Koalícia chce viac zdaniť napríklad aj Sagana, oligarchov v schránkových firmách necháva tak

Peter Sagan a Pavol Paška v roku 2012. Foto – TASR

Petra Sagana štát možno zdaní, ale napríklad partnerov Penty nie.

Vláda chce, aby športovci, ktorí sa presťahovali do Monaka, čo je ich tradičný daňový raj, platili dane na Slovensku. Spozornieť by tak malo viacero našich úspešných športovcov žijúcich v Monaku, vrátane trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

Len to, že tam napríklad vlastnia byt, alebo si ho prenajímajú, a často tam aj sú, im už nemusí stačiť na to, aby neplatili dane na Slovensku.

„Ak bude úspešný slovenský športovec používať byt v Monaku, stačí, ak bude pri návštevách Slovenska na prespatie používať byt alebo dom rodičov, bude mať povinnosť zdaniť svoje celosvetové príjmy na Slovensku,“ hovorí v blogu daňová poradkyňa a zakladateľka BMB Leitner Renáta Blahová.

Návrh je súčasťou Kažimírovej rozsiahlej novely dane z príjmov, v ktorej sa hovorí o lepšej daňovej spravodlivosti. V parlamente už prešla prvým čítaním. Nové pravidlá majú platiť od januára 2018.

Samozrejme, nielen pre športovcov a nielen v Monaku, ale aj pre podnikateľov, umelcov či modelky, ktorí zdaňujú príjmy v zahraničí, ale pravidelne prespávajú v byte svojich rodičov na Slovensku.

Nejde o výmysel slovenskej vlády, takéto daňové pravidlá sú v Európskej únii bežné a pár známych športovcov v západnej Európe už na ne doplatilo.

Napríklad nemeckého tenistu Borisa Beckera už daňové úrady usvedčili, že Monako nie je jeho hlavným domovom. Jedna z rozhodujúcich skutočností bola tá, že mal kľúče od rodičovského domu a pravidelne tam prespával.

No hoci sa vláda v rámci tohto návrhu zákona hlási „k posilneniu úrovne ochrany proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia SR“, zdaniť fyzické osoby, ktoré sú majiteľmi schránkových firiem v daňových rajoch, si zjavne netrúfa.

V brandži audítorov a daňových poradcov to podľa Blahovej mnohých prekvapilo. Štátny rozpočet by si tak pritom mohol novým spôsobom zdanenia, ktorý by postihol najmä oligarchov, polepšiť najmenej o desiatky miliónov eur ročne.

Na športovcov si trúfnu…

Pred troma rokmi bola v Česku verejná debata o tom, či je v poriadku, že dvojnásobná wimbledonská víťazka Petra Kvitová presunula svoje bydlisko z Česka do Monaka. Kritici tohto kroku jej vyčítali, že sa obrátila chrbtom ku krajine, ktorá ju tenisovo vychovala. Tí, ktorí ju bránili, pripomínali, že turnajové peniaze sa aj tak zdaňujú v krajine, kde turnaj prebieha. Iná vec sú však zárobky z marketingových aktivít.

Monako úspešných športovcov láka, lebo klasická daň z príjmu sa tam neplatí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |