Denník N

Šéf Valného zhromaždenia? Myslíte toho Portugalčana? Lajčákovi sa začal veľký deň v OSN

Foto N – Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Nie je to len o búchaní kladivkom, aby sa lídri v sále OSN utíšili. Stal sa z neho globálny diplomat, rozpráva o svojom novom šéfovi dlhoročný zamestnanec OSN Brenden Varma.

O desiatej ráno miestneho času, keď americký prezident Donald Trump zažil premiéru v OSN, zavládol v newyorskom sídle svetovej organizácie ruch.

Televízni reportéri rýchlo zložili kamery s výhľadom na mrakodrapy na Long Islande. Novinári sa ponáhľali na miesta v mediálnom centre, aby si stihli vypočuť prvý prejav amerického prezidenta na pôde organizácie, ktorú v minulosti často kritizoval.

Policajné člny so snajpermi brázdili po East River a ich kolegovia z newyorskej polície (NYPD) uzavreli okolité ulice na Manhattane.

Keď Trump rozosmial novinárov

„Je to pre mňa česť, byť v mojom domácom meste,“ povedal Donald Trump, keď ho v sále OSN uviedol slovenský minister zahraničia Miroslav Lajčák. S dobrou angličtinou, no nepriehliadnuteľným stredoeurópskym prízvukom, sa ujal úlohy moderátora tohtoročného Valného zhromaždenia.

Úloha sa Lajčákovi rozbehla ostrou skúškou. Po Trumpovom prejave si mohol vydýchnuť, žiadne prekvapenie od nevypočítateľného prezidenta neprišlo. Hoci v zákulisí aj americkí diplomati a novinári kritizovali, že v OSN hovoril o tom, že Spojené štáty budú mať čoskoro najsilnejšiu armádu, alebo o zničení Severnej Kórey.

Novinárov Trump rozosmial, keď o Kimovi hovoril ako o „raketovom mužovi, čo rozbehol samovražednú misiu pre seba a svoj režim“.

Foto N – Vladimír Šimíček

Povedzte meno jedného predsedu

Lajčák sa po jeho prejave znovu ujal mikrofónu. Zvolal päťminútovú prestávku a davy novinárov sa zdvihli. Najzaujímavejší moment dňa v OSN sa pre nich skončil, no maratón prejavov sa ešte len rozbiehal. Slovenský diplomat musel občas kolegov v sále utišovať a vynucovať si disciplínu.

Napriek tejto viditeľnej Lajčákovej pozícii v OSN ani niektorí zamestnanci jeho mediálneho centra nevedeli povedať meno slovenského ministra. „Myslíte toho  Portugalčana, Antónia Guterresa?“ vyslovuje meno generálneho tajomníka OSN mladá zamestnankyňa, keď sa jej spýtam, či vie, kto je predsedom Valného zhromaždenia OSN.

Nie je sama. Lajčákova funkcia je v diplomatickom svete považovaná za prestížnu, no skôr byrokratickú. „Napriek tomu sa dá považovať za dôležitú a vplyvnú pozíciu,“ zhodnotil to pre Denník N Jonathan Cristol, expert, ktorý sa venuje OSN v organizácii World Policy Institute.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie