Nemeckí voliči ukázali prstom aj na nás

Z výsledkov volieb vo východnej časti Nemecka vidieť, ako sa prehlbuje priepasť medzi nami a západnou Európou.

Predvolebný bilbord AfD lákal na ženu v tradičnom kroji. Foto – QAP

Takže radikálna pravica sa po prvý raz od Hitlerovej éry dostala do nemeckého parlamentu. Dá sa dokonca napísať, že vyše 20 percent Nemcov volilo nacistov a komunistov (teda AfD a Die Linke). Alebo sa dá napísať, že drvivá väčšina Nemcov – takmer štyri pätiny – volila demokratické strany, ktoré trvajú na dodržiavaní ľudských práv a na zjednotenej Európe.

O výsledku nemeckých volieb sa však dá napísať aj to, že nie sú len zrkadlom nemeckej spoločnosti, ale odhaľujú priepasť medzi západom a východom Európy, o ktorej sme si v roku 1989 mysleli, že bude postupne miznúť. Lenže teraz sa zdá, že sa skôr prehlbuje.

V bývalom východnom Nemecku, kde vládol komunistický režim, získala AfD 21 percent a predbehla sociálnych demokratov (SPD). Podstatne vyššie zisky než celonárodný priemer dosiahla na východe krajiny aj postkomunistická Die Linke. Našťastie, obyvatelia bývalej NDR tvoria iba pätinu celého Nemecka a pomer obyvateľov celej východnej Európy k západnej je podobný. Našťastie. Pretože ak by bol tento pomer vyrovnaný, bola by to pre Európu katastrofa.

AfD a Die Linke boli najsilnejšie v bývalom východnom Nemecku (zdroj: Financial Times)

Stačí sa pozrieť na Slovensko. Takmer všetky naše politické strany sú rovnako xenofóbne ako AfD. Táto strana, ktorej prienik do nemeckého parlamentu vyvoláva v Európe zdesenie, by u nás patrila k hlavnému prúdu. Podobné je to v

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Viac čítania od Martina Šimečku? Skúste knihu Medzi Slovákmizobraziť

Koaličné rozhovory v Nemecku

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |