Denník N

Lukáš Diko po odchode z RTVS: Investigatívu sme mali robiť inak

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Odchádzajúci šéf spravodajstva vysvetľuje, ako v praxi chránili redaktorov pred telefonátmi od politikov.

Lukáš Diko po piatich rokoch odchádza z pozície riaditeľa sekcie spravodajstva, športu a publicistiky RTVS. Oficiálne vyšetrovanie jeho komunikácie s hovorcom Gáborom Grendelom síce dopadlo v jeho prospech, no nový riaditeľ televízie Jaroslav Rezník mu ani tak neponúkol vo funkcii zostať. Za pôsobenia Dikovho manažmentu stúpla sledovanosť hlavného spravodajstva televízie aj jeho dôveryhodnosť na dvojnásobok, priznáva však, že dnes by už napríklad inak riešil televíznu investigatívu a že ich pokrok na webe bol zanedbateľný.

Uvažovali ste, že by ste ostali v RTVS aj za riaditeľa Rezníka?

Po piatich rokoch prace s tímom spravodajstva RTVS určite áno. Aj som povedal, že na tej istej pozícii, ako som, by som zostal.

Rezník vám na to povedal čo?

To musí povedať on. Myslím si, že si chcel doviesť svoj tím.

Aj vy ste prišli do RTVS s novým riaditeľom, s Václavom Mikom. Nie je prirodzené doviesť si na takú vysokú úroveň riadenia svojich ľudí?

Rozumiem tomu, že na pozíciách, kde je veľká zodpovednosť a rozhoduje sa o desiatkach miliónov eur, chce mať každý riaditeľ človeka, ktorému dôveruje.

Čo ste odporúčali na záver bývalým podriadeným?

Neodporúčal som im nič. Povedal som im, aby robili svoju prácu tak, ako posledných 5 rokov. Aj na rozlúčkovej porade, pred novým generálnym riaditeľom, som povedal, že spravodajstvo RTVS je tím ľudí, ktorí keď dostanú slobodu a podporu, tak budú robiť svoju prácu tak, ako sa podľa mňa má robiť verejnoprávna žurnalistika.

Ako majú merať hranicu, dokedy sa im oplatí tam pracovať?

Svedomím a hodnotami, ako sme to robili uplynulých 5 rokov.

Vám odišli nejakí ľudia, pretože mali pocit cenzúry?

Niektorí ľudia mali pocit, že nemajú slobodu, alebo že si nemôžu dovoliť to, čo si mohli dovoliť predtým. A dali to aj vedieť.

Napríklad Juraj Hrabko?

Napríklad on. V jeho prípade sme možno dobre nevysvetlili postup, ktorý sme zvolili pri zmenách v relácii, ktorú moderoval.

Sila inštitúcie sa zvyčajne ukáže, ak ju chce niekto rýchlo prispôsobiť svojim potrebám. Čo tam po vás ostalo také, že vďaka tomu sa RTVS ubráni, aj keby nové vedenie chcelo robiť nevhodné zmeny?

To, čo som tam našiel aj ja – Štatút programových pracovníkov RTVS, čo je vlastne etický kódex a pravidlá, a veľmi nám pomáhal. Dúfam, že po nás ostáva úcta k základným etickým žurnalistickým pravidlám a základným hodnotám. Toto sa v ľuďoch nedá zo dňa na deň zmeniť, rovnako ako je ťažké ohýbať pravidlá, ktoré sú jasne napísané.

Z mesiaca pozorovania nového vedenia máte pocit, že to bude televízia vládnej koalície?

Bude taká, aké hodnoty budú vyznávať ľudia, ktorí v nej budú robiť.

Lukáš Diko
Od roku 2012 do jesene 2017 viedol spravodajstvo RTVS. Do verejnoprávnej televízie prišiel z rovnakej pozície v najsledovanejšej televízii Markíza. Predtým pracoval ako redaktor a reportér v SME, v rádiu Twist, v TA3 a v BBC World Service. Každoročne sa podieľa na Štúrovom pere, čo je celoslovenská novinárska súťaž stredoškolákov a vysokoškolákov.

Je politická voľba Jaroslava Rezníka automaticky signálom, že aj televízia bude spolitizovaná?

Nie, veď aj Václav Mika bol zvolený politicky. Závisí od sily riaditeľa, do akej miery je schopný tlaky zvládnuť a nepustiť ich do spravodajstva a publicistiky. S Jaroslavom Rezníkom som v minulosti nespolupracoval, pracovne sme sa viac ako mesiac spoznávali až v RTVS, myslím, že hodnotiť sa bude dať najskôr o rok.

Čo sú symboly Mikovej či Dikovej televízie, ktorých ak by sa Rezník zbavil v spravodajstve a publicistike, tak by mal od koaličných politikov relatívne pokoj? Havranova relácia? Moderátorka Hanzelová?

Alebo Dobšinský,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

RTVS za Rezníka

Teraz najčítanejšie