Denník N

Newsfilter: Želajte si niečo, predáva sa Markíza a Nový Čas

Američania predávajú mediálnu moc v strednej Európe. Drucker je v závetrí a je tam rád. SNS sa podarilo predĺžiť životnosť migov.

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Tri udalosti dňa vybral a skomentoval Konštantín Čikovský

1. Markíza je na predaj, rokuje sa aj o Novom Čase

České médiá už nahlas špekulujú, že najvýznamnejšie české a slovenské televízne stanice čoskoro zmenia majiteľa. Majiteľ Novy a Markízy ich predáva zrejme v jednom balíku s rumunskou a bulharskou televíznou stanicou.

Prípadný kupec by tak musel dať dokopy miliardu eur, čo nie je každodenná suma ani pre najväčších československých oligarchov. Ako záujemcovia najmä o Novu sa totiž okrem čínskych CFCC spomínajú aj Petr Kellner, Andrej Babiš či Penta.

Všetci traja majú politické a biznisové záujmy najmä v Prahe a Bratislave, ale kúpiť a neskôr ďalej predať bulharskú a rumunskú stanicu by pre nich nemalo byť komplikované.

Lebo to veľmi chcú. Penta svoj záujem o Markízu nikdy netajila a spôsob, ako obísť zákaz koncentrácie tlače aj televízie u jedného majiteľa, by možno aj našla. V biznis kruhoch by svoj úlovok vysvetľovala výhodami so spojeným vlastnením televízie, tlače a retailových firiem (Prima banka, Dôvera, Dr. Max), ale ten najsilnejší dôvod by bol v skutočnosti záujem ukazovať iným oligarchom a politikom svoju moc.

Ak môže mať J&T Joj, Smer vplyv v RTVS, prečo by sme my nemohli mať Markízu, pýtajú sa a nie sú zvedaví na odpoveď.

S úctou, ale bez okolkov. Penta by nebola dobrým majiteľom Markízy, tak ako už vidíme, ako je zlým majiteľom Plusky.

Nejde len o Markízu. Odchod Američanov z Markízy by bol zvlášť nebezpečný pre férovosť na mediálnom trhu aj preto, lebo viacero kuloárnych zdrojov otvorene hovorí o finišujúcom rokovaní Penty so skupinou Ringier Axel Springer. Ten by sa mohol skončiť napríklad predajom Nového Času a portálu čas.sk.

V tom momente by na slovenskom mediálnom trhu neostal ani jeden vplyvnejší zahraničný investor.

Vyvracať potom zažitú predstavu, že za každým veľkým médiom stoja len záujmy bohatých a o žurnalistiku tu vôbec nejde, už potom prakticky nebude možné.

2. Po oddlžení nemocníc prešla vládou aj sprofanovaná novela zákona o lieku

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker je znova v hre. Pozná sa to podľa toho, že mu prechádzajú dôležité a zložité zákony a premiér na tlačovkách nerozpráva, ako s jeho reformami zatočí.

Oddlženie stálo pre politiku. Po prázdninách Druckerovi najprv prešiel projekt oddlženia nemocníc bez toho, aby minister musel robiť nejaké ústupky dodávateľom. Výhrady, ktoré mal k materiálu Most-Híd, sa ukázali skôr politické. Most-Híd len dal Smeru vedieť, že operácia za vyše pol miliardy eur by si už zaslúžila zmienku koaličnej rade, nielen vydiskutovať medzi ministrami Smeru a potom poslať na vládu.

Ozvali sa aj zdravotnícki dodávatelia, ale ich lobing za lepšie podmienky pri vyplácaní dlhov zatiaľ nebol efektívny, a tak budú musieť svoje pohľadávky voči nemocniciam štátu predávať podľa podmienok, ktoré navrhli Druckerovi ľudia.

Spor je o tom, aké zľavy z istiny dlhu si štát od dodávateľov vypýta a ako sa o tom bude rozhodovať. Vládou schválený plán ráta buď s fixným diskontom v prospech štátu, alebo s aukciami, kde štát vyplatí najprv tých, ktorí ponúknu najväčšie zľavy. V každom prípade, ak Drucker nenarazí napríklad na veľký kartel dodávateľov, bude si môcť oddlžovanie odfajknúť ako vydarenú operáciu.

Pri liekoch sa to začalo škandálom. Zákon o lieku prešiel vládou dnes a podľa slabých ohlasov kritikov má veľké šance prejsť aj parlamentom. Pri jeho predložení začiatkom leta to pritom ešte vyzeralo, že tu Drucker narazí a farmafirmy zvrátia navrhované zmeny.

Vznikol totiž dojem, že Drucker chce, aby pri veľmi drahých liekoch na výnimku (nie na bežný predpis) mali pacienti doplácať 25 percent, nemocnica 5 percent a poisťovňa mala hradiť len 70 percent. Bolo to síce len nepochopenie textu zákona, no preletelo médiami, chytila sa toho opozícia a kým sa vec vysvetlila, bola už novela sprofanovaná. Druckerovi sa podarilo vec upokojiť a zákon teraz prešiel vládou bez toho, aby musel premiér odpovedať na sťažnosti pacientov alebo opozície.

3. Migy nechceme, ale budeme ich mať

Minister obrany Gajdoš (SNS) na vláde vysvetľoval, prečo zastavil tender na stíhačky a do hry tak znova dostal používanie ruských migov. Najprv priznal, že ministerstvo oslovilo ruského výrobcu nového Mig-35, hoci kúpa ruského stroja krajinou NATO by bola niečo ako žiadosť o vystúpenie z aliancie. Teraz už minister hovorí, že ruské stroje určite nechceme, ale vysvetlenie, načo potom ruskú firmu žiadali o predbežnú ponuku, nemá.

Minister už aj zmierlivo dodal, že si vec vydiskutoval so štátnym tajomníkom z Mosta-Hídu, ktorý ho pre migy začiatkom týždňa verejne tvrdo kritizoval. Vládna kríza sa tak nekoná.

Oficiálne teraz minister Gajdoš požiada vládu, aby mohol dokončenie tendra na stíhačky odložiť na neskôr a vláde neostane nič iné, len mu vyhovieť. V praxi to znamená, že ministerstvo obrany práve začalo hľadať servisnú spoločnosť, ktorá dokáže životnosť starých migov zasa o niečo predĺžiť.

Jednou vetou:

4. Finančný výbor sa pozrie na financovanie Kiskovej kampane, rozhodla o tom väčšina prítomných poslancov v reakcii na uniknuté dokumenty.

5. Súvislá D1 medzi Bratislavou a Košicami nebude počas tejto ani ďalšej vlády, chýbať bude stále časť Turany – Hubová, v prípade pozitívneho vývoja je NDS schopná v roku 2021 začať súťažiť o zhotoviteľa.

6.  Vláda schválila zmeny fungovania urgentných príjmov, majú sa rozdeliť na dva typy a zdravotné poisťovne na ne budú platiť mesačné paušály.

7.  Ústavný súd posúdi ústavnosť novely volebného zákona, podľa ktorej budú doplňujúce voľby primátorov v aktuálnom volebnom období vyhlásené najneskôr do 31. októbra 2017.

8.  Kotlebovci ohlasujú nové vlakové hliadky na hornom Zemplíne, deje sa tak napriek tomu, že železnice túto činnosť zakázali.

9. Rakúsko začalo s náhodnými kontrolami v blízkosti hraníc so Slovenskom, dôvodom spoločnej akcie polície a armády je fakt, že čoraz viac prevádzačov sa snaží dostať utečencov na sever Európy cez Slovensko.

10. Slovenská atlétka Lucia Hrivnák Klocová ukončila aktívnu športovú kariéru, je najúspešnejšou slovenskou bežkyňou v ére samostatnosti, na olympiáde v Londýne 2012 skončila piata, na ME 2010 v Barcelone získala bronz.

Zaujímavé články:

• Marián Leško o Kiskovi a novinároch. (etrend.sk)

• Dag Daniš o Kiskovi. (aktuality.sk)

• Zuzana Kepplová o beblavých a štefunkovcoch. (sme.sk)

• Jozef Majchrák o tom, že Progresivisti sú smart, ale kĺžu po povrchu (postoj.sk)

• Peter Schutz o stíhačkách. (sme.sk)

FB status:

Citát dňa:

Iné ako proeurópske a proatlantické riešenie nepripúšťame.

Peter Gajdoš, minister obrany nepočíta s nákupom nových stíhacích lietadiel Mig 

Nový Shooty:

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie