Denník N

Legenda robotiky Ružena Bajcsy: Obávam sa, že šíreniu klamstiev nezabránime, pomôže len kritické myslenie

Profesorka z Berkeley Ružena Bajcsy má 84 a stále miluje matematiku aj výskum. FOTO N - Vladimír Šimíček
Profesorka z Berkeley Ružena Bajcsy má 84 a stále miluje matematiku aj výskum. FOTO N – Vladimír Šimíček

Nacisti jej na Slovensku vyvraždili rodinu, ukrývala sa v sirotinci a pred komunistami utiekla na Stanford do Kalifornie, kde sa stala uznávanou kapacitou v robotike. Je považovaná za jednu z najdôležitejších žien vo svete vedy. Profesorka elektronického inžinierstva na univerzite v Berkeley Ružena Bajcsy (84).   

Univerzita v Berkeley v Kalifornii je považovaná za jednu z najlepších univerzít na svete. Napríklad podľa Academic Ranking of World Universities (2017) je piata najlepšia. A jednou z jej najslávnejších profesoriek je bratislavská rodáčka Ružena Bajcsy. Má 84 a stále robí vedu.

Ružena Bajcsy (84)

  • Narodila sa do židovskej rodiny v roku 1933 v Bratislave,
  • uznávaná kapacita v oblasti robotiky a počítačovej vedy,
  • v roku 2002 ju Discover zaradil medzi 50 najdôležitejších žien vedy,
  • je profesorkou elektrotechnického inžinierstva na univerzite Berkeley. 

Venuje sa robotom a vychováva nové generácie študentov, ktorí svoju profesiu zasväcujú umelej inteligencii. Keď vo štvrtok na univerzite v Berkeley slovenský prezident Andrej Kiska s podpredsedom vlády Petrom Pellegrinim podpisovali memorandum o spolupráci Berkeley so Žilinskou univerzitou, bola pri tom. Sama považuje Berkeley za najlepšiu verejnú univerzitu na svete. A to, že teraz štyria slovenskí študenti ročne dostanú príležitosť vyskúšať si dva semestre, je podľa nej skvelá správa.

Napriek jej desivým spomienkam na život na Slovensku prebehlo stretnutie so slovenskou delegáciou veľmi emotívne. Od prezidenta Andreja Kisku si vypýtala objatie.

Ružena ako Fénix

„Narodila som sa v roku 1933 do židovskej rodiny, keď zvolili Hitlera, do rodiny Felixa Kučeru, ktorého zavraždili nacisti,“ predstavila sa na začiatok.

Narodila sa do rodiny stavebného inžiniera. Ešte pred tým, ako Slovenský štát začal posielať židov do koncentračných táborov, jej mamu Margaritu zavraždila slúžka. Polícia však v atmosfére silného antisemitizmu obvinila jej otca, ktorý strávil niekoľko mesiacov vo väzení.

“Môj otec bol tiež inžinier ako ja, veľmi som ho obdivovala,” povedala Bajcsy neskôr počas rozhovoru pre Denník N. Po prepustení z väzenia, znovu na slobode, si našiel druhú ženu Kláru. „Otec mal ako stavebný inžinier chvíľu výnimku, ktorá ho chránila pred transportmi do koncentračných táborov,“ hovorí. Tá však netrvala večne.

Napriek tomu, že všetci postupne prestúpili na katolícku vieru, nacistom sa jej rodičia nevyhli. 21. novembra 1944 si po nich prišli. “Rodičov poslali na smrť, keď som mala 11 rokov. Niekto nás prezradil, že sme židia. Nejakí slovenskí fašisti,“ hovorí Bajcsy, dnes už s americkým občianstvom a mnohými cenami. Mala šťastie, že bola s mladšou sestrou v inej izbe, ktorú nacisti neprehľadali.

O mesiac na to jej rodičov popravili a pochovali v hromadnom hrobe v Kremničke. 

Život po holokauste s matematikou

“Zachránili nás Slováci v Červenom kríži. Skončili sme s mojou malou sestrou v sirotinci. Sestra žila neskôr u tety v Budapešti,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie