilietať na Letisko M. R. Štefánika z týchto dvoch európskych metropol.

Presný počet cestujúcich zo Slovenska, ktorých sa rušenie letov dotkne, zatiaľ nie je známy. Rušenie letov z bratislavského letiska a naň sa týka spolu 14 letov počas 7 dní.

Bratislavské letisko hovorí o maximálnej kapacite najviac 189 ľudí na každý let. Platí však, že nie všetky lety musia byť plne obsadené.

Cestujúci zo Slovenska však mohli mať letenky s Ryanairom aj z Brna, Prahy či Budapešti. Aj tamojších letísk sa týka rušenie niektorých letov.

Ryanair upokojuje, že rušenie sa týka iba dvoch percent ich letov, celkovo ich má približne 2 500 denne.

Celý zoznam rušených letov Ryanair vyvesil na webe.

Najbližší zrušený let, ktorý sa týka bratislavského letiska, mal prilietať z Berlína do Bratislavy v nedeľu poobede, ďalší mal v ten istý deň letieť naspäť do Berlína.

Nasledujúcich päť pondelkov bude zrušená aj poobedňajšia linka medzi  londýnskym Stanstedom a Bratislavou.

O tom, že z plánovaného letu nič nebude, sa pasažieri dozvedia buď na webe, alebo aj od aeroliniek. Tie sľubujú, že pasažierom zrušených letov pošlú e-mail či SMS. V správe im ponúknu preplatenie letenky alebo náhradný let.

Čo robiť potom?

O vrátenie peňazí za letenku sa dá požiadať na webe aeroliniek. Vysvetľujú, že stačí vyplniť letové informácie, a peniaze pošlú do siedmich dní na účet, z ktorého sa platila letenka. Na webe sa dá let podľa aktuálnych možností zdarma „prebookovať“.

Na rušenie letov si Ryanair vybral väčšie letiská s dôvetkom, že je to preto, aby sa mohli ľudia ľahšie presúvať medzi letmi. „Väčšine pasažierov ponúkne Ryanair alternatívne lety v ten istý alebo nasledujúci deň,“ sľubujú aerolinky.

Tí, ktorým sa takýto let nehodí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |