Newsfilter: Želajte si niečo, predáva sa Markíza a Nový Čas

Američania predávajú mediálnu moc v strednej Európe. Drucker je v závetrí a je tam rád. SNS sa podarilo predĺžiť životnosť migov.

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Markíza je na predaj, rokuje sa aj o Novom Čase

České médiá už nahlas špekulujú, že najvýznamnejšie české a slovenské televízne stanice čoskoro zmenia majiteľa. Majiteľ Novy a Markízy ich predáva zrejme v jednom balíku s rumunskou a bulharskou televíznou stanicou.

Prípadný kupec by tak musel dať dokopy miliardu eur, čo nie je každodenná suma ani pre najväčších československých oligarchov. Ako záujemcovia najmä o Novu sa totiž okrem čínskych CFCC spomínajú aj Petr Kellner, Andrej Babiš či Penta.

Všetci traja majú politické a biznisové záujmy najmä v Prahe a Bratislave, ale kúpiť a neskôr ďalej predať bulharskú a rumunskú stanicu by pre nich nemalo byť komplikované.

Lebo to veľmi chcú. Penta svoj záujem o Markízu nikdy netajila a spôsob, ako obísť zákaz koncentrácie tlače aj televízie u jedného majiteľa, by možno aj našla. V biznis kruhoch by svoj úlovok vysvetľovala výhodami so spojeným vlastnením televízie, tlače a retailových firiem (Prima banka, Dôvera, Dr. Max), ale ten najsilnejší dôvod by bol v skutočnosti záujem ukazovať iným oligarchom a politikom svoju moc.

Ak môže mať J&T Joj, Smer vplyv v RTVS, prečo by sme my nemohli mať Markízu, pýtajú sa a nie sú zvedaví na odpoveď.

S úctou, ale bez okolkov. Penta by nebola dobrým majiteľom Markízy, tak ako už vidíme, ako je zlým majiteľom Plusky.

Nejde len o Markízu. Odchod Američanov z Markízy by bol zvlášť nebezpečný pre férovosť na mediálnom trhu aj preto, lebo viacero kuloárnych zdrojov otvorene hovorí o finišujúcom rokovaní Penty so skupinou Ringier Axel Springer. Ten by sa mohol skončiť napríklad predajom Nového Času a portálu čas.sk.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |