Denník N

Učiteľka z USA nevie získať víza, na polícii s ňou celú noc čakali jej študenti z bratislavského gymnázia

Randy čakala v noci so študentmi na cudzineckej polícii, v pondelok jej vypršia víza. Foto N
Randy čakala v noci so študentmi na cudzineckej polícii, v pondelok jej vypršia víza. Foto N

Učiteľke zo Spojených štátov v pondelok vypršia víza a hrozí, že bude musieť proti svojej vôli opustiť Slovensko. V obrovských radoch sa opakovane nedokázala dostať na cudzineckú políciu, ktorá nestíha vybavovať žiadosti. V piatok v noci ju pri čakaní podporili aj jej študenti z gymnázia C. S. Lewisa.

Američanka Randy Cramer (22) vo štvrtok prežívala hektický deň. Lektorka na bratislavskom bilingválnom gymnáziu C. S. Lewisa sa hneď po vyučovaní o pol štvrtej poobede náhlila postaviť do radu na cudzineckú políciu v Petržalke. Len takýto postup jej dával šancu, že sa na druhý deň o siedmej ráno vôbec dostane dnu a vybaví, čo potrebuje. Randy prišli podporiť aj desiatky jej študentov, ktorí s ňou prečkali chladnú, nepríjemnú noc.

V piatok to bol už jej piaty a posledný možný pokus získať víza, aby mohla zostať na Slovensku a ďalej učiť. V pondelok jej vypršia turistické víza, a ak dovtedy nedostane nové, musela by odísť mimo schengenu.

Foto N

Štyri pokusy nestačili

Randy nie je typ, čo si necháva veci na poslednú chvíľu. Na políciu sa neúspešne pokúšala dostať už niekoľko týždňov. Čakala aj celú noc, no na rad sa nedostala. Situácia na cudzineckej polícii je chaotická, policajti nestíhajú vybavovať veľký nápor ľudí. Kto nepríde aspoň deň vopred, nemá vôbec isté, že vybaví formality, ktoré od neho Slovensko požaduje. Ľudia vonku mrznú a spia na zemi.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Cudzinecká polícia

Teraz najčítanejšie