Denník N

Zložil skladbu pre orchester s Mariánom Vargom a emigroval do Rakúska. Teraz prvýkrát zaznie naživo

Béla Fischer (1959) sa narodil v Bratislave a do roku 1981 sa volal Vojtech Magyar. Odvtedy žije vo Viedni. Foto – archív B. F.
Béla Fischer (1959) sa narodil v Bratislave a do roku 1981 sa volal Vojtech Magyar. Odvtedy žije vo Viedni. Foto – archív B. F.

Na festivale Bratislavské hudobné slávnosti bude mať koncertnú premiéru Musica concertante z dvojalbumu Divergencie (1981). Má zaujímavý príbeh.

Mal tam byť a určite by tam aj bol, keby pred mesiacom nezomrel. Ten koncert si však vypočuť stihol. Väčšina skladieb totiž zaznela v júli na Pohode, kde sedel v prvom rade a počúval. Koncert pre Mariána Vargu, ktorý sa v nedeľu konal na festivale Konvergencie, videla vypredaná najväčšia sála Slovenského rozhlasu.

Ten večer potvrdil, že vždy vychádzal z klasiky, aj keď robil bigbít. Jeho skladby zneli v programe s dielami jeho obľúbencov Bartóka, Šostakoviča, Pärta aj priateľa Vlada Godára. Celý život s nimi viedol dialóg, priamy citát z Prokofievovej Symfónie č. 7 do jeho Antifony pre violončelo a klavír zapadá veľmi muzikálne. Prirodzene.

Kým pre väčšinu ľudí bol autorom pesničiek a organistom, v posledných rokoch sa venoval najmä komponovaniu. Posledná skladba, ktorú dokončil, Ave Maria pre zbor, celý koncert na Konvergenciách uzavrela. Bol to dokonalý a dojímavý záver – tri minúty krásnej hudby. Prvý večer, ktorý mu posmrtne pripravili jeho priatelia, sa veľmi vydaril.

Najbližšie si fanúšikovia jeho hudbu môžu vypočuť naživo na festivale Bratislavské hudobné slávnosti, ktorý sa začína tento týždeň. V stredu 11. októbra má v programe koncert, kde zaznie skladba Musica concertante. Bola to kompozícia pre symfonický orchester a bigbítovú kapelu, ktorá je na dvojalbume Divergencie (1981), rozlúčkovej nahrávke Vargovej skupiny Collegium musicum. Bude to jej koncertná premiéra a celý príbeh jej vzniku nie je veľmi známy, no veľmi zaujímavý.

Musica concertante

„Marián mi na začiatku roka zatelefonoval a spýtal sa, či by som súhlasil, aby to zaznelo konečne naživo, a či by som bol ochotný pripraviť to. Okamžite som mu povedal, že bez problémov. Bolo to ťažké, mal som veľa inej práce a bohužiaľ, aj Marián zomrel,“ hovorí Béla Fischer.

Tento bratislavský rodák pochádza zo známej muzikantskej rodiny. Pôvodne sa volal Vojtech Magyar, tak je uvedený aj na dvojalbume Divergencie. On je spoluautorom skladby Musica concertante. V čase jej vzniku mal krátko po dvadsiatke

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Teraz najčítanejšie