Návrat k vládnej kríze a k jednému daňovému priznaniu

Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko je a zostane outsiderom a Andrejovi Kiskovi aj verejnosti by prospela jeho účinná ľútosť.

Že vraj bol horúci august, dozvedel som sa v Bratislave, kam som sa nedávno vrátil z letného pobytu v slovenských horách. Bol tam slabý signál a na mobile som čítal len titulky, že Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu, že namiesto stretnutí s koaličnými partnermi im vypisoval esemesky, že Robert Fico mu odvolal ministra školstva pre nejaký škandál s eurofondmi a že možno padne vláda.

Dole v dedine som sa nič nedozvedel, lebo miestnych vládna kríza nezaujímala, hoci Danko je ich krajan z Gemera, a tak som si domýšľal podstatu deja. Pomohol som si knihou, ktorú som práve čítal. Jej autorom je bývalý grécky minister financií Yanis Varoufakis a jej titul voľne preložený do slovenčiny by znel asi takto: Dospelí v miestnosti: Moja bitka s európskym establišmentom (Adults in the Room: My Battle With Europe’s Deep Establishment)

Kniha je podrobným záznamom o tom, ako európsky politický establišment vyštval Varoufakisa z gréckej vlády, lebo nechcel pristúpiť na tvrdé podmienky ďalšej pôžičky pre Grécko. V úvode knihy Varoufakis píše, ako sa tesne predtým, než sa stal ministrom, stretol s bývalým americkým ministrom financií Larrym Summersom, ktorý mu medzi štyrmi očami povedal, že existujú len dva druhy politikov: insideri a outsideri. Outsideri sú takí, ktorí hovoria, čo si myslia. Insideri práve preto outsiderov neznášajú. Tvoria proti nim obrannú hrádzu, uzavretý kruh, z ktorého von nič neprenikne. Vďaka tomu vzájomne zdieľajú informácie, ku ktorým outsiderov nepustia a využívajú ich ako zbraň proti nim.

Varoufakis patril k outsiderom a bitku s insidermi prehral, pomstil sa im aspoň napísaním tejto (mimochodom skvelej) knihy. Aj Andrej Danko patrí k outsiderom, hoci inak ho nemožno s Varoufakisom vôbec porovnávať, keďže by to bola urážka gréckeho exministra. Spoločné majú len to, že Danko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmizobraziť

Kiskov problém s daňami

Koaličná kríza

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |