Denník N

Newsfilter: Sulík je už len alternatívou za Kotlebu

Starý volebný bilbord SaS.
Starý volebný bilbord SaS.

1. Richard Sulík píše o veľkom počte rómskych detí a o sterilizácii. 2. Kažimír si trúfa na Sagana, na Pentu a kol. nie. 3. Na protikorupčný pochod prišli opäť tisíce ľudí. + jednou vetou, FB status, zaujímavé texty, citát dňa a nový Shooty.

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Tri udalosti dňa vybral a komentoval Juraj Javorský

1. Richard Sulík píše o veľkom počte rómskych detí a o sterilizácii

Richard Sulík opäť „hovorí veci na rovinu“, teraz o bezplatnej sterilizácii pre Rómky (a, ako pôvodne napísal, aj Nerómky). Bezplatná a dobrovoľná sterilizácia bude súčasťou jeho sociálneho programu pre rómske osady, ktorý chce presadzovať, keď sa dostane do vlády.

Sulík si dal minulý piatok tour de rómske osady a konštatoval, že nie je v poriadku, keď sa v nejakej dedine (Veľká Lomnica) s takmer polovicou Rómov narodí zo všetkých 85 detí 76 rómskych. „Neviem, či si uvedomujeme, čo sa na nás valí, ale je najvyšší čas konať,“ napísal Sulík na svojom facebooku. Sulík sa dovoláva súdnych ľudí, verí, že to vidia ako on.

Ťažko povedať, čo si predstavuje pod súdnymi ľuďmi, v každom prípade na jeho piatkový status o Veľkej Lomnici písali skôr jeho fanúšikovia, a to o Rómoch, ktorí majú všetko zadarmo, alebo aj o plyne.

O tom, že Sulíkova súdnosť je práve z tejto ligy, svedčí nielen to, že necháva bez reakcie na svojom facebooku zúriť rasistov. V Sulíkovej súdnosti sa rómsky problém rieši eliminovaním rómskych detí. Ide podľa rovnice, v ktorej menej detí rovná sa menej chudoby, rovná sa menší problém. Keby mal aspoň štipku povestnej ekonomickej súdnosti, alebo aspoň nejakú ekonomickú knižku by si mohol prečítať, že je to skôr naopak – že počet detí sa zvyšuje s chudobou, a naopak, s rastúcim bohatstvom zase klesá, takže riešením nie je boj proti rodeniu detí, ale boj proti chudobe.

V Sulíkovej súdnosti je normálne, že hoci ste vymysleli komplexné riešenie problému rómskych osád, na facebook napíšete najprv status o veľkom počte rómskych detí a potom status o sterilizáciách. Kdeže, toto nebude chyba komunikácie, toto je chyba v programe.

Nevidíme do Sulíkovej hlavy, takže nevieme, či sa tým snažil prekryť hanbu, ktorú dnes žal za to, že predpovedal koniec dní Angely Merkelovejdrukoval AfD – strane, ktorú budú mať v nemeckom parlamente za fašistov. Ale ani to by nebolo žiadne ospravedlnenie. Politik, ktorý verejne komunikuje týmto spôsobom, priam vyzýva, aby sme mu hovorili – ako to chce on – na rovinu, že je rasista. Aj tak vyvoláva tak trochu podozrenie, že hoci sa proti označeniam ako fašista naoko bráni, v skutočnosti skôr dúfa, že mu to pomôže vo voľbách. Richard Sulík definitívne stavil na rasistickú kartu a tlačí sa do pozície, že ak je voči niečomu alternatívou, tak len voči Kotlebovi.

2. Kažimír si trúfa na Sagana, na Pentu a kol. nie

Na presídľovanie úspešných slovenských športovcov do Monaka za nižšími daňami sme si za tie roky už tak zvykli, že sme si ani nevšimli, že sme medzi poslednými európskymi štátmi, ktoré to svojim občanom ešte tolerujú. Až doteraz.

V parlamente je novela, ktorá prestane brať za určujúce formálne trvalé bydlisko a umožní daňovým úradníkom, aby vyrubovali daň podľa toho, ako sa veci skutočne majú. Ak teda trojnásobný majster sveta v cestnej cyklistike žije na Slovensku, bude platiť slovenskú daň z príjmu bez ohľadu na nejaké oficiálne sídlo v Monte Carlo.

V ideálnom prípade to Sagan a ďalší nezoberú tragicky, ale ako významný etický počin smerom k spravodlivosti zdaňovania, čo je mimochodom oveľa významnejší efekt zmeny, než ten rozpočtový. Nové slovenské zdaňovanie športovcov však aj v najlepšom prípade prinesie len drobné, len ťažko z toho bude niekedy aspoň na kilometer diaľnice.

Keď sa však prístup k daňovým rajom má meniť, je nepochopiteľné, že zostaneme len pri Saganovi a spol. Ministerstvo financií poslalo do parlamentu návrh, ktorý aj ďalej umožní Pente, J&T, HB Reavis a ďalším veľkým slovenským firmám, aby sa spravodlivému zdaňovaniu príjmov vyhýbali cez svoje schránkové firmy v exotických rezidenciách. Do novely síce vložili možnosť dodaniť slovenských vlastníkov schránkových firiem na podobnom princípe ako športovcov, ale s jedným zásadným nedostatkom: týka sa len právnických, nie fyzických osôb. Vďaka tomu budú môcť oligarchovia a developeri ďalej platiť zlomkové dane.

Ministerstvo tento nedostatok vysvetľuje odvolávkou na európsku smernicu, prax v európskych krajinách vrátane Nemecka však dokazuje, že ide len o výhovorku. Jediným rozumným vysvetlením tohto počinu ministerstva teda je, že sa neodvážilo ísť proti schránkovým firmám, respektíve ich známym majiteľom. J&T je predsa len iný hráč ako Sagan.

3. Fico má šťastie, že študenti ešte nekričia jeho meno

Protikorupčný pochod číslo tri bol aspoň porovnateľne úspešný ako predchádzajúce dva, aspoň podľa účasti. Ľudí už síce bolo menej, stále sa však dali počítať na tisícky, čo bol na tretie pokračovanie slušný výkon.

Účasť by zrejme bola ešte vyššia, keby ju už v lete neoslabil Fico odvolaním ministra Plavčana. Lebo minister školstva ako symbol eurofondovej korupcie by bol nielen pre študentov silným dôvodom prísť na námestie. Ktovie, či Fico pri svojom rozhodovaní o Plavčanovi myslel aspoň na chvíľu aj na toto.

Oficiálne premiér odmietol pozvanie na pochod a ponúkol študentom študijné pobyty s predmetom boj proti korupcii. Za to ho organizátorka Karolína Farská spolu s davom ľudí v rámci slušnosti vysmiali a pripomenuli mu, že na odhalenie zlodejiny až tak netreba štúdium.

Na pochode nahlas zaznelo, že predseda vlády je človek s najväčšou zodpovednosťou, heslá o odvolaní zatiaľ skandovali stále tie isté tri mená: Kaliňák, Kováčik, Gašpar. Oproti minulosti však pribudlo študentom nové heslo: Krok po kroku proti korupcii.

Vyzerá to, že študenti Fica ešte zatiaľ berú ako druhú stranu, ktorej priznávajú právo riešiť veci, teda odvolať tri menované symboly korupcie. Uvidíme, čo bude ďalším krokom študentov, keď Fico zostane len pri rečiach o korupcii ako doteraz. Lebo spravodlivosť našepkáva, že dav mohol už od začiatku skandovať aj jeho meno.

Foto N – Tomáš Benedikovič

Jednou vetou:

4. Súdna rada si nedokázala zvoliť svojho podpredsedu, proti sebe kandidovali prešovský sudca Miloš Kolek a sudca Pavol Pilek, ktorý pôsobí na Krajskom súde v Nitre.

5. Peter Kalmus dostal štvormesačnú podmienku za strhnutie kosákov a kladív z pomníka v Košiciach, výtvarník vinu popiera a hovorí, že policajti mali jediného svedka, člena komunistickej strany.

6. Vo veku 80 rokov zomrel český herec Jan Tříska známy z filmov Obecná škola či Želary, v sobotu spadol z Karlovho mosta do Vltavy, odvtedy bol vo vážnom stave v nemocnici.

7. Hospodársky výbor zasadne mimoriadne 3. októbra, poslanci budú rokovať o problémoch portálu verejnej správy slovensko.sk.

8. Výstavba novej jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach nie je v najbližších rokoch potrebná, myslí si ministerstvo hospodárstva a tvrdí, že novú elektráreň by bolo najlepšie postaviť až po odstavení dvoch jadrových blokov elektrárne EBO V2.

9. Nemocnica Malacky nespĺňa parametre, aby bola v pevnej sieti urgentných príjmov typu I., vyplýva z analýzy Inštitútu zdravotnej politiky.

10. KDH ponúka za odhalenie kupovania hlasov v rómskych osadách pod Tatrami 500 eur, pri osade v obci Rakúsy to oznámil predseda hnutia Alojz Hlina.

Zaujímavé články:

FB status dňa:

Citát dňa:

Predpokladám, že každý súdny človek mi dá za pravdu, že niečo nie je v poriadku, ak zo 4550 obyvateľov Veľkej Lomnice je 2150 Rómov, teda menej než polovica, a z 85 narodených detí za tento rok je 76 rómskych.

Richard Sulík, europoslanec a predseda SaS 

Nový Shooty:

Nezávislosť médií na Slovensku nebola od roku 1989 nikdy vo väčšom ohrození, ako je teraz. Ak nás chcete podporiť nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom. Vopred ďakujeme🤞

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Slovensko

Teraz najčítanejšie