Lekár: Cvičenie je najlepší liek, aby sme znížili riziko predčasnej smrti

Vedci skúmali, či domáce práce, fyzická aktivita pri práci na poli či pešie dochádzanie do práce môžu mať podobný pozitívny vplyv na ľudské zdravie ako rekreačné aktivity, ako sú beh či bicyklovanie.

Foto – Fotolia

Vedci dlhodobo upozorňujú, že pohyb má ochranný charakter, znižuje celkovú úmrtnosť a predstavuje významný prvok v prevencii civilizačných ochorení.

Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, aby dospelí zdraví ľudia vo veku od 18 do 64 rokov vykonali aspoň 150 minút stredne intenzívnej vytrvalostnej aktivity (beh, plávanie, rýchla chôdza a iné) týždenne a aby sa dva dni v týždni viac venovali aj posilňovaniu.

Problémom je, že až takmer štvrtina celosvetovej populácie odporúčania nedodržiava. Výsledkom je, že úmrtnosť na srdcovo-cievne ochorenia (vysoký krvný tlak a iné) – ktoré sú vo svete hlavnou príčinou úmrtí – stúpla medzi rokmi 1990 až 2013 o 41 percent.

Domáce práce a práca na poli

Najviac sú srdcovo-cievnymi ochoreniami zasiahnuté chudobné krajiny, v ktorých ľudia nemajú dostatok finančných prostriedkov na to, aby sa vo voľnom čase venovali pohybovým rekreačným aktivitám, ako je lyžovanie či bicyklovanie.

Vedci sa preto rozhodli skúmať, či domáce práce, fyzická aktivita pri práci na poli či pešie dochádzanie do práce môžu mať podobný pozitívny vplyv na ľudské zdravie ako rekreačné aktivity, ktorým sa ľudia oddávajú na bohatom Západe.

Štúdia, na ktorej pracovalo 28 ľudí, vyšla minulý týždeň v jednom z najlepších vedeckých časopisov sveta Lancet.

Do výskumu sa zapojili ľudia zo 17 krajín sveta, od tých najbohatších, ako sú Kanada a Švédsko, až po tie najchudobnejšie, ako je Bangladéš. Údaje o fyzickej aktivite a zdravotnom stave vedci zbierali sedem rokov do roku 2010. Celkovo sa na výskume zúčastnilo vyše 130-tisíc ľudí, čo je viac ako úctyhodná vzorka.

Typy fyzických aktivít

„Naše zistenia naznačujú,“ píše početný tím autorov v štúdii, „že fyzická aktivita, ako rekreačná, tak aj tá, ktorá nie je spojená s voľnočasovými aktivitami, je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Pridajte sa k predplatiteľom

Dnes na DenníkN.sk

Najčítanejšie

| |