Denník N

Návrat k vládnej kríze a k jednému daňovému priznaniu

Foto N – Tomáš Benedikovič

Andrej Danko je a zostane outsiderom a Andrejovi Kiskovi aj verejnosti by prospela jeho účinná ľútosť.

Že vraj bol horúci august, dozvedel som sa v Bratislave, kam som sa nedávno vrátil z letného pobytu v slovenských horách. Bol tam slabý signál a na mobile som čítal len titulky, že Andrej Danko vypovedal koaličnú zmluvu, že namiesto stretnutí s koaličnými partnermi im vypisoval esemesky, že Robert Fico mu odvolal ministra školstva pre nejaký škandál s eurofondmi a že možno padne vláda.

Dole v dedine som sa nič nedozvedel, lebo miestnych vládna kríza nezaujímala, hoci Danko je ich krajan z Gemera, a tak som si domýšľal podstatu deja. Pomohol som si knihou, ktorú som práve čítal. Jej autorom je bývalý grécky minister financií Yanis Varoufakis a jej titul voľne preložený do slovenčiny by znel asi takto: Dospelí v miestnosti: Moja bitka s európskym establišmentom (Adults in the Room: My Battle With Europe’s Deep Establishment)

Kniha je podrobným záznamom o tom, ako európsky politický establišment vyštval Varoufakisa z gréckej vlády, lebo nechcel pristúpiť na tvrdé podmienky ďalšej pôžičky pre Grécko. V úvode knihy Varoufakis píše, ako sa tesne predtým, než sa stal ministrom, stretol s bývalým americkým ministrom financií Larrym Summersom, ktorý mu medzi štyrmi očami povedal, že existujú len dva druhy politikov: insideri a outsideri. Outsideri sú takí, ktorí hovoria, čo si myslia. Insideri práve preto outsiderov neznášajú. Tvoria proti nim obrannú hrádzu, uzavretý kruh, z ktorého von nič neprenikne. Vďaka tomu vzájomne zdieľajú informácie, ku ktorým outsiderov nepustia a využívajú ich ako zbraň proti nim.

Varoufakis patril k outsiderom a bitku s insidermi prehral, pomstil sa im aspoň napísaním tejto (mimochodom skvelej) knihy. Aj Andrej Danko patrí k outsiderom, hoci inak ho nemožno s Varoufakisom vôbec porovnávať, keďže by to bola urážka gréckeho exministra. Spoločné majú len to, že Danko

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmi

zobraziť

Kiskov problém s daňami

Koaličná kríza

Teraz najčítanejšie