Čo robiť, keď Ryanair zruší let, a na čo všetko majú cestujúci nárok?

Ryanair ruší približne 50 letov denne, niektoré sú aj z Bratislavy. Oplatí sa preveriť, kto má nárok na odškodné niekoľko sto eur a nielen na novú letenku.

Foto – TASR/AP

Nízkonákladové aerolinky Ryanair skomplikovali život tisíckam cestujúcich. Oznam o rušení približne 50 letov denne počas najbližších šiestich týždňov sa dotkne aj stoviek pasažierov, ktorí plánovali letieť z bratislavského letiska do londýnskeho Stanstedu či do Berlína a prilietať na Letisko M. R. Štefánika z týchto dvoch európskych metropol.

Presný počet cestujúcich zo Slovenska, ktorých sa rušenie letov dotkne, zatiaľ nie je známy. Rušenie letov z bratislavského letiska a naň sa týka spolu 14 letov počas 7 dní.

Bratislavské letisko hovorí o maximálnej kapacite najviac 189 ľudí na každý let. Platí však, že nie všetky lety musia byť plne obsadené.

Cestujúci zo Slovenska však mohli mať letenky s Ryanairom aj z Brna, Prahy či Budapešti. Aj tamojších letísk sa týka rušenie niektorých letov.

Ryanair upokojuje, že rušenie sa týka iba dvoch percent ich letov, celkovo ich má približne 2 500 denne.

Celý zoznam rušených letov Ryanair vyvesil na webe.

Najbližší zrušený let, ktorý sa týka bratislavského letiska, mal prilietať z Berlína do Bratislavy v nedeľu poobede, ďalší mal v ten istý deň letieť naspäť do Berlína.

Nasledujúcich päť pondelkov bude zrušená aj poobedňajšia linka medzi  londýnskym Stanstedom a Bratislavou.

O tom, že z plánovaného letu nič nebude, sa pasažieri dozvedia buď na webe, alebo aj od aeroliniek. Tie sľubujú, že pasažierom zrušených letov pošlú e-mail či SMS. V správe im ponúknu preplatenie letenky alebo náhradný let.

Čo robiť potom?

O vrátenie peňazí za letenku sa dá požiadať na webe aeroliniek. Vysvetľujú, že stačí vyplniť letové informácie, a peniaze pošlú do siedmich dní na účet, z ktorého sa platila letenka. Na webe sa dá let podľa aktuálnych možností zdarma „prebookovať“.

Na rušenie letov si Ryanair vybral väčšie letiská s dôvetkom, že je to preto, aby sa mohli ľudia ľahšie presúvať medzi letmi. „Väčšine pasažierov ponúkne Ryanair alternatívne lety v ten istý alebo nasledujúci deň,“ sľubujú aerolinky.

Tí, ktorým sa takýto let nehodí

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Sme závislí len od vás! Predplaťte si nás

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |