Denník N

Človek Smeru vytvoril svetový rekord v plytvaní

Nominant Smeru podpísal nevýhodnú zmluvu, ktorá Slovensko mohla stáť približne toľko peňazí ako emisie či nástenkový tender.

Keby sa najdrahšie advokátske kancelárie z Londýna a New Yorku dozvedeli, že na Slovensku môžu zarobiť od štátu 64 miliónov, presťahovali by sa sem aj s rodinami. Presne takéto šťastie však namiesto nich mohlo postihnúť advokáta Radomíra Bžána pôvodom zo Sniny.

Mohlo preto, že právnik už o znížení svojej odmeny snov začal rokovať s MH Manažment, v minulosti známym ako Fond národného majetku. Ten s Bžánom podpísal takú zmluvu, že ak by štát vyhral (aj vyhral) spor so Slovenskými elektrárňami (spolovice štátna firma) za 588 miliónov, mohol za to dostať až 20 percent tejto sumy, teda ešte omnoho viac než požadovaných 64 miliónov.

Takáto dohoda síce podľa všetkého je v súlade so zákonom, ale celkom určite nie je v súlade s rozumom. Keby ho niekto pri podpisovaní zmluvy použil, musela by sa mu zapnúť kontrolka, že toto nám predsa nemôže prejsť. Buď sa však nezapla, alebo ju úmyselne vypli.

Jedno aj druhé je dôvodom, aby zodpovední zmenili pracovisko tak, aby ich už neplatil štát. Ten zatiaľ napríklad ústami ministra hospodárstva Žigu hovorí len to, že odmena je zjavne prestrelená a treba vyjednať inú.

Zľavu teda nakoniec určite dostaneme. Stále však hrozí, že bude príliš malá a stále budeme závislí iba od „dobrej vôle“ Bžána. Zodpovedným za to je bývalý poslanec Smeru, bývalý prezident FNM a súčasný riaditeľ MH Manažment Branislav Bačík. Do funkcie, samozrejme, nastúpil ako nominant Smeru. V minulosti si napríklad služobnú Škodu Superb tri roky prenajímal tak výhodne, že za zaplatené peniaze si mohol kúpiť dve autá v rovnakej výbave.

Dôvody, pre ktoré je ešte stále generálnym riaditeľom tejto štátnej organizácie, sú záhadou. Naopak, dôvody, pre ktoré by ním už byť nemal, sú dobre známe.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Milióny právnikovi Bžánovi

Komentáre

Teraz najčítanejšie