Denník N

Nemeckí voliči ukázali prstom aj na nás

Predvolebný bilbord AfD lákal na ženu v tradičnom kroji. Foto - QAP
Predvolebný bilbord AfD lákal na ženu v tradičnom kroji. Foto – QAP

Z výsledkov volieb vo východnej časti Nemecka vidieť, ako sa prehlbuje priepasť medzi nami a západnou Európou.

Takže radikálna pravica sa po prvý raz od Hitlerovej éry dostala do nemeckého parlamentu. Dá sa dokonca napísať, že vyše 20 percent Nemcov volilo nacistov a komunistov (teda AfD a Die Linke). Alebo sa dá napísať, že drvivá väčšina Nemcov – takmer štyri pätiny – volila demokratické strany, ktoré trvajú na dodržiavaní ľudských práv a na zjednotenej Európe.

O výsledku nemeckých volieb sa však dá napísať aj to, že nie sú len zrkadlom nemeckej spoločnosti, ale odhaľujú priepasť medzi západom a východom Európy, o ktorej sme si v roku 1989 mysleli, že bude postupne miznúť. Lenže teraz sa zdá, že sa skôr prehlbuje.

V bývalom východnom Nemecku, kde vládol komunistický režim, získala AfD 21 percent a predbehla sociálnych demokratov (SPD). Podstatne vyššie zisky než celonárodný priemer dosiahla na východe krajiny aj postkomunistická Die Linke. Našťastie, obyvatelia bývalej NDR tvoria iba pätinu celého Nemecka a pomer obyvateľov celej východnej Európy k západnej je podobný. Našťastie. Pretože ak by bol tento pomer vyrovnaný, bola by to pre Európu katastrofa.

AfD a Die Linke boli najsilnejšie v bývalom východnom Nemecku (zdroj: Financial Times)

Stačí sa pozrieť na Slovensko. Takmer všetky naše politické strany sú rovnako xenofóbne ako AfD. Táto strana, ktorej prienik do nemeckého parlamentu vyvoláva v Európe zdesenie, by u nás patrila k hlavnému prúdu. Podobné je to v Česku, Poľsku aj Maďarsku.

Čo sa stalo s východnou Európou, že sa míľovými krokmi mentálne vzďaľuje od jej západnej časti reprezentovanej práve Nemeckom? Jedným vysvetlením je, že nič – len sme sa prestali pretvarovať. Druhým je absolútny nedostatok zmyslu pre zodpovednosť politickej triedy. Nikto zo slovenských politikov si jednoducho nevie predstaviť, že by sa ocitol na mieste Angely Merkelovej a na jeho bedrách by ležal osud Európy (o svete nehovoriac). Správajú sa ako deti, ktoré robia doma od rána neporiadok s istotou, že mama ho večer uprace.

Tak či onak, na premýšľanie o tom, čo sa u nás pokazilo, začína byť trochu neskoro. Angela Merkelová môže byť zárukou našej európskej budúcnosti ešte nejaký čas, ale nedeľné voľby v Nemecku nám pripomenuli, že jej éra sa jedného dňa skončí.

Ak budeme mať šťastie, máme štyri roky na to, aby sme sa začali tváriť, že sme lepší, než sme – a keď sa nám to podarí, časom sa možno lepšími aj naozaj staneme. A slovenskí politici majú tieto roky na to, aby pochopili, že mama jedného dňa z bytu odíde a nechá ich brodiť sa neporiadkom, ktorý budú musieť upratať sami. Začať by mohli hneď, lebo vyčistiť ten Augiášov chliev v hlavách voličov a v celom štáte potrvá dlho.

Ak má pre vás práca našich novinárov pred prezidentskými voľbami väčšiu hodnotu, ako je cena predplatného, môžete ich podporiť aj darom. Vopred ďakujeme 🫶

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Olaf Scholz

Komentáre

Teraz najčítanejšie