Je veľmi zdvorilý a váži si rodinu. Nikdy na nás nezvyšoval hlas. Bývalí kolegovia spomínajú na Sagana

Ak urobí odvážne vyhlásenie, má väčšinou pravdu, myslí si bývalý Saganov spolujazdec Timothy Duggan. Bývalí Saganovi kolegovia vylučujú aj to, že slovenský cyklista je arogantný, ako ho vnímajú niektorí novinári.

Juniorský majster sveta v horskej cyklistike v disciplíne cross-country Peter Sagan ukazuje zlatú medailu počas tlačovej konferencie 24. júna 2008 v Bratislave. FOTO TASR – Martin Baumann

Peter Sagan nedávno dosiahol sté profesionálne víťazstvo a v nedeľu sa pokúsi o zisk tretieho titulu majstra sveta za sebou, čo sa ešte nikomu nepodarilo.

Slovák patrí už roky k najvýraznejším postavám cyklistiky. Vo svete má milióny fanúšikov, na bicykel posadil tisícky Slovákov. Málokto mal však šancu spoznať ho z ľudskej a zo športovej stránky tak, ako jeho tímoví kolegovia.

Štyria bývalí Saganovi spolujazdci sa nám pokúsili načrtnúť, akým je dvojnásobný majster sveta človekom a priateľom, v čom sa ako cyklista zmenil, či bolo správne vylúčiť ho z Tour de France a aké má šance na MS v Bergene.

Na otázky odpovedal Matej Vyšňa, bývalý Saganov spolujazdec z Dukly Trenčín, a trojica cyklistov, s ktorými sa Sagan stretol v talianskom Liquigase – Američan Ted King, jeho krajan Timothy Duggan a Talian Daniele Ratto.

Od jeho bývalých kolegov sa dozviete aj to, že:

 • pri vstupe medzi profíkov nemal pred nikým rešpekt,
 • ako kapitán na svojich spolujazdcov nikdy nezvyšoval hlas,
 • mal vždy dobrú náladu, bez ohľadu na to, koľko stresu musel prekonať,
 • čokoľvek robil, bolo jednoznačné, že je silnejší než bežný jedinec.

Cyklistom sme položili nasledovné otázky:

 1. S Petrom ste jazdili, keď bol mladou vychádzajúcou hviezdou. Čo vás na ňom najviac zaujalo?
 2. Niektorí slovenskí novinári ho vnímajú ako odmeraného či dokonca arogantného. Aký je v skutočnosti Peter Sagan?
 3. Ak by ste mali porovnať Sagana z čias, keď ste s ním jazdili, a dnes, v čom sa zmenil?
 4. Čo si myslíte o jeho vylúčení z Tour de France?
 5. V nedeľu sa môže stať prvým cyklistom v histórii, ktorý vyhrá tri majstrovstvá sveta po sebe. Aké sú podľa vás jeho šance?

Matej Vyšňa: Nemá rád nepripravených novinárov

 1. Jazdili sme spolu už od detstva v Žiline, a teda sme sa v období jeho prestupu do seniorskej cyklistiky už dobre poznali. Mal v tom čase za sebou zaujímavé výsledky, čo potvrdzoval hneď v prvom roku v mužskej kategórii. Čo ma zaujalo? Asi to, ako vstúpil do tejto kategórie – nič ho nezaskočilo, nemal na bicykli pred nikým rešpekt, jazdil s prehľadom a my sme len udivene krútili hlavou, ako je to možné. Keby som vtedy vedel, kto z neho bude, zamýšľal by som sa nad tým viac. Tým, že som ho bral ako kamaráta a obyčajného chalana, som si možno veľa zaujímavých vecí nevšimol. Jednou z nich bolo aj to, že napriek tomu, čo už v takom mladom veku dokázal a čo všetko mu bolo predpovedané, bol stále obyčajný človek, akého som poznal už dávno predtým.
 2. Určite je typ človeka, ktorý je za každý vtip, rád sa baví, ale vie byť vážny, keď to okolnosti vyžadujú, a je pripravený vždy pomôcť. Do všetkého ide naplno a možno to tak na prvý pohľad nevyzerá, ale pristupuje k veciam veľmi zodpovedne. No a arogantný určite nie je. Možno sa nerád opakuje a nerád vysvetľuje stále to isté dookola. Podľa môjho názoru je v prvom rade športovec, mal by teda rozprávať o športe, ale nemá rád nepripravených novinárov. A tiež vieme, že prácou niektorých médií je aj získavať senzácie z jeho súkromia. Keď sa také nájdu, nemá im čo povedať.
 3. Vždy sa ťažko predvídalo, čo urobí, čoho je ešte schopný, a to mu ostalo až doteraz. Neviem, ako by som špecifikoval, v čom sa v cyklistike zmenil. Stále je to on, stále je sám sebou. Možno je však teraz na ňom väčší tlak, viac si všíma, čo robia súperi, a viac rieši taktiku a zamýšľa sa nad tréningom.
 4. Už sa o tom napísalo a povedalo veľa. Myslím, že je to už za nami. Rozhodcovia sa podľa mňa zbytočne ponáhľali, aby vzniesli nejaký verdikt. Mohli radšej počkať a premyslieť to inak. Keby som si mal urobiť názor z toho množstva videí, čo som videl, tak Peťo len reagoval na to, čo sa dialo pred ním, a Cav sa Peťa dotkol, až keď už padal a snažil sa o neho oprieť. Celú situáciu by som však zhodnotil takto – keď sa stretne veľa horúcich hláv usilujúcich sa o víťazstvo na jednom mieste a v jednom čase, vždy to zaváňa podobnými situáciami.
 5. Pri Peťovi človek nikdy nevie, čo sa stane. V jeho prípade je takmer vždy veľká šanca, ale majstrovstvá sveta sú špecifické preteky s veľa premennými. V každom prípade to bude zaujímavá cyklistika.

Stupeň víťazov v kategórii do 23 rokov. Zľava strieborný Juraj Sagan, víťaz Matej Vyšňa a tretí Martin Mahďar na spoločných majstrovstvách Slovenska a Českej republiky v cestnej cyklistike 28. júna 2009 v Bánovciach nad Bebravou. Foto – archív tasr

Matej Vyšňa

Bývalý slovenský cyklista, v roku 2009 sa stal majstrom Slovenska v kategórii do 23 rokov. S Petrom Saganom jazdil už v mládežníckom tíme v Žiline, spolu pretekali aj za slovenský kontinentálny tím Dukla Trenčín. So Saganom pracuje aj v súčasnosti – je jeho mediálnym poradcom a manažérom žilinskej akadémie, ktorá nesie jeho meno.

Ted King: Je veľmi pokorný. Pracovať preňho bol vrchol mojej kariéry

 1. Jeho pokojné správanie vo veľmi mladom veku. Už ako 21-ročný bol

  Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

  Pridajte sa k predplatiteľom