Aké stíhačky nám ponúkajú Rusi, Američania a Švédi? Kto nemá šancu a kto asi vyhrá

Opravené 18. 10. 2017 – Slovenská armáda musí prezbrojiť svoje stíhacie letectvo. Na veľké rozhadzovanie však zatiaľ nemá. Víťaz preto nebude najlepší možný, ale cenovo najprijateľnejší.

MiG-29 slovenského letectva, jeho čas sa pomaly končí Foto – TASR

Slovenská armáda lieta na zastaraných stíhačkách MiG-29 s pôvodom v Sovietskom zväze. Nielenže už zaostávajú za konkurentmi, ale ich prevádzka je veľmi drahá a letectvo má problémy udržať ich vo vzduchu v potrebnom počte. V roku 2019 zároveň vyprší platnosť zmluvy s ruskou stranou, vďaka ktorej sa darí udržiavať aspoň súčasný stav.

Potrebu zachovania stíhacieho letectva zároveň nikto dôležitý nespochybňuje, preto je najvyšší čas nájsť za dva roky náhradu. Aby sme stihli novú techniku získať, precvičiť na ňu pilotov a pozemný personál a logisticky ju zabezpečiť, potrebujeme na to približne práve tie dva roky, ktoré nám zostávajú.

Ministerstvo obrany má na stole tri konkrétne ponuky. Na kúpu 14 lietadiel má čosi vyše miliardy eur. Kým sa táto suma nezvýši – čo nie je celkom vylúčené –, nemáme na kúpu britsko-nemeckého Eurofighteru (Typhoon), francúzskeho Rafale, amerických F-18 a už vôbec nie hi-tech F-35. To všetko sú pre nás v súčasnosti nereálne drahé alternatívy. Preto kým nepadne politické rozhodnutie zaplatiť viac, nemá cenu o nich uvažovať. Minister obrany síce vo štvrtok povedal, že rokujeme aj s inými výrobcami, ale ako-tak cenovo dostupné sú za dnešného stavu tri typy, na ktoré sme už dostali ponuky. Tu je ich prehľad.

Outsider

Ruský MiG-35. Nulová šanca. Povedalo to už aj ministerstvo obrany. Len nie je jasné, prečo predtým vyzvalo výrobcu, ktorý je pod americkým sankčným zoznamom, aby mu poslal ponuku. Pokiaľ ide o migy, teraz sa hrá len o to, či tie staré budeme používať len do roku 2019 alebo ešte o čosi dlhšie.

Rusi by mali šancu dodať nám nové, len ak by sa premiérom stal Kotleba alebo podobná katastrofa. Keby niekto taký vyhral drvivo voľby a vládol sám, chcel by odísť z NATO a primknúť sa k nejakému Putinovi. Iné možnosti sú sci-fi a dnes nepredstaviteľné geopolitické salto mortale.

Vysvetlenie je jednoduché. Šanca, že Slovensko bude vo vojne, je, našťastie, malá. No ak sa rozhliadneme široko-ďaleko, jediný hypotetický protivník momentálne sedí v Kremli. A jeho pán už dnes nezakryte vedie informačnú vojnu proti celému Západu a aj skutočnú proti nášmu susedovi. Kupovať odtiaľ za takýchto okolností zbrane, je politicky nemožné a navyše hlúpe. Je to podobná fantazmagória, ako keby socialistické Československo nenakupovalo lietadlá v Sovietskom zväze, ale v Spojených štátoch.

Prvý prototyp MiG-35 na fotografii z roku 2007. Foto – Wikipedia

Toľko k politike. No čo za stroj je to ten MiG-35? Rusi lietadlá robiť vedia a toto nebude výnimkou. Neodmietneme ho teda preto, že je zlé. Hoci, pravdupovediac, takmer

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Slovenské stíhačky

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |