Denník N

SNS je bezpečnostné riziko a má ďalšieho ministra na odstrel

Minister obrany Gajdoš. Foto – TASR
Minister obrany Gajdoš. Foto – TASR

Dankov minister obrany ide proti premiérovým inštrukciám a zdržiava výmenu migov.

Strana Andreja Danka nikdy nemala dostať ministerstvo obrany. Práve teraz sa ukazuje prečo.

Nie je to tak dávno, čo predseda SNS otvorene brojil proti NATO, a teraz jeho nominant Peter Gajdoš riadi ministerstvo obrany. Robí to tak, že do úvahy prichádzajú aj dve nepríjemné vysvetlenia. Buď sa v Dankovi prebudil zle skrývaný odpor k Západu a vedome sa snaží predlžovať závislosť nášho letectva od Putina, alebo armádu využíva ako nástroj v politickom súboji so Smerom.

Slovensko používa ruské stíhačky a ich prevádzku má zmluvne zabezpečenú do konca roka 2019. MiG-29 je veľmi drahé lietadlo na prevádzku s neustálymi problémami udržať vo vzduchu aspoň pár bojaschopných kusov. Ak si máme zachovať funkčné stíhacie letectvo, jediným riešením je výmena za novú techniku. Každý ďalší mesiac prevádzky starých migov navyše znamená zbytočné náklady, neistotu a riziko. Na to, aby sme nové stíhačky dostali do konca roka 2019 (kým sú ako-tak zabezpečené migy), musíme ich objednať približne dva roky vopred. Teda práve v týchto mesiacoch.

Gajdoš však chce rozhodnutie posunúť o rok. To znamená reálnu hrozbu, že buď nebudeme mať koncom roka 2019 letectvo, alebo si necháme migy. Keďže Danko túži po národnom leteckom aj vodnom dopravcovi, ťažko si predstaviť, že sa vzdá „národného“ vojenského letectva. Taký slaboch predsa nie je. Takže pravdepodobnejší je Putin.

Gajdoš svoj návrh pripravil v takej tajnosti, že o ňom nevedel ani jeho štátny tajomník za Most, ktorý má presne opačný názor ako on. O to viac, že so Švédmi sme už od Glváča (Smeru) takmer dohodnutí na kúpe ich gripenov, ale v posledných mesiacoch sa obchod zadrháva práve na našej strane. Pritom Švédi už našim zbrojárskym firmám začínajú dávať zarobiť na svojich projektoch, ku ktorým by sa inak nedostali (výroba hlavní do ich samohybných mínometov). SNS teda nielenže riskuje spor s Mostom a závislosť od Ruska, ale aj hnev premiéra, ktorému nebude jedno, či slovenské zbrojovky prídu o zákazky za desiatky miliónov eur.

Navyše v čase letných hádok Robert Fico dal Gajdošovi jasne najavo, ako si predstavuje modernizáciu letectva, a ubezpečoval, že ho minister dobre pochopil. No, nezdá sa. Minister nielenže naštval svojho štátneho tajomníka, ale rovnaký pocit by mal mať aj predseda vlády, pretože Gajdoš si z jeho „európskeho riešenia“ modernizácie práve robí trhací kalendár. Ministerstvo dokonca oslovilo aj Rusko, aby poslalo svoju ponuku.

Premiér asi nebude mať veľkú chuť zopakovať si „komunikačnú krízu“ s Andrejom Dankom a Smer na ministerstve tiež narobil dosť zla, pričom jeho motívy sú nejasné. Dohadovanie nových nákupov totiž za Glváča neprebiehalo transparentne. No ak na novú hádku existuje nejaký dobrý dôvod, tak ním minister Gajdoš a jeho obštrukcie modernizácie letectva sú. Samotný Glváč už dal jasne najavo, že si to myslí tiež.

Slovenské stíhačky

Teraz najčítanejšie