Smer opúšťa 22 členov z okresu Nitra, kritizujú šéfa kraja aj vzťahy s Bödörovcami

Podľa bývalej krajskej tajomníčky strany Renáty Kolenčíkovej je za odchodom kritika krajského šéfa Smeru Tibora Glendu aj vplyv rodiny Bödörovcov na Smer.

Premiér Robert Fico. Foto N – Tomáš Benedikovič

Zo Smeru naraz odišlo 22 členov základnej organizácie v obci Rišňovce, ktorá bola najpočetnejšou v Nitrianskom okrese. Nepáčilo sa im, ako Smer v Nitrianskom kraji riadi jej šéf Tibor Glenda. Upozornila na to bývalá krajská tajomníčka Renáta Kolenčíková v rozhovore pre aktuality.sk.

„V Smere v Nitrianskom kraji je veľká nespokojnosť,“ povedala Kolenčíková Denníku N. Opisovala situáciu, po ktorej zo strany odišla ona. Hovorila napríklad o tom, ako jej Norbert Bödör z rodiny, ktorá vlastní najväčšiu SBS-ku v krajine Bonul, s mnohými štátnymi zákazkami, ukazoval, ako mu volá „Janko Richter“ a ako radových členov ignoruje Glenda.

Vraví, že starosta Rišňoviec, ktorý spolu s ďalšími členmi kritizoval pomery v Smere, verejne kritizoval práve Glendu. Ten patrí roky k ľuďom, ktorým dôveruje Robert Fico a zakladal s nimi Smer. Členov z Rišňoviec, ktorí zo strany odišli, Kolenčíková osobne pozná. Ide podľa nej o slušných a skromných ľudí.

Bývalý šéf miestnej organizácie Martin Jánošík o vystúpení zo Smeru hovoriť nechcel. Pre aktuality.sk však povedal, že na nitriansku skupinu v Smere okolo Jána Richtera a Tibora Glendu majú veľký vplyv Bödörovci a rišňovskej organizácii Smeru prekážajú aj kauzy ministrov vnútra a práce Roberta Kaliňáka a Jána Richtera, ktorí by podľa Jánošíka mali odstúpiť z funkcií. „Richter mal odstúpiť pre kauzu Čistý deň, už keď mal na stole podozrenia zo zneužívania detí. Hneď mal tomuto zariadeniu zrušiť licenciu,“ vravel Jánošík.

O dôvodoch sa nechcel rozprávať ani údajne jediný člen z Rišňoviec, ktorý v strane zostáva, starosta tejto obce Karol Laboš.

Z centrály strany Smer denníku Pravda odpovedali, že si ľudí, ktorí podali žiadosť o ukončenie členstva, pozvali na najbližšie zasadnutie okresnej rady. „Bude vytvorený priestor na diskusiu za účelom vysvetlenia danej situácie. Na základe uvedených faktov nebolo ukončené členstvo žiadnemu členovi strany v obci Rišňovce,“ povedala hovorkyňa strany Ľubica Končálová s tým, že evidujú aj niekoľko nových prihlášok o členstvo z tejto obce.

„V obci Rišňovce ide o členov, ktorí sú oddaní starostovi Karolovi Labošovi a ten im túto formu protestu prikázal,“ reagoval v stanovisku krajský šéf Smeru Tibor Glenda, ktorý sa informáciu o odchode členov podľa Pravdy dozvedel koncom augusta, vtedy sa stretol aj s vedúcim klubu Jánošíkom a pýtal sa ho na dôvody odchodu. „Hlavným dôvodom, ktorý uviedol, bol strach z nerešpektovania príkazu starostu Laboša, ktorý cíti krivdu od čelných predstaviteľov strany, že mu nepomáhajú pri riešení problémov, ktoré súvisia, respektíve súviseli s výstavbou zdravotného strediska v Rišňovciach,“ vysvetlil Glenda s tým, že ešte budú o tejto téme hovoriť. „Všetci sú pozvaní na najbližšiu okresnú radu,“ dodal.

Dôvod, ktorý odídenci uvádzajú v žiadosti, je podľa Glendu neakceptovateľný. „Je to výmysel, ktorý im prikázal pán starosta, ktorý čelí niekoľkým trestným oznámeniam od podnikateľov a aj fyzických osôb,“ povedal.
Glenda dodal, že sa s podnikateľom Miroslavom Bödörom pozná, pretože patrí medzi najvýznamnejších zamestnávateľov v okrese Nitra. Zamestnáva vyše dvetisíc ľudí. „Je prirodzené, že ho poznám, rovnako ako aj ostatných veľkých zamestnávateľov v našom regióne,“ uzavrel.

Bödörovci a Bonul

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |