Denník N

Mladá módna návrhárka: Aj ja som bola nákupná maniačka, dnes idem radšej do secondhandu

Veronika Kopálová (druhá zľava) s modelkami. Zdroj – archív V. K.

Veronika Kopálová predstaví na Fashion Show recyklovaného oblečenia svoje šaty z gumenej bužírky. Akcia má upozorniť na to, že odevný priemysel je druhý najšpinavší na svete.

Veronika Kopálová (24) je začínajúca módna návrhárka. Vyštudovala odbor módne návrhárstvo na Strednej umeleckej škole v Trenčíne a pokračovala v štúdiu na Západočeskej univerzite v Plzni. Vlani vyhrala projekt Hľadáme nové tváre módnej scény a prezentovala svoje modely na Couture Fashion Week v New Yorku.

Vyhrali ste projekt Hľadáme nové tváre módnej scény, išli ste do New Yorku predvádzať svoje modely. Je náš dizajn iný ako svetový?

V New Yorku sú ľudia zvyknutí na inú módu. Skôr na odviazanejšiu, extravagantnejšiu. Ja som priniesla na newyorské mólo mladistvé, nežné a jemné modely. Nič šokujúce, skôr štýlové a nápadité. Moja kolekcia sa ľuďom páčila, stretla som sa iba s pozitívnymi ohlasmi. Dokonca mám o moje modely aj pár zahraničných záujemcov.

Sme konzervatívnejší?

V porovnaní s ľuďmi v New Yorku určite áno. Ľudia sú tam uvoľnenejší, pôsobia slobodnejšie. Obliekajú sa podľa vlastného vkusu a netrápia sa tým, čo na to povedia druhí, pretože každý má svoj svet a nerieši toho druhého.

Predstavíte svoje modely aj na Resonance Fashion Show recyklovanej módy 29. septembra. Pripravili ste dvoje šiat z gumenej bužírky, ktorá tvorí izoláciu elektrických káblov. Prečo práve z tohto materiálu?

Šaty vznikli už pred tromi rokmi. Bola to moja školská práca na vysokej škole. Snažila som sa nájsť inovatívny materiál, z ktorého by som zhotovila šaty. Náhodou som natrafila na bužírku a prišlo mi to ako dobrý nápad. A keďže ma bavia ručné práce, šaty som z nej uplietla, preto majú pridanú hodnotu a sú vytvorené ručne.

Ako dlho vám to trvalo?

Z tohto materiálu mám dva modely a robila som ich dva týždne. Takže jedny asi týždeň.

Sú bežne nositeľné?

Sú nositeľné, avšak sú omnoho ťažšie ako bežné šaty

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Odpad

Teraz najčítanejšie