Koalícia chce viac zdaniť napríklad aj Sagana, oligarchov v schránkových firmách necháva tak

Petra Sagana štát možno zdaní, ale napríklad partnerov Penty nie.

Peter Sagan a Pavol Paška v roku 2012. Foto – TASR

Vláda chce, aby športovci, ktorí sa presťahovali do Monaka, čo je ich tradičný daňový raj, platili dane na Slovensku. Spozornieť by tak malo viacero našich úspešných športovcov žijúcich v Monaku, vrátane trojnásobného majstra sveta Petra Sagana.

Len to, že tam napríklad vlastnia byt, alebo si ho prenajímajú, a často tam aj sú, im už nemusí stačiť na to, aby neplatili dane na Slovensku.

„Ak bude úspešný slovenský športovec používať byt v Monaku, stačí, ak bude pri návštevách Slovenska na prespatie používať byt alebo dom rodičov, bude mať povinnosť zdaniť svoje celosvetové príjmy na Slovensku,“ hovorí v blogu daňová poradkyňa a zakladateľka BMB Leitner Renáta Blahová.

Návrh je súčasťou Kažimírovej rozsiahlej novely dane z príjmov, v ktorej sa hovorí o lepšej daňovej spravodlivosti. V parlamente už prešla prvým čítaním. Nové pravidlá majú platiť od januára 2018.

Samozrejme, nielen pre športovcov a nielen v Monaku, ale aj pre podnikateľov, umelcov či modelky, ktorí zdaňujú príjmy v zahraničí, ale pravidelne prespávajú v byte svojich rodičov na Slovensku.

Nejde o výmysel slovenskej vlády, takéto daňové pravidlá sú v Európskej únii bežné a pár známych športovcov v západnej Európe už na ne doplatilo.

Napríklad nemeckého tenistu Borisa Beckera už daňové úrady usvedčili, že Monako nie je jeho hlavným domovom. Jedna z rozhodujúcich skutočností bola tá, že mal kľúče od rodičovského domu a pravidelne tam prespával.

No hoci sa vláda v rámci tohto návrhu zákona hlási „k posilneniu úrovne ochrany proti agresívnemu daňovému plánovaniu a presunu ziskov mimo územia SR“, zdaniť fyzické osoby, ktoré sú majiteľmi schránkových firiem v daňových rajoch, si zjavne netrúfa.

V brandži audítorov a daňových poradcov to podľa Blahovej mnohých prekvapilo. Štátny rozpočet by si tak pritom mohol novým spôsobom zdanenia, ktorý by postihol najmä oligarchov, polepšiť najmenej o desiatky miliónov eur ročne.

Na športovcov si trúfnu…

Pred troma rokmi bola v Česku verejná debata o tom, či je v poriadku, že dvojnásobná wimbledonská víťazka Petra Kvitová presunula svoje bydlisko z Česka do Monaka. Kritici tohto kroku jej vyčítali, že sa obrátila chrbtom ku krajine, ktorá ju tenisovo vychovala. Tí, ktorí ju bránili, pripomínali, že turnajové peniaze sa aj tak zdaňujú v krajine, kde turnaj prebieha. Iná vec sú však zárobky z marketingových aktivít.

Monako úspešných športovcov láka, lebo klasická daň z príjmu sa tam neplatí.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |