SNS odkladá nákup stíhačiek a rokuje aj s Rusmi, rozhnevala Smer aj Most

Minister obrany prekvapivo odložil nákup nových lietadiel. Znamenalo by to predlžovanie závislosti od ruského zbrojného priemyslu.

Minister obrany Peter Gajdoš. Foto – TASR

Slovensko už viac ako päť rokov rokuje s renomovanými svetovými výrobcami stíhačiek, no aj tak zrejme neuzavrie zmluvu na nákup nových bojových lietadiel tento rok. Minister za SNS Peter Gajdoš prekvapivo vládu požiadal o odloženie termínu na rozhodnutie až na polovicu budúceho roka. Rozhodnutie mal pritom oznámiť do konca septembra.

Ešte pred niekoľkými týždňami ministerstvo rokovalo so zástupcami Švédska o možnej kúpe 14 lietadiel Jas-39 Gripen a s Američanmi o ponuke na rovnaký počet najnovšej verzie lietadla F-16, ktorá veľkú časť technológie preberá z najmodernejšieho amerického stroja F-35.

Minister SNS Gajdoš navyše posudzoval aj tretiu ponuku – na nákup ruských stíhačiek Mig-35. Podľa informácií Denníka N výrobca migov neoslovil ministerstvo, ale o cenovú ponuku minulý rok požiadala naša strana a zrejme sa tak stalo na priamy príkaz Gajdoša.

Gajdoš rozhodnutie tajil aj pred štátnym tajomníkom

Rozhodnutie odložiť záver rokovaní možno až o takmer trištvrte roka musí schváliť vláda. O kroku Petra Gajdoša ako prvá informovala RTVS.

Minister o svojom kroku informoval len najbližších ľudí. Nedal vedieť dokonca ani štátnemu tajomníkovi z Mosta-Híd Róbertovi Ondrejcsákovi.

„Odloženie rozhodnutia o nahradení migov znamená predĺženie závislosti od Ruska, čo je v rozpore s európskou a proatlantickou orientáciou Slovenska. Neviem sa s tým stotožniť ani ako odborník, ani ako verejne činná osoba,“ reagoval Ondrejcsák.

Ministerstvo obrany neodpovedalo na otázky o výbere stíhačiek. Podvečer poslalo len vyhlásenie, v ktorom sa „ohradzuje voči mediálnej kampani, ktorej cieľom je spochybniť rozhodnutie vedenia rezortu o spôsobe zabezpečenia ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky“ a píše tiež, že postupujú v súlade s dlhodobým plánom obrany.

Ministerstvo tiež zaútočilo na svojho štátneho tajomníka Ondrejcsáka. „Je nám ľúto, že mediálnu kampaň spustili práve vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva obrany za Most-Híd Róberta Ondrejcsáka a už tradične ‚overené a zaručené‘ informácie ‚nezávislých‘ bezpečnostných analytikov, ktorí bez akejkoľvek zodpovednosti hodnotia procesy modernizácie ozbrojených síl,“ napísalo ministerstvo.

„Zároveň pripomíname, že štátny tajomník je členom Kolégia ministra obrany SR, na ktorého rokovaní boli všetky strategické dokumenty konsenzom prijaté.“

Glváč zo Smeru: Je to hazard

Problém s odložením rozhodnutia majú aj v Smere a šéf poslaneckého klubu Martin Glváč predpovedá, že Gajdošovi vláda nevyhovie. „Ako občanovi mi záleží predovšetkým na zabezpečení nášho vzdušného priestoru. Z tohto pohľadu ma chýbajúce rozhodnutie o smerovaní nášho stíhacieho letectva vážne znepokojuje,“ povedal Denníku N. Podľa Glváča ide o tému, ktorú SNS musí prebrať s koaličnými partnermi. „Každopádne takéto rozhodnutie bez akejkoľvek alternatívy je hazardom a nemyslím si, že by vo vláde našlo podporu.“

Aj šéf zahraničného výboru parlamentu František Šebej (Most-Híd) to označil za veľmi zlé rozhodnutie. „Predlžovanie závislosti od ruských zdrojov a know-how je v čase, keď Rusko vedie proti západnej Európe dezinformačnú vojnu a porušuje medzinárodné právo na Ukrajine, nielen zlé, ale aj nebezpečné rozhodnutie,“ napísal Šebej na Facebooku.

V strane Roberta Fica ho však neoficiálne dávajú

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Slovenské stíhačky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |